Southern Athletics League: Division 2 East - Round 2 - Chelmsford (2) - 12 June 2022
Team Score
1 Havering   176 H
2 Woodford Green with Essex Ladies   169 W
3 Basildon AC   159 B
4 Thurrock Harriers   127 G
100 Men's A 100m Wind= -0.1
H 1 Lewis BAILEY SM Havering 11.23 4 696 3291193
W 2 Winfred HAKEEM U23 Woodford Green with Essex Ladies 11.29 3 677 3812612
B 3 Isaac WRIGHT U17 Basildon AC 11.83 2 525 3629020
G 4 Joseph HUNT SM Thurrock Harriers 13.34 1 218 4001317
100 Men's B 100m Wind= -0.1
WW 1 Kaidan CHAMBERS U20 Woodford Green with Essex Ladies 11.59 4 590 3582537
BB 2 Ganga PEDDAPOTHU U17 Basildon AC 13.09 3 257 4037628
GG 3 Scott THRUSH SM Thurrock Harriers 15.11 2 41 3499158
200 Men's A 200m Wind= -1.3
H 1 Lewis BAILEY SM Havering 23.00 4 657 3291193
WW 2 Winfred HAKEEM U23 Woodford Green with Essex Ladies 23.25 3 622 3812612
B 3 Harrison CHAPMAN U23 Basildon AC 23.37 2 606 3123302
G 4 Scott THRUSH SM Thurrock Harriers 31.37 1 22 3499158
200 Men's B 200m Wind= -1.3
W 1 George VAUGHAN SM Woodford Green with Essex Ladies 23.32 4 612 3008100
HH 2 Akeem AKINTOKUN SM Havering 23.51 3 587 2833183
BB 3 Samson WRIGHT U20 Basildon AC 25.96 2 311 3629021
400 Men's A 400m
H 1 Matthew AGNIMEL U23 Havering 49.55 4 790 3003853
B 2 Harrison CHAPMAN U23 Basildon AC 50.92 3 708 3123302
W 3 Videsh WEERAKKODY U23 Woodford Green with Essex Ladies 52.43 2 624 3706263
G 4 Harry WYATT U17 Thurrock Harriers 55.33 1 480 3827003
400 Men's B 400m
BB 1 Jamie RASHBROOK U20 Basildon AC 52.41 4 625 3628962
HH 2 Louis BERRETT U23 Havering 54.16 3 535 3623727
GG 3 Kai BUNDY U23 Thurrock Harriers 66.04 2 124 4031903
800 Men's A 800m
BB 1 Jamie RASHBROOK U20 Basildon AC 1:56.78 4 789 3628962
WW 2 Videsh WEERAKKODY U23 Woodford Green with Essex Ladies 1:59.32 3 721 3706263
G 3 Jack EXLEY U23 Thurrock Harriers 2:01.83 2 656 3021270
HH 4 Charlie HOWELL U20 Havering 2:07.37 1 525 3786802
800 Men's B 800m
B 1 Isaac BROWN U23 Basildon AC 1:59.39 4 718 3629502
H 2 Luke CHESTER U20 Havering 2:09.26 3 485 3572996
GG 3 Scott THRUSH SM Thurrock Harriers 2:24.90 2 224 3499158
1500 Men's A 1500m
W 1 Joshua ENTWISTLE SM Woodford Green with Essex Ladies 4:10.42 4 667 2682297
H 2 Kieran O'HARA SM Havering 4:12.39 3 645 3372705
B 3 Isaac BROWN U23 Basildon AC 4:20.79 2 558 3629502
G 4 Sunny VEHIT U20 Thurrock Harriers 4:40.90 1 379 3478046
1500 Men's B 1500m
HH 1 Samuel ATKINS U23 Havering 4:14.27 4 625 3291197
GG 2 Scott THRUSH SM Thurrock Harriers 5:06.23 3 211 3499158
BB 3 David FINDLAY M55 Basildon AC 6:36.64 2 0 3295365
3000 Men's A 3000m
W 1 Joshua ENTWISTLE SM Woodford Green with Essex Ladies 8:43.60 4 782 2682297
H 2 James STEWART SM Havering 8:57.40 3 708 3020818
G 3 Alec FINCH SM Thurrock Harriers 9:15.83 2 616 2994984
B 4 David FINDLAY M55 Basildon AC 13:24.08 1 4 3295365
3000 Men's B 3000m
HH 1 James BLOGG M40 Havering 9:47.00 4 476 3526267
WW 2 Simon BEEDELL M40 Woodford Green with Essex Ladies 9:54.81 3 443 2954718
GG 3 Kai BUNDY U23 Thurrock Harriers 11:29.36 2 147 4031903
110H Men's A 110mH Wind=  
110H Men's B 110mH Wind=  
400H Men's A 400mH
W 1 George VAUGHAN SM Woodford Green with Essex Ladies 54.24 4 871 3008100
H 2 Jacob BLANC U20 Havering 54.91 3 847 3546752
B 3 Harrison CHAPMAN U23 Basildon AC 63.22 2 576 3123302
G 4 Nigel INSTANCE M50 Thurrock Harriers 78.90 1 201 3124740
400H Men's B 400mH
3000SC Men's A 3000m Steeplechase
