Southern Athletics League: Division 2 East - Round 3 - Woodford (2) - 16 July 2022
Team Score
1 London Heathside   229 L
2 Basildon AC   187 B
3 Croydon Harriers   166 C
4 Victoria Park & Tower Hamlets   76 V
100 Men's A 100m Wind= 3.4
L 1 Cian O'DONNELL SM London Heathside 10.55 4 925 3870221
B 2 Lee DOLLARD SM Basildon AC 10.64 3 892 2989289
C 3 Henry THOMAS U17 Croydon Harriers 10.98 2 775 3681731
V 4 Eyad ELBAHTETY SM Victoria Park & Tower Hamlets 11.02 1 762 3993059
100 Men's B 100m Wind= 3.4
CC 1 Sean EDWARDS U23 Croydon Harriers 11.02 4 762 3810899
VV 2 Ezekiel LOWE U17 Victoria Park & Tower Hamlets 11.03 3 759 3839144
LL 3 Carlos MINGOES SM London Heathside 11.07 2 746 3897649
BB 4 Miguel OSEI-WUSU U17 Basildon AC 11.81 1 531 4045356
200 Men's A 200m Wind= +1.4
L 1 Cian O'DONNELL SM London Heathside 21.47 4 897 3870221
V 2 Ezekiel LOWE U17 Victoria Park & Tower Hamlets 22.85 3 679 3839144
C 3 Matthew PEPPER SM Croydon Harriers 23.36 2 607 3229878
b 4 Miguel OSEI-WUSU U17 Basildon AC 24.75 1 434 4045356
200 Men's B 200m Wind= +1.4
LL 1 Vladimir WOODHAM-SMITH SM London Heathside 23.55 4 581 2992396
CC 2 Jack HARRINGTON U17 Croydon Harriers 24.02 3 521 3987637
VV 3 Cyril AFRAM U17 Victoria Park & Tower Hamlets 24.53 2 460 3795815
400 Men's A 400m
C 1 Klaysen brandao KAFUTI U17 Croydon Harriers 50.82 4 714 3874748
L 2 Nana kofi ODURO-NYANING U20 London Heathside 54.72 3 508 3823645
VV 3 Don ABORAH U20 Victoria Park & Tower Hamlets 56.33 2 435 4017747
BB 4 Justin PRICE U17 Basildon AC 56.70 1 419 3536872
400 Men's B 400m
LL 1 Oscar HALL U17 London Heathside 55.00 4 495 4036651
CC 2 Zachary BLAIR U20 Croydon Harriers 55.03 3 493 3400529
B 3 Kinyo OKENLA U17 Basildon AC 57.48 2 386 3836512
V 4 Cyril AFRAM U17 Victoria Park & Tower Hamlets 62.05 1 226 3795815
800 Men's A 800m
L 1 Yann SEVESTRE SM London Heathside 2:03.08 4 624 4017634
B 2 George HILL U23 Basildon AC 2:05.82 3 561 3278795
C 3 Samuel DAKIN U17 Croydon Harriers 2:17.82 2 328 4048644
V 4 Lewis PALMER U17 Victoria Park & Tower Hamlets 2:18.18 1 321 3880815
800 Men's B 800m
LL 1 Thomas FANCETT SM London Heathside 2:06.33 4 550 3227114
CC 2 Matthew KIERNAN SM Croydon Harriers 3:11.2 3 0 2958842
1500 Men's A 1500m
B 1 Isaac BROWN U23 Basildon AC 4:05.29 4 725 3629502
L 2 Seyfu JAMAAL U23 London Heathside 4:06.48 3 711 3793081
V 3 Adam MILLBERY SM Victoria Park & Tower Hamlets 4:14.83 2 619 3370264
CC 4 Samuel DAKIN U17 Croydon Harriers 4:42.51 1 366 4048644
1500 Men's B 1500m
LL 1 Yann SEVESTRE SM London Heathside 4:13.27 4 635 4017634
BB 2 Callum LILL U17 Basildon AC 4:19.18 3 574 3625771
C 3 Joe GAMBIE U17 Croydon Harriers 5:05.74 2 213 3986025
VV 4 Edison RHODES U17 Victoria Park & Tower Hamlets 5:32.72 1 94 3769966
5000 Men's A 5000m
L 1 Seyfu JAMAAL U23 London Heathside 14:46.98 4 854 3793081
