Southern Athletics League: Division 3 West - Round 2 - Swindon - 12 June 2022
Team Score
1 Swindon Harriers   227 S
2 Winchester & District   196 W
3 Team Kennet   80 K
4 Andover/Overton   78 A
100 Men's A 100m Wind=  
ww 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 12.0 4 482 2979013
s 2 Tye LEO-STROUD U20 Swindon Harriers 12.3 3 412 3629409
k 3 Euan AVERY U17 Team Kennet 12.7 2 328 3667151
  4         1 0
100 Men's B 100m Wind=  
w 1 Curtis ORMEROD-TAYLOR U23 Winchester & District 12.1 4 458 3374069
ss 2 Jonah SPARKES U20 Swindon Harriers 12.4 3 390 3572344
kk 3 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 13.4 2 209 4035372
200 Men's A 200m Wind=  
w 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 23.8 4 549 3695455
ss 2 Tye LEO-STROUD U20 Swindon Harriers 24.2 3 499 3629409
a 3 Tom EVISON M55 Andover/Overton 32.2 2 9 3196950
200 Men's B 200m Wind=  
s 1 Elliot DOUGHTY U23 Swindon Harriers 24.2 4 499 3151622
400 Men's A 400m
w 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 50.2 4 751 3695455
s 2 Matthew WOODWARD SM Swindon Harriers 52.2 3 637 3907923
400 Men's B 400m
ss 1 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 54.7 4 509 3253798
800 Men's A 800m
s 1 Simon DILL SM Swindon Harriers 2:06.7 4 541 2766754
a 2 Lewis LIVINGSTONE U20 Andover/Overton 2:20.9 3 280 3297146
800 Men's B 800m
ss 1 James NEWTON M40 Swindon Harriers 2:16.9 4 343 3362805
1500 Men's A 1500m
w 1 Will BOUTWOOD SM Winchester & District 4:11.5 4 655 3628615
ss 2 Omer HOMER SM Swindon Harriers 4:28.3 3 486 3825022
a 3 Lewis LIVINGSTONE U20 Andover/Overton 4:45.4 2 345 3297146
1500 Men's B 1500m
ww 1 Ben FINDLAY SM Winchester & District 4:21.5 4 551 3549944
s 2 Dan THOMAS SM Swindon Harriers 4:29.8 3 472 2767039
aa 3 Sean HOLMES M50 Andover/Overton 5:09.5 2 193 2827631
3000 Men's A 3000m
w 1 Will BOUTWOOD SM Winchester & District 8:52.6 4 733 3628615
s 2 Ben LINES SM Swindon Harriers 9:09.4 3 647 3589547
a 3 Lewis LIVINGSTONE U20 Andover/Overton 9:56.4 2 437 3297146
3000 Men's B 3000m
ww 1 Ben FINDLAY SM Winchester & District 9:07.0 4 659 3549944
ss 2 Dan THOMAS SM Swindon Harriers 9:22.7 3 583 2767039
aa 3 Sean HOLMES M50 Andover/Overton 10:40.1 2 280 2827631
110H Men's A 110mH Wind=  
110H Men's B 110mH Wind=  
400H Men's A 400mH
ss 1 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 58.3 4 731 3253798
400H Men's B 400mH
s 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 64.1 4 551 3090813
3000SC Men's A 3000m Steeplechase
s 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 9:34.5 4 836 3090813
w 2 Calum UPTON SM Winchester & District 10:34.7 3 620 2743494
3000SC Men's B 3000m Steeplechase
ss 1 Harry WOODS U20 Swindon Harriers 10:19.2 4 672 3624845
HJ Men's A High Jump
a 1 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 1.75 4 630 3188062
kk 2 Harry BOOKER U20 Team Kennet 1.60 3 506 3571447
ss 3 Neil COX M45 Swindon Harriers 1.45 2 382 3182037
w 4 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 1.35 1 299 3466071
HJ Men's B High Jump
k 1 Euan AVERY U17 Team Kennet 1.55 4 465 3667151
ww 2 David VOSSER M60 Winchester & District 1.35 3 299 2765136
s 3 Martin SMITH M50 Swindon Harriers 1.30 2 257 3624847
PV Men's A Pole Vault
s 1 Tom ORAM U20 Swindon Harriers 4.10 4 755 3594978
ww 2 Gareth LEWIS SM Winchester & District 2.90 3 483 2757094
a 3 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 2.80 2 460 3188062
PV Men's B Pole Vault
ss 1 Neal MASON M75 Swindon Harriers 3.10 4 529 3661335
w 2 Sello MTSHWENI U17 Winchester & District 2.80 3 460 3689744
aa 3 Jago EVISON U17 Andover/Overton 2.70 2 436 3294504
LJ Men's A Long Jump Wind
