Southern Athletics League: Division 2 East - Round 3 - Woodford (1) - 16 July 2022
Team Score
1 Ealing Southall & Middlesex AC   196 F
2 Woodford Green with Essex Ladies   180 W
3 Ashford AC   138 A
4 Bedford & County   125 E
100 Men's A 100m Wind= +1.8
W 1 Merveilles MASSEMBO U20 Woodford Green with Essex Ladies 11.01 4 765 3774953
E 2 Daniel HARDING-FORBES U20 Bedford & County 11.34 3 662 3578057
F 3 Theo JARRETT U17 Ealing Southall & Middlesex AC 11.55 2 601 3664340
A 4 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 13.47 1 198 2781748
100 Men's B 100m Wind= +1.8
WW 1 Uche EGBON SM Woodford Green with Essex Ladies 11.20 4 705 3648031
EE 2 Ash-shon DACRES U20 Bedford & County 11.57 3 596 4001316
FF 3 Theo MORAH U17 Ealing Southall & Middlesex AC 12.03 2 475 4041834
AA 4 Peter DAVEY M45 Ashford AC 13.47 1 198 2774520
200 Men's A 200m Wind= +0.7
ww 1 Merveilles MASSEMBO U20 Woodford Green with Essex Ladies 22.36 4 752 3774953
E 2 Daniel HARDING-FORBES U20 Bedford & County 22.90 3 672 3578057
F 3 Theo JARRETT U17 Ealing Southall & Middlesex AC 25.21 2 385 3664340
AA 4 Steve LAKE M45 Ashford AC 29.32 1 85 2751272
200 Men's B 200m Wind= +0.7
W 1 Uche EGBON SM Woodford Green with Essex Ladies 22.84 4 680 3648031
EE 2 Riley JOHNSON U20 Bedford & County 23.28 3 618 3924028
FF 3 Edward FLEWITT U17 Ealing Southall & Middlesex AC 26.18 2 291 3930667
A 4 Peter DAVEY M45 Ashford AC 30.72 1 37 2774520
400 Men's A 400m
EE 1 Ash-shon DACRES U20 Bedford & County 54.38 4 525 4001316
FF 2 Dominic QUINN U17 Ealing Southall & Middlesex AC 55.99 3 450 4048649
W 3 Josiah DASILVA U17 Woodford Green with Essex Ladies 58.90 2 331 3999184
A 4 Jack BUTLER U20 Ashford AC 60.87 1 262 3740725
400 Men's B 400m
E 1 William FORSTER SM Bedford & County 55.07 4 492 2951140
F 2 Edward FLEWITT U17 Ealing Southall & Middlesex AC 60.78 3 265 3930667
AA 3 Steve LAKE M45 Ashford AC 87.30 2 0 2751272
800 Men's A 800m
E 1 Glen MULKERRINS U23 Bedford & County 2:02.65 4 637 4016767
FF 2 Chauncey EDWARDS U23 Ealing Southall & Middlesex AC 2:08.66 3 498 3625189
A 3 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 2:59.54 2 5 2781748
800 Men's B 800m
EE 1 Euan SUPPLE U17 Bedford & County 2:11.00 4 451 3837583
F 2 Edward FLEWITT U17 Ealing Southall & Middlesex AC 2:11.63 3 439 3930667
1500 Men's A 1500m
E 1 Craig EMMERSON SM Bedford & County 4:13.08 4 638 2982210
F 2 James MORLEY U23 Ealing Southall & Middlesex AC 4:13.74 3 631 3464476
W 3 Angus HOLFORD SM Woodford Green with Essex Ladies 4:17.77 2 588 2749259
A 4 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 6:12.52 1 12 2781748
1500 Men's B 1500m
FF 1 Niall GILCHRIST SM Ealing Southall & Middlesex AC 4:35.12 4 426 3860360
WW 2 Nate HARDING U17 Woodford Green with Essex Ladies 4:37.59 3 405 3871017