V 2 Andy WATERMAN M40 Victoria Park & Tower Hamlets 17:23.19 3 434 3465244
C 3 Douglas AIKMAN U20 Croydon Harriers 18:32.63 2 290 3449834
B 4 Joeseph PAYNE SM Basildon AC 19:27.44 1 195 3222497
5000 Men's B 5000m
LL 1 Andy BARNES SM London Heathside 16:16.12 4 598 3300364
CC 2 Neil AIKMAN M50 Croydon Harriers 21:16.83 3 60 3010604
BB 3 David FINDLAY M55 Basildon AC 24:16.29 2 0 3295365
110H Men's A 110mH Wind= +0.3
V 1 Steve GARRETT SM Victoria Park & Tower Hamlets 17.12 4 628 2746724
C 2 Mike SMALLEY SM Croydon Harriers 24.91 3 87 3958457
110H Men's B 110mH Wind= +0.3
CC 1 Matthew KIERNAN SM Croydon Harriers 25.27 4 74 2958842
400H Men's A 400mH
V 1 Steve GARRETT SM Victoria Park & Tower Hamlets 56.9 4 778 2746724
LL 2 Gregory BERRISFORD SWEET U17 London Heathside 69.6 3 402 3824693
C 3 Mike SMALLEY SM Croydon Harriers 72.2 2 339 3958457
400H Men's B 400mH
L 1 Ivan ROSS M45 London Heathside 71.8 4 349 3227910
VV 2 David SHORTRIDGE M50 Victoria Park & Tower Hamlets 80.6 3 172 2773288
CC 3 Matthew KIERNAN SM Croydon Harriers 86.7 2 84 2958842
2000SC Men's A 2000m Steeplechase
VV 1 Steve GARRETT SM Victoria Park & Tower Hamlets 6:38.14 4 688 2746724
C 2 Jacob ARMSTRONG PLIETH M45 Croydon Harriers 8:12.42 3 261 3953199
B 3 David FINDLAY M55 Basildon AC 10:53.75 2 0 3295365
L 4 Adrian ESSEX M70 London Heathside 12:19.61 1 0 2795078
2000SC Men's B 2000m Steeplechase
V 1 Tony MACDOWALL M40 Victoria Park & Tower Hamlets 7:57.67 4 313 2664688
CC 2 Matthew KIERNAN SM Croydon Harriers 8:58.53 3 130 2958842
HJ Men's A High Jump
BB 1 Philip ODUGBILE U20 Basildon AC 1.9 4 753 3598345
L 2 Artie FEENY-WILLINGS U17 London Heathside 1.45 3 382 3978451
CC 3 Kwame MIREKU U17 Croydon Harriers 1.35 2 299 3946996
HJ Men's B High Jump
B 1 Justin PRICE U17 Basildon AC 1.85 4 712 3536872
LL 2 Glen TAYLOR M45 London Heathside 1.3 3 257 3944069
C 3 Ibukun AKINTOLA U17 Croydon Harriers 1.15 2 130 3766419
PV Men's A Pole Vault
L 1 Ivan ROSS M45 London Heathside 2.70 4 436 3227910
C 2 Andy DEL NEVO M55 Croydon Harriers 2.30 3 342 2711103
PV Men's B Pole Vault
LL 1 Mark JEFFORD M55 London Heathside 1.90 4 244 2909497
CC 2 Matthew KIERNAN SM Croydon Harriers 1.20 3 62 2958842
LJ Men's A Long Jump Wind
C 1 Paul OGUN SM Croydon Harriers 7.00 4   845 2964730
L 2 Carlos MINGOES SM London Heathside 6.70 3   785 3897649
BB 3 Samson WRIGHT U20 Basildon AC 5.49 2   549 3629021
VV 4 Cyril AFRAM U17 Victoria Park & Tower Hamlets 5.18 1   489 3795815
LJ Men's B Long Jump Wind
LL 1 Mark LAWRENCE M50 London Heathside 5.75 4   599 2749014
B 2 Clint NICHOLLS M40 Basildon AC 5.44 3   539 3191190
V 3 Don ABORAH U20 Victoria Park & Tower Hamlets 5.08 2   469 4017747
CC 4 Nathan MILLS U17 Croydon Harriers 4.50 1   359 4045046
TJ Men's A Triple Jump Wind
C 1 Paul OGUN SM Croydon Harriers 14.17 4   864 2964730