w 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 6.30 4   707 2979013
k 2 Oliver BAZIN U20 Team Kennet 5.73 3   595 3574161
s 3 Craig SCOTT M45 Swindon Harriers 4.42 2   344 3625531
LJ Men's B Long Jump Wind
kk 1 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 5.13 4   479 4035372
ww 2 Benjamin BEWICK U17 Winchester & District 5.06 3   466 3786434
ss 3 Kieran GOLDING M40 Swindon Harriers 3.76 2   220 2766784
TJ Men's A Triple Jump Wind
k 1 Oliver BAZIN U20 Team Kennet 11.24 4   572 3574161
s 2 James NEWTON M40 Swindon Harriers 10.51 3   493 3362805
w 3 Benjamin BEWICK U17 Winchester & District 10.40 2   480 3786434
TJ Men's B Triple Jump Wind
ss 1 Martin SMITH M50 Swindon Harriers 8.18 4   209 3624847
SP Men's A Shot Putt
ss 1 Christopher PATTERSON SM Swindon Harriers 11.67 4 674 3984260
k 2 Oliver FORD U20 Team Kennet 10.32 3 581 3615655
a 3 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 10.10 2 565 3188062
w 4 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 8.32 1 427 3466071
SP Men's B Shot Putt
s 1 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 11.42 4 657 3397079
kk 2 Harry BOOKER U20 Team Kennet 9.76 3 540 3571447
ww 3 Andrew FISHER M50 Winchester & District 7.28 2 334 2965810
DT Men's A Discus
kk 1 Oliver FORD U20 Team Kennet 34.44 4 630 3615655
w 2 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 25.17 3 467 3466071
s 3 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 24.25 2 448 3397079
a 4 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 22.33 1 409 3188062
DT Men's B Discus
k 1 Harry BOOKER U20 Team Kennet 34.39 4 629 3571447
ss 2 Kieran GOLDING M40 Swindon Harriers 19.13 3 335 2766784
ww 3 Andrew MANT M40 Winchester & District 18.56 2 321 3943128
aa 4 Tom EVISON M55 Andover/Overton 18.06 1 308 3196950
HT Men's A Hammer
s 1 Joshua RICKETTS U23 Swindon Harriers 32.98 4 566 3397079
kk 2 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 29.68 3 524 3668049
w 3 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 26.64 2 483 3466071
HT Men's B Hammer
k 1 Oliver FORD U20 Team Kennet 21.10 4 399 3615655
ss 2 Neil COX M45 Swindon Harriers 14.11 3 267 3182037
JT Men's A Javelin
k 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 60.32 4 852 2954861
s 2 Christopher PATTERSON SM Swindon Harriers 49.49 3 718 3984260
w 3 Andrew MANT M40 Winchester & District 29.44 2 435 3943128
a 4 Tom EVISON M55 Andover/Overton 17.06 1 212 3196950
JT Men's B Javelin
kk 1 Brandon CARTER U17 Team Kennet 39.66 4 586 3922270
ss 2 Sam INNES U17 Swindon Harriers 37.61 3 557 3830350
ww 3 Andrew FISHER M50 Winchester & District 26.23 2 383 2965810
4x100 Men's 4x100m
s 1 Swindon Harriers SM   48.8 4 230
w 2 Winchester & District SM   59.0 3 0
4x400 Mixed 4x400m A
s 1 Swindon Harriers SM   3:51.6 4 256
w 2 Winchester & District SM   3:52.5 3 246
a 3 Andover/Overton SM   4:03.4 2 146
100 Women's A 100m Wind=  
a 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.6 4 730 3217592
w 2 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 13.1 3 624 3746402
s 3 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 13.7 2 509 3830347
100 Women's B 100m Wind=  
ss 1 Reka CARR U17 Swindon Harriers 13.8 4 492 3769255
ww 2 Rosa-may SPRAKE U17 Winchester & District 14.4 3 393 3773317
200 Women's A 200m Wind=  
a 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 26.0 4 705 3217592
w 2 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 26.6 3 645 3746402
ss 3 Reka CARR U17 Swindon Harriers 27.9 2 527 3769255
200 Women's B 200m Wind=  
ww 1 Laura CLARK SW Winchester & District 26.9 4 617 2876625
s 2 Sophie LOMAS U17 Swindon Harriers 28.2 3 502 3946901
