Southern Athletics League: Division 3 West - Round 3 - Andover - 16 July 2022
Team Score
1 Winchester & District   248.5 W
2 Swindon Harriers   198.5 S
3 Andover/Overton   78 A
4 Team Kennet   61 K
100 Men's A 100m Wind=  
W 1 Curtis ORMEROD-TAYLOR U23 Winchester & District 11.3 4 674 3374069
ss 2 Tye LEO-STROUD U20 Swindon Harriers 11.7 3 560 3629409
a 3 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 11.8 2 533 3772755
K 4 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 12.6 1 348 4035372
100 Men's B 100m Wind=  
WW 1 Rohan GRAY U17 Winchester & District 11.4 4 644 3992934
s 2 Jonah SPARKES U20 Swindon Harriers 12.4 3 390 3572344
  3         2 0
200 Men's A 200m Wind=  
W 1 Rohan GRAY U17 Winchester & District 23.3 4 615 3992934
S 2 Elliot DOUGHTY U23 Swindon Harriers 23.5 3 588 3151622
A 3 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 23.6 2 575 3772755
K 4 Oliver BAZIN U20 Team Kennet 24.1 1 511 3574161
200 Men's B 200m Wind=  
SS 1 Jonah SPARKES U20 Swindon Harriers 24.8 4 429 3572344
WW 2 Max TURNER U17 Winchester & District 25.3 3 375 3788837
AA 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 30.9 2 32 2940981
400 Men's A 400m
W 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 49.6 4 787 3695455
S 2 Elliot DOUGHTY U23 Swindon Harriers 51.3 3 687 3151622
A 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 66.2 2 121 2940981
400 Men's B 400m
SS 1 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 53.8 4 553 3253798
WW 2 Tim SMALES M40 Winchester & District 55.6 3 467 3580640
800 Men's A 800m
W 1 Harry WILSON U17 Winchester & District 1:55.8 4 817 3864371
S 2 Luke BYRNE SM Swindon Harriers 1:59.3 3 721 2766715
A 3 Benedict SIMPSON-ALEXANDER U17 Andover/Overton 2:07.5 2 523 3836623
K 4 Mitchell POUSTIE M40 Team Kennet 2:46.8 1 40 3723818
800 Men's B 800m
WW 1 Ben CHESTERFIELD U17 Winchester & District 2:03.6 4 612 3645759
SS 2 James NEWTON M40 Swindon Harriers 2:07.2 3 530 3362805
AA 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 2:28.1 2 185 2940981
1500 Men's A 1500m
S 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 4:01.0 4 777 3090813
WW 2 Will BOUTWOOD SM Winchester & District 4:01.4 3 772 3628615
A 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 5:30.0 2 104 2940981
K 4 Mitchell POUSTIE M40 Team Kennet 5:33.7 1 91 3723818
1500 Men's B 1500m
SS 1 Simon DILL SM Swindon Harriers 4:10.9 4 662 2766754
W 2 Will ATKINS U17 Winchester & District 4:14.2 3 626 3834210
5000 Men's A 5000m
S 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 15:26.4 4 736 3090813
WW 2 Adrian FAUTLY SM Winchester & District 15:52.8 3 661 2953825
A 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 19:03.0 2 235 2940981
5000 Men's B 5000m
SS 1 Ben LINES SM Swindon Harriers 16:06.8 4 623 3589547
W 2 Ben FINDLAY SM Winchester & District 16:12.3 3 608 3549944
110H Men's A 110mH Wind=  
110H Men's B 110mH Wind=  
400H Men's A 400mH
S 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 63.4 4 571 3090813
W 2 Calum UPTON SM Winchester & District 65.9 3 499 2743494
400H Men's B 400mH
SS 1 Neil COX M45 Swindon Harriers 70.1 4 390 3182037
2000SC Men's A 2000m Steeplechase
S 1 Harry WOODS U20 Swindon Harriers 6:43.5 4 657 3624845
W 2 Ben CHESTERFIELD U17 Winchester & District 7:17.7 3 482 3645759
K 3 Mitchell POUSTIE M40 Team Kennet 9:52.8 2 36 3723818
2000SC Men's B 2000m Steeplechase
SS 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 7:49.8 4 344 3090813
HJ Men's A High Jump
K 1 Matthew JONES U20 Team Kennet 1.84 4 704 3564554
W 2 Augustine BOWDEN U17 Winchester & District 1.78 3 655 3922985
S 3 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 1.60 2 506 3253798
HJ Men's B High Jump
SS 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 1.55 4 465 3090813
WW 2 David VOSSER M60 Winchester & District 1.25 3 215 2675136
PV Men's A Pole Vault