EE 3 Ethan CAIRNS U20 Bedford & County 4:46.53 2 336 3546681
5000 Men's A 5000m
F 1 Niall GILCHRIST SM Ealing Southall & Middlesex AC 16:35.82 4 548 3860360
E 2 Alan TURNBULL M55 Bedford & County 17:12.40 3 459 2705320
5000 Men's B 5000m
FF 1 Dominic QUINN U17 Ealing Southall & Middlesex AC 22:16.56 4 17 4048649
110H Men's A 110mH Wind=  
W 1 George VAUGHAN SM Woodford Green with Essex Ladies 14.94 4 862 3008100
AA 2 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 19.80 3 389 2781748
F 3 Christopher HEPWORTH SM Ealing Southall & Middlesex AC 29.55 2 0 2754840
110H Men's B 110mH Wind=  
A 1 Peter DAVEY M45 Ashford AC 20.41 4 343 2774520
400H Men's A 400mH
E 1 William FORSTER SM Bedford & County 60.64 4 655 2951140
A 2 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 75.82 3 261 2781748
F 3 Christopher HEPWORTH SM Ealing Southall & Middlesex AC 77.63 2 225 2754840
400H Men's B 400mH
AA 1 Peter DAVEY M45 Ashford AC 76.89 4 239 2774520
2000SC Men's A 2000m Steeplechase
E 1 Craig EMMERSON SM Bedford & County 6:34.76 4 707 2982210
W 2 Robert WILBRAHAM SM Woodford Green with Essex Ladies 7:53.56 3 329 3275787
2000SC Men's B 2000m Steeplechase
HJ Men's A High Jump
A 1 Jack BUTLER U20 Ashford AC 1.75 4 630 3740725
W 2 Marcel WINTER U17 Woodford Green with Essex Ladies 1.70 3 589 3971125
F 3 Christopher HEPWORTH SM Ealing Southall & Middlesex AC 1.45 2 382 2754840
HJ Men's B High Jump
AA 1 Peter DAVEY M45 Ashford AC 1.45 4 382 2774520
WW 2 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 1.40 3 340 3113554
PV Men's A Pole Vault
F 1 Rubem MIRANDA SM Ealing Southall & Middlesex AC 4.80 4 909 3887515
E 2 Frankie JOHNSON U23 Bedford & County 4.10 3 755 3126648
A 3 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 3.50 2 620 2781748
PV Men's B Pole Vault
FF 1 Christopher HEPWORTH SM Ealing Southall & Middlesex AC 2.30 4 342 2754840
AA 2 Stephen LANGFORD M60 Ashford AC 1.20 3 62 2774571
LJ Men's A Long Jump Wind
W 1 Lawrence DAVIS SM Woodford Green with Essex Ladies 6.69 4   784 2906889
F 2 Rubem MIRANDA SM Ealing Southall & Middlesex AC 6.30 3   707 3887515
AA 3 Steve LAKE M45 Ashford AC 4.92 2   439 2751272
LJ Men's B Long Jump Wind
FF 1 Christopher HEPWORTH SM Ealing Southall & Middlesex AC 4.44 4   347 2754840
A 2 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 4.27 3   315 2781748
WW 3 Tyrees AGHA U17 Woodford Green with Essex Ladies 4.11 2   285 3999183
TJ Men's A Triple Jump Wind
A 1 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 10.12 4   449 2781748
W 2 Alan JAMES M45 Woodford Green with Essex Ladies 9.49 3   376 2749269
TJ Men's B Triple Jump Wind
AA 1 Steve LAKE M45 Ashford AC 9.14 4   334 2751272
WW 2 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 7.08 3   25 3113554
