Division 2 records

EventRecord AthleteClubVenueDate

Men

           
100m 10.5   Salim Muhammad Harrow Hemel Hempstead 2 Aug 2014
200m 21.20   Sam Watts Woodford Green with EL Lee Valley 14 Jul 2012
400m 48.3   Ben Snaith Cambridge & Coleridge Ipswich 20 Apr 2013
800m 1:51.4   James McMurray St Albans St Albans 12 Jul 2014
1500m 3:53.0   James McMurray St Albans St Albans 20 Jun 2015
3000m 8:29.1   Tom Jervis Reading Reading

8 Jul 2017

5000m 14:26.3   John Millar Ipswich Ware 23 Jun 2018
110mH 14.23    William Sharman Belgrave Croydon 4 Jul 2015
400mH 52.1   Andrew Howell Harrow Harrow 21 Jun 2014
2000mSc 5:57.0   Ryan McKinlay Highgate Parliament Hill 21 Jun 2014
 (1 barrier short) 5:44.0* Rory Chesser Newham & Essex B  Hemel Hempstead 2 Aug 2014
3000mSc 9:11.9   John Millar Ipswich Ipswich 21 May 2016
High Jump 2.20m   Matthew Roberts Newham & Essex B  Newham 12 Jul 2014
Pole Vault 5.00m   Euan Bryden Windsor, Slough, Eton & Hounslow Kingston 21 May 2017
Long Jump 7.49m   Joshua Olawore Havering Dartford 15 Aug 2015
Triple Jump 15.23m   Prince Nnaemeka Ezenwa Woodford Green with EL Lee Valley 14 Jul 2012
Shot 16.14m   Jamie Stevenson Newham & Essex B Parliament Hill 21 Jun 2014
Discus 56.09m   Nicholas Percy Shaftesbury Barnet Woking 15 Aug 2015
Hammer 72.31m   Mark Dry Woodford Green St Albans 1 Sep 2012
Javelin 71.43m   Matti Mortimore Ipswich Croydon 9 Jul 2016
4x100m 41.9   Croydon Gillingham 15 Apr 2017
4x400m 3:22.5   Basingstoke & Mid Hants Salisbury 14 Jul 2012

Women

           
100m 11.9  
Katherine Endacott
Steffi Wilson
Isio Orogun
Harriet Jones
City of Plymouth
Poole AC
Dartford Harriers
Windsor SE&H
Carn Brae
Plymouth
Dartford
Eton
14 Jul 2012
1 Sep 2012
17 May 2014
19 Aug 2017
200m 24.5   Philippa Lowe Dacorum & Tring Welwyn 18 Jun 2016
400m 54.4   Ambwene Simukonda Thames Valley Harriers Linford Christie 14 Jul 2012
800m 2:07.6   Khahisa Mhlanga Herts Phoenix Grays 18 Aug 2018
1500m 4:24.8   Louise Small Aldershot Uxbridge 17 Jun 2017
3000m 9:41.2   Amelia Quirk Bracknell Bracknell 18 Jun 2016
5000m 17:11.4 Victoria Knight Cambridge & Coleridge Ipswich 20 May 2017
100mH 13.83   Sarah Claxton Woodford Green Woodford 19 May 2012
400mH 59.6   Lauren Thompson Herts Phoenix Harrow 14 Apr 2018
1500mSc 4:55.9   Emma Macready Worthing Battersea 21 Jun 2014
2000mSc 6:41.9   Emily Hosker-Thornhill Aldershot, Farnham & D Kingston 18 Aug 2018
High Jump 1.79m  
Deborah Martin
Ashford
Ashford
17 May 2014
Pole Vault 3.80m   Megan Bailey Harrow St Albans 23 Jun 2018
Long Jump 6.20m   Holly Mills Andover Andover 25 Apr 2015
Triple Jump 12.80m   Hannah Frankson Woodford Green Woodford 19 May 2012
Shot 15.93m   Eleanor Gatrell Woking Woking 17 May 2014
Discus 53.90m   Phoebe Dowson Bournemouth Braunton 23 Jun 2018
Hammer 61.56m   Pippa Wingate Kingston & Poly Walton 14 Apr 2018
Javelin 51.28m   Katy Watts City of Portsmouth Portsmouth 19 May 2012
4x100m 48.4   Croydon Tonbridge 14 Apr 2018
4x400m 3:57.81   Blackheath & Bromley Bromley 20 Aug 2016