W 1= Gareth LEWIS SM Winchester & District 2.23 3.5 325 2757094
ss 1= Howard GOODERHAM M50 Swindon Harriers 2.23 3.5 325 3776162
PV Men's B Pole Vault
LJ Men's A Long Jump Wind
W 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 6.25 4   697 2979013
K 2 George DOWN U17 Team Kennet 5.79 3   607 3901818
S 3 Josh BURNS U17 Swindon Harriers 4.88 2   431 3884103
LJ Men's B Long Jump Wind
KK 1 Oliver BAZIN U20 Team Kennet 5.47 4   545 3574161
WW 2 Max TURNER U17 Winchester & District 4.72 3   401 3788837
SS 3 Kieran GOLDING M40 Swindon Harriers 3.31 2   138 2766784
TJ Men's A Triple Jump Wind
A 1 William TAVERNER U17 Andover/Overton 13.04 4   755 3485151
W 2 Sam ADAMS SM Winchester & District 12.73 3   724 2979013
SS 3 Finn ROBERTS U20 Swindon Harriers 11.43 2   592 8023617
TJ Men's B Triple Jump Wind
WW 1 Augustine BOWDEN U17 Winchester & District 11.18 4   565 3922985
S 2 James NEWTON M40 Swindon Harriers 10.52 3   494 3362805
SP Men's A Shot Putt
S 1 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 10.78 4 613 3397079
K 2 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 9.18 3 496 3668049
WW 3 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 8.43 2 436 3466071
A 4 James CONEY M40 Andover/Overton 5.51 1 125 2659948
SP Men's B Shot Putt
KK 1 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 8.77 4 464 4035372
W 2 Gareth LEWIS SM Winchester & District 8.29 3 424 2757094
SS 3 Alix HISCOCK U20 Swindon Harriers 7.39 2 344 3557839
DT Men's A Discus
S 1 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 31.55 4 582 3397079
K 2 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 29.82 3 553 3668049
W 3 Gareth LEWIS SM Winchester & District 28.92 2 537 2757094
DT Men's B Discus
WW 1 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 26.86 4 499 3466071
SS 2 Alix HISCOCK U20 Swindon Harriers 23.95 3 442 3557839
KK 3 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 22.23 2 406 4035372
HT Men's A Hammer
S 1 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 40.09 4 649 3397079
K 2 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 28.83 3 513 3668049
W 3 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 26.03 2 474 3466071
HT Men's B Hammer
SS 1 Alix HISCOCK U20 Swindon Harriers 23.69 4 440 3557839
WW 2 Andrew FISHER M50 Winchester & District 6.54 3 0 2965810
JT Men's A Javelin
K 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 56.17 4 802 2954861
SS 2 Sam INNES U17 Swindon Harriers 38.46 3 569 3830350
WW 3 Andrew MANT M40 Winchester & District 33.61 2 499 3943128
JT Men's B Javelin
S 1 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 36.86 4 547 3253798
KK 2 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 29.22 3 431 4035372
W 3 Gareth LEWIS SM Winchester & District 26.92 2 394 2757094
4x100 Men's 4x100m
W 1 Winchester & District SM   44.9 4 500
S 2 Swindon Harriers SM   47.0 3 340
4x400 Men's 4x400m
W 1 Winchester & District SM   3:33.2 4 493
S 2 Swindon Harriers SM   3:37.8 3 426
100 Women's A 100m Wind=  
A 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.2 4 822 3217592
W 2 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 12.4 3 775 3746402
S 3 Chloe KENCH U17 Swindon Harriers 13.8 2 492 3794508
K 4 Carly CHISHOLM U17 Team Kennet 13.9 1 474 3797200
100 Women's B 100m Wind=  
WW 1 Tabitha WILLIAMSON U17 Winchester & District 12.7 4 708 3999277
AA 2 Hayley CONEY SW Andover/Overton 13.6 3 527 2827159
SS 3 Jessica KINNEIR U20 Swindon Harriers 13.8 2 492 3573465
200 Women's A 200m Wind=  
W 1 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 26.0 4 705 3746402
S 2 Chloe KENCH U17 Swindon Harriers 28.7 3 462 3794508
K 3 Carly CHISHOLM U17 Team Kennet 30.7 2 323 3797200
200 Women's B 200m Wind=  
WW 1 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 27.1 4 598 3627612
SS 2 Jessica KINNEIR U20 Swindon Harriers 29.1 3 432 3573465
400 Women's A 400m