SP Men's A Shot Putt
W 1 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 11.71 4 676 3113554
F 2 Harry REED U23 Ealing Southall & Middlesex AC 8.47 3 439 4038668
AA 3 Karl LOWRY M50 Ashford AC 7.62 2 365 2774573
EE 4 William FORSTER SM Bedford & County 7.38 1 343 2951140
SP Men's B Shot Putt
WW 1 Devon DOUGLAS SM Woodford Green with Essex Ladies 11.49 4 662 2749201
A 2 Paul LOWRY M45 Ashford AC 7.31 3 336 4048648
E 3 Craig EMMERSON SM Bedford & County 6.29 2 230 2982210
FF 4 Robert DENSLEY M70 Ealing Southall & Middlesex AC 5.95 1 188 2754812
DT Men's A Discus
W 1 Christopher LINQUE SM Woodford Green with Essex Ladies 42.66 4 753 2749288
FF 2 Shawn JARRETT M45 Ealing Southall & Middlesex AC 26.98 3 501 4048662
E 3 Graeme PACKMAN M65 Bedford & County 21.79 2 397 2774981
A 4 Karl LOWRY M50 Ashford AC 19.10 1 335 2774573
DT Men's B Discus
WW 1 Devon DOUGLAS SM Woodford Green with Essex Ladies 38.85 4 698 2749201
AA 2 Paul LOWRY M45 Ashford AC 16.36 3 262 4048648
EE 3 Craig EMMERSON SM Bedford & County 9.57 2 0 2982210
HT Men's A Hammer
F 1 Rafal MORAWSKI SM Ealing Southall & Middlesex AC 45.72 4 710 2952983
W 2 Fergus HARFORD M55 Woodford Green with Essex Ladies 29.28 3 519 2749248
AA 3 Karl LOWRY M50 Ashford AC 28.39 2 507 2774573
E 4 Graeme PACKMAN M65 Bedford & County 16.63 1 320 2774981
HT Men's B Hammer
WW 1 Devon DOUGLAS SM Woodford Green with Essex Ladies 24.24 4 448 2749201
AA 2 Karl LOWRY M50 Ashford AC 23.24 3 433 2774573
FF 3 Robert DENSLEY M70 Ealing Southall & Middlesex AC 14.93 2 285 2754812
JT Men's A Javelin
A 1 Luke WILLIAMS SM Ashford AC 32.32 4 479 2781748
F 2 Shawn JARRETT M45 Ealing Southall & Middlesex AC 26.66 3 390 4048662
WW 3 Devon DOUGLAS SM Woodford Green with Essex Ladies 24.43 2 352 2749201
E 4 Craig EMMERSON SM Bedford & County 12.42 1 100 2982210
JT Men's B Javelin
FF 1 Peter FLEWITT M45 Ealing Southall & Middlesex AC 21.67 4 303 3245416
AA 2 Stephen LANGFORD M60 Ashford AC 19.35 3 259 2774571
W 3 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 12.13 2 91 3113554
4x100 Men's 4x100m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SM   43.40 4 634
E 2 Bedford & County SM   47.39 3 315
F 3 Ealing Southall & Middlesex AC SM   52.52 2 74
4x400 Men's 4x400m
w 1 Woodford Green with Essex Ladies SM   3:53.38 4 237
100 Women's A 100m Wind= -0.6
W 1 Lakhesia ADAMS POKU SW Woodford Green with Essex Ladies 12.95 4 655 3766896
F 2 Katherine BOISSIERE U17 Ealing Southall & Middlesex AC 13.79 3 493 3631598
A 3 Gabrielle OGUNTUGA U20 Ashford AC 13.82 2 488 3933033
100 Women's B 100m Wind= -0.6
WW 1 Eloise LEWIS U23 Woodford Green with Essex Ladies 13.22 4 600 3033488
FF 2 Lilia KHAN U20 Ealing Southall & Middlesex AC 14.13 3 436 3875883