B 2 Daniel AKINYEMI U20 Basildon AC 12.24 3   675 3997567
L 3 Mark LAWRENCE M50 London Heathside 10.76 2   520 2749014
TJ Men's B Triple Jump Wind
BB 1 Samson WRIGHT U20 Basildon AC 10.77 4   521 3629021
CC 2 Mike SMALLEY SM Croydon Harriers 9.42 3   368 3958457
LL 3 Mark JEFFORD M55 London Heathside 8.51 2   254 2909497
SP Men's A Shot Putt
L 1 James HAMBLIN SM London Heathside 11.65 4 672 2973704
BB 2 Aaron YORK SM Basildon AC 9.23 3 500 3011739
CC 3 Matthew PEPPER SM Croydon Harriers 6.82 2 288 3229878
V 4 David SHORTRIDGE M50 Victoria Park & Tower Hamlets 4.90 1 0 2773288
SP Men's B Shot Putt
B 1 Clint NICHOLLS M40 Basildon AC 9.05 4 486 3191190
LL 2 Mark LAWRENCE M50 London Heathside 8.92 3 476 2749014
C 3 Mike SMALLEY SM Croydon Harriers 6.35 2 237 3958457
DT Men's A Discus
BB 1 Aaron YORK SM Basildon AC 29.29 4 543 3011739
LL 2 Joel HAWES SM London Heathside 28.19 3 524 3326118
C 3 Mike SMALLEY SM Croydon Harriers 22.72 2 417 3958457
V 4 David SHORTRIDGE M50 Victoria Park & Tower Hamlets 10.78 1 0 2773288
DT Men's B Discus
L 1 Mark LAWRENCE M50 London Heathside 23.68 4 437 2749014
B 2 Lee DOLLARD SM Basildon AC 14.66 3 209 2989289
CC 3 Andy DEL NEVO M55 Croydon Harriers 11.63 2 73 2711103
HT Men's A Hammer
L 1 James HAMBLIN SM London Heathside 58.83 4 837 2973704
B 2 Aaron YORK SM Basildon AC 20.7 3 392 3011739
C 3 Chris KING M70 Croydon Harriers 14.88 2 284 2958620
HT Men's B Hammer
LL 1 Joel HAWES SM London Heathside 29.33 4 519 3326118
BB 2 David FINDLAY M55 Basildon AC 9.99 3 155 3295365
CC 3 Andy DEL NEVO M55 Croydon Harriers 8.89 2 112 2711103
JT Men's A Javelin
B 1 Ellis WRIGHT U20 Basildon AC 39.85 4 589 3466920
LL 2 Joel HAWES SM London Heathside 32.88 3 488 3326118
V 3 Steve GARRETT SM Victoria Park & Tower Hamlets 26.02 2 379 2746724
CC 4 Andy DEL NEVO M55 Croydon Harriers 15.02 1 167 2711103
JT Men's B Javelin
L 1 Mark LAWRENCE M50 London Heathside 31.26 4 463 2749014
BB 2 Aaron YORK SM Basildon AC 27.95 3 411 3011739
4x100 Men's 4x100m
C 1 Croydon Harriers SM   44.80 4 508
L 2 London Heathside SM   46.79 3 355
B 3 Basildon AC SM   47.21 2 326
4x400 Men's 4x400m
C 1 Croydon Harriers SM   3:42.52 4 363
B 2 Basildon AC SM   3:43.87 3 345
L 3 London Heathside SM   4:11.71 2 88
100 Women's A 100m Wind= 0.2
V 1 Miriam GLASSNER SW Victoria Park & Tower Hamlets 12.49 4 755 3970325
C 2 Inessa-Renee ATTA-FYNN U17 Croydon Harriers 12.78 3 691 3596771
L 3 Imani QUAMINA U17 London Heathside 13.21 2 602 3959474
B 4 Zoe GREGORY U17 Basildon AC 13.28 1 588 3661669
100 Women's B 100m Wind= 0.2
CC 1 Marie-louise ABRAHAM U17 Croydon Harriers 13.68 4 513 3998169
LL 2 Jess BELGRAVE SW London Heathside 13.72 3 506 3977032
BB 3 Victoria BAYKEENS U17 Basildon AC 14.31 2 407 4045355
200 Women's A 200m Wind= -0.2
L 1 Imani QUAMINA U17 London Heathside 26.92 4 615 3959474