aa 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 29.6 2 396 3387058
400 Women's A 400m
w 1 Laura CLARK SW Winchester & District 59.8 4 689 2876625
s 2 Beth DAVIDSE U20 Swindon Harriers 61.9 3 610 3581356
kk 3 Eve BROWN U17 Team Kennet 64.2 2 530 3671899
400 Women's B 400m
ww 1 Rosie UPTON SW Winchester & District 65.0 4 504 2743495
ss 2 Katie NEW U17 Swindon Harriers 66.2 3 466 3666548
k 3 Annabel MACLEAN U17 Team Kennet 67.0 2 441 3582651
800 Women's A 800m
ww 1 Erin WILLMERS SW Winchester & District 2:23.2 4 667 3862469
s 2 Vikki JACKSON SW Swindon Harriers 2:23.8 3 658 3239152
k 3 Eve BROWN U17 Team Kennet 2:28.1 2 591 3671899
800 Women's B 800m
ss 1 Maisie MCCALLA U17 Swindon Harriers 2:28.9 4 579 3749448
w 2 Rosie UPTON SW Winchester & District 2:30.2 3 560 2743495
kk 3 Alanna SMITH U17 Team Kennet 2:42.4 2 397 3757834
1500 Women's A 1500m
w 1 Erin WILLMERS SW Winchester & District 4:57.2 4 649 3862469
s 2 Rebecca CORNELL U17 Swindon Harriers 5:24.4 3 461 3797902
1500 Women's B 1500m
ww 1 Lucy ELLIOTT W55 Winchester & District 4:58.2 4 641 2743221
ss 2 Rachel ORAM U23 Swindon Harriers 6:02.1 3 255 3370255
5000 Women's A 5000m
s 1 Vikki JACKSON SW Swindon Harriers 19:10.4 4 640 3239152
w 2 Eleanor DAVIES SW Winchester & District 19:30.0 3 604 4010533
5000 Women's B 5000m
ss 1 Felicity WEBB SW Swindon Harriers 23:06.2 4 272 3936181
100HW Women's A 100mH Wind=  
s 1 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 16.7 4 641 3830347
w 2 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 26.8 3 31 2979245
100HW Women's B 100mH Wind=  
ss 1 Isabelle IMESON U20 Swindon Harriers 18.9 4 450 3573085
400HW Women's A 400mH
s 1 Hannah NEW U23 Swindon Harriers 77.6 4 452 3258511
w 2 Sue True W45 Winchester & District 80.8 3 381 2743490
400HW Women's B 400mH
ww 1 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 97.2 4 98 2979245
1500SCW Women's A 1500m Steeplechase
w 1 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 7:14.5 4 297 2979245
1500SCW Women's B 1500m Steeplechase
HJ Women's A High Jump
aa 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 1.55 4 692 3217592
s 2 Beth DAVIDSE U20 Swindon Harriers 1.08 3 191 3581356
w 3 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 1.03 2 138 2979245
HJ Women's B High Jump
a 1 Amelia GRAY U20 Andover/Overton 1.40 4 531 3580183
ss 2 Katie NEW U17 Swindon Harriers 1.08 3 191 3666548
PV Women's A Pole Vault
w 1 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 1.10 4 117 2979245
PV Women's B Pole Vault
LJ Women's A Long Jump Wind
w 1 Charlotte LONGDEN U23 Winchester & District 4.95 4   681 3746402
s 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 4.92 3   674 3129543
k 4 Annabel MACLEAN U17 Team Kennet 4.41 1   553 3582651
LJ Women's B Long Jump Wind
ss 1 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 4.90 4   669 3830347
ww 2 Eleanor DAVIES SW Winchester & District 3.40 3   319 4010533
TJ Women's A Triple Jump Wind
ss 1 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 10.03 4   645 3830347
a 2 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 9.43 3   577 3387058
ww 3 Sue True W45 Winchester & District 6.44 2   215 2743490
TJ Women's B Triple Jump Wind
s 1 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 8.73 4   496 3129543
w 2 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 5.65 3   107 2979245
SPW Women's A Shot Putt
ss 1 Isabelle IMESON U20 Swindon Harriers 8.98 4 617 3573085
w 2 Amelia GORDON U20 Winchester & District 7.96 3 542 3593567
a 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 7.05 2 468 3387058
k 4 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 6.50 1 421 3034476