200 Women's A 200m Wind= +1.6
W 1 Lakhesia ADAMS POKU SW Woodford Green with Essex Ladies 26.40 4 665 3766896
F 2 Katherine BOISSIERE U17 Ealing Southall & Middlesex AC 28.96 3 442 3631598
200 Women's B 200m Wind= +1.6
WW 1 Eloise LEWIS U23 Woodford Green with Essex Ladies 27.16 4 593 3033488
FF 2 Lilia KHAN U20 Ealing Southall & Middlesex AC 28.15 3 507 3875883
400 Women's A 400m
W 1 Sophie ANDERSON U20 Woodford Green with Essex Ladies 63.12 4 567 3428260
F 2 Charlotte COONEY-QUINN U23 Ealing Southall & Middlesex AC 63.77 3 545 3417717
A 3 Jenny BROWN W60 Ashford AC 76.84 2 197 2774509
400 Women's B 400m
AA 1 Katie HAMILTON SW Ashford AC 83.39 4 91 3031582
FF 2 Patricia THOMAS W55 Ealing Southall & Middlesex AC 84.88 3 73 2754935
800 Women's A 800m
E 1 Lyla DANOBREGA U17 Bedford & County 2:20.11 4 718 3779670
A 2 Anna HINSON U20 Ashford AC 3:10.11 3 132 3613681
F 3 Patricia THOMAS W55 Ealing Southall & Middlesex AC 3:15.93 2 95 2754935
800 Women's B 800m
EE 1 Ellen GARRAWAY W45 Bedford & County 2:31.62 4 540 2866793
1500 Women's A 1500m
E 1 Milly DUNGER U17 Bedford & County 4:53.58 4 676 3863865
W 2 Alicia MCARDELL SW Woodford Green with Essex Ladies 4:56.27 3 655 2989705
AA 3 Jenny BROWN W60 Ashford AC 6:00.02 2 265 2774509
F 4 Charlotte COONEY-QUINN U23 Ealing Southall & Middlesex AC 6:05.26 1 240 3417717
1500 Women's B 1500m
WW 1 Alex WARDLE W50 Woodford Green with Essex Ladies 6:37.89 4 115 2749434
A 2 Emily GRIFFITHS SW Ashford AC 6:59.99 3 56 3878335
FF 3 Patricia THOMAS W55 Ealing Southall & Middlesex AC 7:03:54 2 0 2754935
3000 Women's A 3000m
F 1 Alice BRAHAM W45 Ealing Southall & Middlesex AC 10:19.5 4 736 2803890
AA 2 Anna HINSON U20 Ashford AC 12:43.1 3 296 3613681
W 3 Alex WARDLE W50 Woodford Green with Essex Ladies 13:03.4 2 249 2749434
3000 Women's B 3000m
FF 1 Midnight ADAMS U20 Ealing Southall & Middlesex AC 12:16.3 4 363 4005111
A 2 Emily GRIFFITHS SW Ashford AC 14:35.5 3 86 3878335
100HW Women's A 100mH Wind= +2.3
F 1 Josie BOOKER U20 Ealing Southall & Middlesex AC 18.02 4 523 3646139
100HW Women's B 100mH Wind= +2.3
FF 1 Helen LEADBETTER W40 Ealing Southall & Middlesex AC 20.26 4 347 2754862
400HW Women's A 400mH
E 1 Ruby GREEN U20 Bedford & County 70.28 4 632 3574299
W 2 Rhianna BUAKU U23 Woodford Green with Essex Ladies 71.12 3 611 3114470
F 3 Josie BOOKER U20 Ealing Southall & Middlesex AC 74.92 2 515 3646139
400HW Women's B 400mH
WW 1 Millie FINCH U23 Woodford Green with Essex Ladies 74.69 4 521 3304924
2000SCW Women's A 2000m Steeplechase
F 1 Katie HAY U23 Ealing Southall & Middlesex AC 9:17.58 4 273 3659115
2000SCW Women's B 2000m Steeplechase
FF 1 Charlotte COONEY-QUINN U23 Ealing Southall & Middlesex AC 9:58.99 4 167 3417717
HJ Women's A High Jump
A 1 Stevie LANGFORD SW Ashford AC 1.65 4 799 2910666