B 2 Holly NEWMAN U20 Basildon AC 28.82 3 453 3446264
C 3 Bethanie GBOCHO U23 Croydon Harriers 31.63 2 268 4047623
200 Women's B 200m Wind= -0.2
LL 1 Jess BELGRAVE SW London Heathside 28.36 4 489 3977032
CC 2 Madeleine ARMSTRONG W40 Croydon Harriers 35.62 3 101 3822597
400 Women's A 400m
L 1 Hattie MUNDAY U17 London Heathside 59.43 4 703 3791035
C 2 Kyra SETHNA-MCINTOSH U20 Croydon Harriers 61.06 3 641 3295422
400 Women's B 400m
LL 1 Brogan WALLACE SW London Heathside 64.10 4 534 3940089
CC 2 Katherina WARREN U20 Croydon Harriers 67.90 3 414 4021575
800 Women's A 800m
L 1 Brogan WALLACE SW London Heathside 2:17.87 4 755 3940089
C 2 Kyra SETHNA-MCINTOSH U20 Croydon Harriers 2:23.33 3 666 3295422
V 3 Emily ROBINSON SW Victoria Park & Tower Hamlets 2:29.71 2 568 2832395
B 4 Hollie REX U20 Basildon AC 2:41.02 1 414 3464304
800 Women's B 800m
VV 1 Lily ZECHMANN SW Victoria Park & Tower Hamlets 2:31.14 4 547 3969114
LL 2 Genevieve WESTON SW London Heathside 2:38.53 3 446 2793513
CC 3 Katherina WARREN U20 Croydon Harriers 2:48.01 2 331 4021575
1500 Women's A 1500m
B 1 Rachel WISEMAN W40 Basildon AC 4:30.39 4 864 3693135
L 2 Lily WOOLCOCK SW London Heathside 5:09.58 3 559 3594386
V 3 Emily ROBINSON SW Victoria Park & Tower Hamlets 5:14.47 2 526 2832395
C 4 Katherina WARREN U20 Croydon Harriers 5:48.07 1 324 4021575
1500 Women's B 1500m
LL 1 Genevieve WESTON SW London Heathside 5:33.12 4 408 2793513
CC 2 Millicent FIGUEIRA U17 Croydon Harriers 5:53.79 3 295 4012930
3000 Women's A 3000m
B 1 Charlotte BISHOP SW Basildon AC 10:34.7 4 681 2778114
L 2 Lily WOOLCOCK SW London Heathside 10:39.5 3 664 3594386
C 3 Madeleine ARMSTRONG W40 Croydon Harriers 11:55.2 2 421 3822597
3000 Women's B 3000m
LL 1 Ciara WILLIAMS SW London Heathside 11:19.3 4 530 3462915
BB 2 Chloe TREW U20 Basildon AC 12:07.4 3 387 3633655
CC 3 Miriam DE SOUZA W50 Croydon Harriers 15:06.1 2 50 2810479
100HW Women's A 100mH Wind= 2.3
V 1 Miriam GLASSNER SW Victoria Park & Tower Hamlets 14.33 4 880 3970325
BB 2 Holly NEWMAN U20 Basildon AC 17.38 3 579 3446264
L 3 Ciara WILLIAMS SW London Heathside 22.18 2 223 3462915
100HW Women's B 100mH Wind= 2.3
LL 1 Genevieve WESTON SW London Heathside 22.69 4 194 2793513
400HW Women's A 400mH
B 1 Meg RAPLEY SW Basildon AC 69.34 4 657 3094230
L 2 Ciara WILLIAMS SW London Heathside 81.93 3 357 3462915
C 3 Madeleine ARMSTRONG W40 Croydon Harriers 90.57 2 195 3822597
400HW Women's B 400mH
BB 1 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 81.52 4 366 3130929
2000SCW Women's A 2000m Steeplechase
B 1 Meg RAPLEY SW Basildon AC 7:25.37 4 702 3094230
L 2 Hattie MUNDAY U17 London Heathside 7:38.82 3 639 3791035
2000SCW Women's B 2000m Steeplechase
LL 1 Jennifer WING SW London Heathside 9:11.12 4 292 3326316
HJ Women's A High Jump