W 1 Laura CLARK SW Winchester & District 61.7 4 617 2876625
S 2 Rachel ORAM U23 Swindon Harriers 68.5 3 397 3370255
400 Women's B 400m
WW 1 Rosie UPTON SW Winchester & District 66.9 4 444 2743495
SS 2 Lisa CARPENTER W50 Swindon Harriers 70.1 3 353 3281278
800 Women's A 800m
S 1 Vikki JACKSON SW Swindon Harriers 2:19.9 4 721 3239152
W 2 Sian LEWIS SW Winchester & District 2:23.6 3 661 4013642
800 Women's B 800m
WW 1 Rosie UPTON SW Winchester & District 2:29.4 4 572 2743495
SS 2 Maisie MCCALLA U17 Swindon Harriers 2:32.4 3 529 3749448
1500 Women's A 1500m
ww 1 Erin WILLMERS SW Winchester & District 4:55.0 4 665 3862469
S 2 Rachel ORAM U23 Swindon Harriers 5:48.0 3 325 3370255
1500 Women's B 1500m
w 1 Rose CHESTERFIELD U20 Winchester & District 4:57.0 4 650 3645758
SS 2 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 7:00.6 3 55 2902472
3000 Women's A 3000m
W 1 Kate GREEN SW Winchester & District 12:09.3 4 382 3861234
S 2 Felicity WEBB SW Swindon Harriers 12:47.7 3 285 3936181
3000 Women's B 3000m
WW 1 Jo JEFFERIES W45 Winchester & District 12:41.7 4 299 2979212
SS 2 Jade BENNETT SW Swindon Harriers 13:13.8 3 226 3969838
100HW Women's A 100mH Wind=  
S 1 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 17.1 4 604 2902472
W 2 Amy WALL U17 Winchester & District 18.4 3 491 3515749
100HW Women's B 100mH Wind=  
WW 1 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 18.8 4 458 3627612
400HW Women's A 400mH
W 1 Emma SHEDDEN U17 Winchester & District 69.4 4 656 3519732
S 2 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 75.3 3 506 2902472
400HW Women's B 400mH
WW 1 Sue True W45 Winchester & District 77.5 4 454 2743490
2000SCW Women's A 2000m Steeplechase
W 1 Rose CHESTERFIELD U20 Winchester & District 8:24.1 4 451 3645758
2000SCW Women's B 2000m Steeplechase
WW 1 Sue True W45 Winchester & District 9:28.2 4 243 2743490
HJ Women's A High Jump
W 1 Mia JUDD U17 Winchester & District 1.57 4 713 3949916
S 2 Jessica KINNEIR U20 Swindon Harriers 1.40 3 531 3573465
HJ Women's B High Jump
WW 1 Tabitha WILLIAMSON U17 Winchester & District 1.40 4 531 3999277
PV Women's A Pole Vault
S 1 Sophie BATH U17 Swindon Harriers 2.80 4 615 3946899
W 2 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 1.60 3 276 2979245
PV Women's B Pole Vault
LJ Women's A Long Jump Wind
W 1 Amy WALL U17 Winchester & District 5.22 4   746 3515749
S 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 4.81 3   648 3129543
A 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 4.47 2   567 3387058
K 4 Carly CHISHOLM U17 Team Kennet 3.80 1   411 3797200
LJ Women's B Long Jump Wind
WW 1 Mia JUDD U17 Winchester & District 4.81 4   648 3949916
AA 2 Tillie MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 4.10 3   481 3217591
TJ Women's A Triple Jump Wind
A 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 11.20 4   774 3217592
W 2 Millie CUTTS U17 Winchester & District 10.06 3   648 3647533
S 3 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 8.80 2   504 3129543
TJ Women's B Triple Jump Wind
AA 1 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 9.61 4   597 3387058
WW 2 Frankie MOULDS U17 Winchester & District 9.27 3   558 3874966
SPW Women's A Shot Putt
SS 1 Jessica KINNEIR U20 Swindon Harriers 9.01 4 620 3573465
WW 2 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 8.83 3 607 3714811
A 3 Eloise MACDONALD U17 Andover/Overton 8.08 2 551 3693561
KK 4 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 6.93 1 458 3034476
SPW Women's B Shot Putt
W 1 Amelia GORDON U20 Winchester & District 7.49 4 505 3593567
AA 2 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 7.02 3 466 3387058
S 3 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 6.49 2 420 3129543
K 4 Pheobe HOAEN U23 Team Kennet 5.64 1 338 3257768
DTW Women's A Discus
WW 1 Rosa-may SPRAKE U17 Winchester & District 29.92 4 670 3773317
A 2 Eloise MACDONALD U17 Andover/Overton 25.11 3 594 3693561