F 2 Katherine BOISSIERE U17 Ealing Southall & Middlesex AC 1.45 3 585 3631598
HJ Women's B High Jump
FF 1 Helen LEADBETTER W40 Ealing Southall & Middlesex AC 1.45 4 585 2754862
AA 2 Katie HAMILTON SW Ashford AC 1.40 3 531 3031582
PV Women's A Pole Vault
F 1 Helen LEADBETTER W40 Ealing Southall & Middlesex AC 2.80 4 615 2754862
A 2 NAOMI PARROTT U20 Ashford AC 1.90 3 364 3591924
PV Women's B Pole Vault
FF 1 Tanisha HEPWORTH SW Ealing Southall & Middlesex AC 2.00 4 393 3877424
LJ Women's A Long Jump Wind
W 1 Denesha ROCASTLE U23 Woodford Green with Essex Ladies 4.88 4   665 3575148
FF 2 Josie BOOKER U20 Ealing Southall & Middlesex AC 4.73 3   629 3646139
EE 3 Jessica FROST U17 Bedford & County 4.66 2   612 3574297
A 4 NAOMI PARROTT U20 Ashford AC 4.10 1   481 3591924
LJ Women's B Long Jump Wind
F 1 Helen LEADBETTER W40 Ealing Southall & Middlesex AC 4.23 4   511 2754862
WW 2 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 2.78 3   181 3546790
TJ Women's A Triple Jump Wind
W 1 Denesha ROCASTLE U23 Woodford Green with Essex Ladies 11.89 4   849 3575148
E 2 Belinda SERGENT SW Bedford & County 11.41 3   797 3187725
AA 3 NAOMI PARROTT U20 Ashford AC 9.55 2   590 3591924
F 4 Helen LEADBETTER W40 Ealing Southall & Middlesex AC 9.01 1   528 2754862
TJ Women's B Triple Jump Wind
EE 1 Jessica FROST U17 Bedford & County 10.03 4   645 3574297
A 2 Stevie LANGFORD SW Ashford AC 9.33 3   565 2910666
WW 3 Millie FINCH U23 Woodford Green with Essex Ladies 8.65 2   487 3304924
SPW Women's A Shot Putt
W 1 Lucy MARSHALL W40 Woodford Green with Essex Ladies 9.74 4 670 2738426
E 2 Caitlin BLACKWELL SW Bedford & County 8.68 3 596 2951114
A 3 Charlotte BUTTON SW Ashford AC 7.55 2 510 3939459
F 4 Che ODLUM-DE VIVENOT W45 Ealing Southall & Middlesex AC 5.75 1 349 3412951
SPW Women's B Shot Putt
WW 1 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 7.46 4 502 3546790
AA 2 NAOMI PARROTT U20 Ashford AC 7.07 3 470 3591924
FF 3 Debra BOOKER W55 Ealing Southall & Middlesex AC 5.68 2 342 3920817
DTW Women's A Discus
W 1 Lucy MARSHALL W40 Woodford Green with Essex Ladies 24.05 4 576 2738426
F 2 Tracey GOULD W45 Ealing Southall & Middlesex AC 21.36 3 527 2930199
EE 3 Cliona BLACKWELL U23 Bedford & County 20.82 2 517 2951174
A 4 Charlotte BUTTON SW Ashford AC 17.93 1 456 3939459
DTW Women's B Discus
E 1 Caitlin BLACKWELL SW Bedford & County 19.03 4 480 2951114
FF 2 Che ODLUM-DE VIVENOT W45 Ealing Southall & Middlesex AC 16.59 3 425 3412951
AA 3 Katie HAMILTON SW Ashford AC 13.93 2 355 3031582
WW 4 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 11.90 1 290 3546790
HTW Women's A Hammer
W 1 Lucy MARSHALL W40 Woodford Green with Essex Ladies 55.74 4 908 2738426
F 2 Tracey GOULD W45 Ealing Southall & Middlesex AC 31.31 3 621 2930199