B 1 Tumi AJAYI U20 Basildon AC 1.60 4 745 3810633
L 2 Jennifer WING SW London Heathside 1.30 3 424 3326316
C 3 Madeleine ARMSTRONG W40 Croydon Harriers 0.90 2 2 3822597
HJ Women's B High Jump
BB 1 Harriet LAWRENCE U17 Basildon AC 1.55 4 692 3769806
LL 2 Lily WOOLCOCK SW London Heathside 0.90 3 2 3594386
PV Women's A Pole Vault
PV Women's B Pole Vault
LJ Women's A Long Jump Wind
BB 1 Harriet LAWRENCE U17 Basildon AC 5.03 4 BB 700 3769806
L 2 Jennifer WING SW London Heathside 3.07 3   245 3326316
LJ Women's B Long Jump Wind
B 1 Zoe GREGORY U17 Basildon AC 4.99 4   691 3661669
TJ Women's A Triple Jump Wind
C 1 Lia BONSU U17 Croydon Harriers 12.09 4   871 3545525
BB 2 Tumi AJAYI U20 Basildon AC 10.57 3   705 3810633
L 3 Ciara WILLIAMS SW London Heathside 7.23 2   316 3462915
TJ Women's B Triple Jump Wind
B 1 Meg RAPLEY SW Basildon AC 9.58 4   594 3094230
CC 2 Inessa-Renee ATTA-FYNN U17 Croydon Harriers 7.79 3   384 3596771
SPW Women's A Shot Putt
B 1 Ariyanna MCGEE U20 Basildon AC 9.74 4 670 3299096
V 2 Tru PREDDIE-CARTER U17 Victoria Park & Tower Hamlets 9.33 3 642 4047006
C 3 Shereece MILLER U17 Croydon Harriers 8.43 2 577 3658623
LL 4 Ndidi STEWART FRASER-UZOKA U17 London Heathside 7.14 1 476 4042173
SPW Women's B Shot Putt
BB 1 Gabrielle OSEWA U23 Basildon AC 8.78 4 603 3536869
L 2 Helene KEHOE W55 London Heathside 6.86 3 452 3297093
CC 3 Miriam DE SOUZA W50 Croydon Harriers 4.4 2 189 2810479
DTW Women's A Discus
B 1 Gabrielle OSEWA U23 Basildon AC 21.72 4 534 3536869
L 2 Helene KEHOE W55 London Heathside 19.98 3 500 3297093
V 3 Tru PREDDIE-CARTER U17 Victoria Park & Tower Hamlets 19.68 2 494 4047006
C 4 Miriam DE SOUZA W50 Croydon Harriers 9.66 1 192 2810479
DTW Women's B Discus
BB 1 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 17.17 4 439 3672630
LL 2 Genevieve WESTON SW London Heathside 13.79 3 351 2793513
HTW Women's A Hammer
LL 1 Ndidi STEWART FRASER-UZOKA U17 London Heathside 24.15 4 517 4042173
BB 2 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 21.86 3 480 3672630
CC 3 Shereece MILLER U17 Croydon Harriers 14.69 2 346 3658623
HTW Women's B Hammer
L 1 Helene KEHOE W55 London Heathside 20.9 4 463 3297093
B 2 Gabrielle OSEWA U23 Basildon AC 19.38 3 437 3536869
C 3 Shereece MILLER U17 Croydon Harriers 14.57 2 344 3658623
JTW Women's A Javelin
B 1 Micha DORNAN SW Basildon AC 29.06 4 658 2778155
C 2 Madeleine ARMSTRONG W40 Croydon Harriers 10.45 3 272 3822597
L 3 Genevieve WESTON SW London Heathside 5.16 2 0 2793513
JTW Women's B Javelin
BB 1 Jessica TURNER U20 Basildon AC 23.32 4 567 3397990
LL 2 Lily WOOLCOCK SW London Heathside 2.93 3 0 3594386
4x100 Women's 4x100m
C 1 Croydon Harriers SW   51.99 4 547
L 2 London Heathside SW   53.64 3 466
B 3 Basildon AC SW   55.66 2 374
4x400 Women's 4x400m
B 1 Basildon AC SW   4:20.27 4 501
L 2 London Heathside SW   4:46.84 3 296