SPW Women's B Shot Putt
s 1 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 7.05 4 468 3129543
ww 2 Janet LITTLEWOOD W45 Winchester & District 6.03 3 377 2979245
DTW Women's A Discus
w 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 31.62 4 695 3714811
k 2 Annabel MACLEAN U17 Team Kennet 23.80 3 572 3582651
s 3 Rachel MOSCROP SW Swindon Harriers 13.02 2 328 2959318
DTW Women's B Discus
ww 1 Amelia GORDON U20 Winchester & District 26.43 4 616 3593567
kk 2 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 11.70 3 283 3034476
ss 3 Maisie MCCALLA U17 Swindon Harriers 10.39 2 229 3749448
HTW Women's A Hammer
w 1 Jasmine GORDON U20 Winchester & District 35.31 4 674 3593568
s 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 15.45 3 362 3129543
k 3 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 15.42 2 361 3034476
HTW Women's B Hammer
ww 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 31.77 4 628 3714811
JTW Women's A Javelin
w 1 Olivia BUSHER U20 Winchester & District 37.80 4 778 3482859
s 2 Katie NEW U17 Swindon Harriers 29.30 3 662 3666548
a 3 Amelia GRAY U20 Andover/Overton 24.66 2 589 3580183
kk 4 Eve BROWN U17 Team Kennet 23.40 1 568 3671899
JTW Women's B Javelin
ww 1 Jasmine GORDON U20 Winchester & District 30.65 4 682 3593568
aa 2 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 19.65 3 500 3217592
ss 3 Hannah NEW U23 Swindon Harriers 9.95 2 255 3258511
4x100 Women's 4x100m
s 1 Swindon Harriers SW   53.1 4 492
w 2 Winchester & District SW   57.6 3 294
4x400 Mixed 4x400m B
s 1 Swindon Harriers SW   4:17.3 4 527
w 2 Winchester & District SW   4:29.4 3 426
Non-scoring events Men
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
800   Harry EDWARDS U17 Swin 2:11.3     3669374
400   Oz SCOTT U17 Swin 59.6     3774667
SP     Seb SIMPSON U17 T Kennet 8.29     3668049
3000     Courtenay CHESSELL M40 Swin 9:05.2     3830345
3000     Guy BRAYN SM Win 9:13.2     3711212
3000     Lloyd DICKSON SM Win 9:36.9     3471495
3000     Michael SAS M40 Swin 11:13.4     3016143
JT     Oliver FORD U20 T Kennet 32.86     3615655
JT     Allan WEBB M70 Swin 21.67     2753425
200     Jonah SPARKES U20 Swin 24.9     3572344
1500     Guy BRAYN SM Win 4:23.5     3711212
1500     Theo CINNAMOND U17 Swin 4:34.6     3972780
Women Non-scoring events
EVENT Pos Name CAT Club Perf. Wind URN
800   Rachel MOSCROP SW Swin 2:44.2     2959318
800   Rachel ORAM U23 Swin 2:51.7     3370255
100   Sophie LOMAS U17 Swin 13.8     3946901
100   Isabelle IMESON U20 Swin 14.1     3573085
100   Lucy STARK SW Swin 14.8     3883537
400   Rachel ORAM U23 Swin 69.1     3370255
400   Lisa CARPENTER W50 Swin 69.6     3281278
400   Sue True W45 Win 71.9     2743490
200   Hannah NEW U23 Swin 29.2     3258511
200   Lucy STARK SW Swin 30.5     3883537
Man of the Match Awards
Men Total
Javelin 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 60.32 852
3000mSc 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 9:34.5 836
Pole Vault 1 Tom ORAM U20 Swindon Harriers 4.10 755
400m 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 50.2 751
3000m 1 Will BOUTWOOD SM Winchester & District 8:52.6 733
400mH 1 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 58.3 731
Women
Javelin 1 Olivia BUSHER U20 Winchester & District 37.80 778
100m 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.6 730
200m 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 26.0 705
Discus 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 31.62 695
High Jump 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 1.55 692
400m 1 Laura CLARK SW Winchester & District 59.8 689