E 3 Cliona BLACKWELL U23 Bedford & County 29.74 2 600 2951174
A 4 Charlotte BUTTON SW Ashford AC 22.30 1 487 3939459
HTW Women's B Hammer
FF 1 Debra BOOKER W55 Ealing Southall & Middlesex AC 16.69 4 387 3920817
EE 2 Emma COOMBES W40 Bedford & County 9.64 3 221 3876592
JTW Women's A Javelin
W 1 Kirsty BATEMAN FOLEY SW Woodford Green with Essex Ladies 38.43 4 786 2922198
E 2 Caitlin BLACKWELL SW Bedford & County 21.83 3 541 2951114
F 3 Tracey GOULD W45 Ealing Southall & Middlesex AC 17.06 2 447 2930199
JTW Women's B Javelin
WW 1 Lucy MARSHALL W40 Woodford Green with Essex Ladies 20.72 4 520 2738426
EE 2 Cliona BLACKWELL U23 Bedford & County 20.05 3 508 2951174
FF 3 Debra BOOKER W55 Ealing Southall & Middlesex AC 16.19 2 428 3920817
4x100 Women's 4x100m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SW   50.56 4 622
A 2 Ashford AC SW   61.10 3 169
F 3 Ealing Southall & Middlesex AC SW   66.01 2 44
4x400 Women's 4x400m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SW   4:27.62 4 440
F 2 Ealing Southall & Middlesex AC SW   4:48.24 3 287
A 3 Ashford AC SW   5:48.15 2 13
Non-scoring events Men
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
100   Ayo OSUNDUN U23 WGEL 11.82 +0.3   3997901
100   Somto JIDEOFOR U23 WGEL 11.91 +0.6   4037818
100     Winfred HAKEEM U23 WGEL 11.23 +2.9   3812612
100     Marcel WINTER U17 WGEL 11.25 +2.9   3971125
100     Keira McCOOK SM WGEL 12.42 +3.4   2868212
200     Winfred HAKEEM U23 WGEL 23.21 -0.4   3812612
200     George VAUGHAN SM WGEL 23.30 -0.4   3008100
200     Marcel WINTER U17 WGEL 23.90 -0.4   3971125
200     Josiah Dasilva U17 WGEL 26.25 -0.4   3999184
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
100     Tiya CANNING LAWRENCE U17 WGEL 13.7 NWI   3697660
200     Levania UGONNA-MBA U20 WGEL 27.01 +0.1   3746245
200     Kiesha BEDIAKO U17 WGEL 28.54 +0.1   3935039
Man of the Match Awards
Men Total
Pole Vault 1 Rubem MIRANDA SM Ealing Southall & Middlesex AC 4.80 909
110mH 1 George VAUGHAN SM Woodford Green with Essex Ladies 14.94 862
Long Jump 1 Lawrence DAVIS SM Woodford Green with Essex Ladies 6.69 784
100m 1 Merveilles MASSEMBO U20 Woodford Green with Essex Ladies 11.01 765
Pole Vault 2 Frankie JOHNSON U23 Bedford & County 4.10 755
Discus 1 Christopher LINQUE SM Woodford Green with Essex Ladies 42.66 753
Women
Hammer 1 Lucy MARSHALL W40 Woodford Green with Essex Ladies 55.74 908
Triple Jump 1 Denesha ROCASTLE U23 Woodford Green with Essex Ladies 11.89 849
High Jump 1 Stevie LANGFORD SW Ashford AC 1.65 799
Triple Jump 2 Belinda SERGENT SW Bedford & County 11.41 797
Javelin 1 Kirsty BATEMAN FOLEY SW Woodford Green with Essex Ladies 38.43 786
3/5000m 1 Alice BRAHAM W45 Ealing Southall & Middlesex AC 10:19.5 736