K 3 Pheobe HOAEN U23 Team Kennet 23.67 2 570 3257768
S 4 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 16.07 1 413 3129543
DTW Women's B Discus
W 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 28.80 4 654 3714811
KK 2 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 14.36 3 368 3034476
SS 3 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 13.89 2 354 2902472
HTW Women's A Hammer
A 1 Eloise MACDONALD U17 Andover/Overton 37.96 4 708 3693561
W 2 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 31.56 3 625 3714811
KK 3 Pheobe HOAEN U23 Team Kennet 17.26 2 398 3257768
ss 4 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 13.05 1 310 2902472
HTW Women's B Hammer
WW 1 Amelia GORDON U20 Winchester & District 20.08 4 449 3593567
K 2 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 14.83 3 349 3034476
s 3 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 11.76 2 279 3129543
JTW Women's A Javelin
K 1 Pheobe HOAEN U23 Team Kennet 33.87 4 726 3257768
SS 2 Jessica KINNEIR U20 Swindon Harriers 24.54 3 587 3573465
A 3 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 20.13 2 509 3217592
WW 4 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 19.74 1 502 3627612
JTW Women's B Javelin
W 1 Heather SHEFFIELD W40 Winchester & District 19.72 4 501 2677655
S 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 14.49 3 388 3129543
KK 3 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 10.78 2 284 3034476
AA 4 Tillie MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 7.32 1 128 3217591
4x100 Women's 4x100m
W 1 Winchester & District SW   50.3 4 635
S 2 Swindon Harriers SW   52.3 3 532
A 3 Andover/Overton SW   52.7 2 512
4x400 Women's 4x400m
W 1 Winchester & District SW   4:13.0 4 565
S 2 Swindon Harriers SW   4:39.5 3 348
Non-scoring events Men
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
100   Flinn Roberts SM Swin 12.2     0
400   Fletcher HART U17 Swin 54.6     3669378
400     Matthew CAVE M40 Swin 57.3     3499044
800     Tim SMALES M40 Win 2:02.8     3580640
800     Harry HARVEY U20 Win 2:03.1     3519702
800     Calum UPTON SM Win 2:04.1     2743494
5000     Andrew WINTERBOTTOM SM Win 15:58.4     3980829
5000     Dan CUNNINGTON SM Win 16:12.7     2983406
5000     George BELFIELD SM Win 16:32.4     2792576
5000     Michael SAS M40 Swin 19:40.3     3016143
5000     David VOSSER M60 Win 20:45.2     2675136
1500     Guy Brayn SM Win 4:12.0     0
1500     Will Boutwood SM Win 4:23.8     0
1500     Harry EDWARDS U17 Swin 4:26.3     3669374
1500     Josh Burns SM Swin 4:26.6     0
1500     Tim SMALES M40 Win 4:28.0     3580640
1500     Owen WATTS SM Win 4:29.1     3984536
200     Matthew CAVE M40 Swin 25.1     3499044
DT     Kieran GOLDING M40 Swin 20.00     2766784
Women Non-scoring events
EVENT Pos Name CAT Club Perf. Wind URN
LJ   Frankie MOULDS U17 Win 4.35     3874966
100   Laura CLARK SW Win 12.8     2876625
DTW   Amelia GORDON U20 Win 26.10     3593567
1500   Hannah FOSTER U20 Win 5:34.0     3647620
200   Laura CLARK SW Win 26.2     2876625
200   Sian Lewis SW Win 28.5     0
Man of the Match Awards
Men Total
800m 1 Harry WILSON U17 Winchester & District 1:55.8 817
Javelin 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 56.17 802
400m 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 49.6 787
1500m 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 4:01.0 777
1500m 2 Will BOUTWOOD SM Winchester & District 4:01.4 772
Triple Jump 1 William TAVERNER U17 Andover/Overton 13.04 755
Women
100m 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.2 822
100m 2 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 12.4 775
Triple Jump 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 11.20 774
Long Jump 1 Amy WALL U17 Winchester & District 5.22 746
Javelin 1 Pheobe HOAEN U23 Team Kennet 33.87 726
800m 1 Vikki JACKSON SW Swindon Harriers 2:19.9 721