C 3 Croydon Harriers SW   5:06.15 2 176
Non-scoring events Men
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
HJ 1 Clint Nicholls M Basildon 170     0
800 1 Gregory Berrisford Sweet M LonHeath 2:32.64     3824693
800     Artie FEENY-WILLINGS U17 LonHeath 2:35.76     3978451
100     Ibukum Akintola M Croydon 11.23 3.4   0
100     Amari-jai Anderson M Croydon 11.34 3.4   0
100     Darryl Asante-Yeboah M Croydon 11.46 3.4   0
100     Kwame Mireku M Croydon 11.47 3.4   0
100     Vladimir WOODHAM-SMITH SM LonHeath 11.63 3.4   2992396
100     Oje Izirein M Croydon 11.23 2.9   0
100     Justin PAUL U20 LonHeath 11.66 2.9   3450229
100     Kinyo Okenla M Basildon 12.22 2.9   0
100     Mike Smalley M Croydon 13.08 2.9   0
100     Matthew Pepper M Croydon 11.49 0.3   0
100     Jack Harrington M Croydon 11.73 0.3   0
100     Joel Konado M Croydon 12.44 0.3   0
100     Akwasi Appiah M Croydon 12.63 0.3   0
100     Inigo Woodham Smith M LonHeath 13.03 0.3   3151939
400     James Hodgkinson M Croydon 56.62     0
JT     Ivan Ross M LonHeath 30.38     3227910
5000     Roger MAIDMENT M45 LonHeath 16:38.77     3632866
5000     Colin Oxlade M Croydon 21:44.05     0
5000     Glen TAYLOR M45 LonHeath 22:49.89     3944069
200     Darryl Asante-Yeboah M Croydon 24.59 +1.0   0
200     James Hodgkinson M Croydon 24.77 +1.0   0
200     Joel Konado M Croydon 25.05 +1.0   0
200     Akwasi Appiah M Croydon 25.92 +1.0   0
200     chrispin LEMA SM LonHeath 29.32 +1.0   3995090
200     Akeem Akintokun M Basildon 23.04     0
200     Nathan Mills M Croydon 25.26     0
DT     Ivan Ross M LonHeath 20.10     3227910
Women Non-scoring events -.4
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
200   Melina PELLING SW LonHeath 28.68 +.01   3978387
200   Jennifer WING SW LonHeath 30.15 +.01   3326316
200   Brogan WALLACE SW LonHeath 30.44 +.01   3940089
100HW   Harriet Lawrence W Basildon 15.65 2.3   3769806
800   Jennifer WING SW LonHeath 2:36.81     3326316
100   Praise Ogunbiyi W Croydon 13.7     0
100   Bethanie Gbocho W Croydon 13.9     0
100   Helene KEHOE W55 LonHeath 14.9     3297093
Man of the Match Awards
Men Total
100m 1 Cian O'DONNELL SM London Heathside 10.55 925
200m 1 Cian O'DONNELL SM London Heathside 21.47 897
100m 2 Lee DOLLARD SM Basildon AC 10.64 892
Triple Jump 1 Paul OGUN SM Croydon Harriers 14.17 864
3/5000m 1 Seyfu JAMAAL U23 London Heathside 14:46.98 854
Long Jump 1 Paul OGUN SM Croydon Harriers 7.00 845
Women
100mH 1 Miriam GLASSNER SW Victoria Park & Tower Hamlets 14.33 880
Triple Jump 1 Lia BONSU U17 Croydon Harriers 12.09 871
1500m 1 Rachel WISEMAN W40 Basildon AC 4:30.39 864
100m 1 Miriam GLASSNER SW Victoria Park & Tower Hamlets 12.49 755
800m 1 Brogan WALLACE SW London Heathside 2:17.87 755
High Jump 1 Tumi AJAYI U20 Basildon AC 1.60 745