H 1 Robert WARNER M40 Havering 9:56.22 4 754 2725011
G 2 Alec FINCH SM Thurrock Harriers 11:11.97 3 504 2994984
B 3 David FINDLAY M55 Basildon AC 16:04.95 2 19 3295365
3000SC Men's B 3000m Steeplechase
HH 1 Gary ATKINS M50 Havering 12:13.28 4 341 3614395
HJ Men's A High Jump
G 1 Charlie SEAGO U17 Thurrock Harriers 1.84 4 704 3827000
BB 2 Isaac WRIGHT U17 Basildon AC 1.81 3 679 3629020
H 3 Oliver TAYLOR-BUSH U17 Havering 1.65 2 547 3833988
W 4 Alan JAMES M45 Woodford Green with Essex Ladies 1.00 1 0 2749269
HJ Men's B High Jump
B 1 Kristian BROWN SM Basildon AC 1.60 4 506 3191194
HH 2 Arron BONNING M45 Havering 1.40 3 340 2724676
PV Men's A Pole Vault
H 1 Mark BISHOP M55 Havering 3.15 4 541 2724669
PV Men's B Pole Vault
HH 1 Stuart TUFTON M70 Havering 2.55 4 401 2724995
LJ Men's A Long Jump Wind
W 1 Lawrence DAVIS SM Woodford Green with Essex Ladies 6.83 4 0.0 811 2906889
H 2 Ridwan SALAAM U20 Havering 6.50 3 -1.4 746 3933398
GG 3 Charlie SEAGO U17 Thurrock Harriers 6.15 2 2.2 677 3827000
B 4 Kristian BROWN SM Basildon AC 5.72 1 -0.9 593 3191194
LJ Men's B Long Jump Wind
HH 1 Ayomide BABATUNDE U20 Havering 5.88 4 -1.6 624 3904323
BB 2 Samson WRIGHT U20 Basildon AC 5.69 3 -0.3 587 3629021
G 3 Mason CARPENTER-PROUT U17 Thurrock Harriers 5.38 2 -1.8 527 3666848
WW 4 Alan JAMES M45 Woodford Green with Essex Ladies 4.27 1 -1.0 315 2749269
TJ Men's A Triple Jump Wind
H 1 Matthew AGNIMEL U23 Havering 12.79 4 2.4 730 3003853
GG 2 Bradley ASIEDU U17 Thurrock Harriers 12.00 3 1.3 651 4016535
B 3 Isaac WRIGHT U17 Basildon AC 11.62 2 1.6 611 3629020
W 4 Alan JAMES M45 Woodford Green with Essex Ladies 9.51 1   378 2749269
TJ Men's B Triple Jump Wind
BB 1 Samson WRIGHT U20 Basildon AC 10.79 4 1.8 523 3629021
HH 2 Arron BONNING M45 Havering 9.69 3 2.0 399 2724676
SP Men's A Shot Putt
H 1 Duane JIBUNOH SM Havering 12.33 4 717 3027875
W 2 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 12.25 3 712 3113554
B 3 Christopher HASTINGS U23 Basildon AC 9.61 2 529 3577652
GG 4 Joseph HUNT SM Thurrock Harriers 8.08 1 406 4001317
SP Men's B Shot Putt
BB 1 Aaron YORK SM Basildon AC 9.60 4 528 3011739
HH 2 Mark BISHOP M55 Havering 9.44 3 516 2724669
G 3 Nigel INSTANCE M50 Thurrock Harriers 6.71 2 276 3124740
WW 4 Fergus HARFORD M55 Woodford Green with Essex Ladies 5.99 1 193 2749248
DT Men's A Discus
H 1 Duane JIBUNOH SM Havering 44.91 4 784 3027875
B 2 Christopher HASTINGS U23 Basildon AC 44.06 3 773 3577652
W 3 Christopher LINQUE SM Woodford Green with Essex Ladies 43.78 2 769 2749288
G 4 Joseph HUNT SM Thurrock Harriers 25.10 1 465 4001317
DT Men's B Discus
WW 1 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 37.94 4 684 3113554
HH 2 Mark BISHOP M55 Havering 28.49 3 529 2724669
BB 3 Aaron YORK SM Basildon AC 27.68 2 514 3011739
GG 4 Nigel INSTANCE M50 Thurrock Harriers 21.64 1 394 3124740
HT Men's A Hammer
W 1 Fergus HARFORD M55 Woodford Green with Essex Ladies 30.64 4 537 2749248
G 2 Joseph HUNT SM Thurrock Harriers 24.67 3 454 4001317
H 3 Duane JIBUNOH SM Havering 24.01 2 445 3027875
B 4 Aaron YORK SM Basildon AC 20.76 1 393 3011739
HT Men's B Hammer
WW 1 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 26.19 4 476 3113554
BB 2 Christopher HASTINGS U23 Basildon AC 19.90 3 379 3577652
HH 3 Arron BONNING M45 Havering 19.83 2 378 2724676
GG 4 Nigel INSTANCE M50 Thurrock Harriers 16.96 1 326 3124740
JT Men's A Javelin
H 1 Peter BRINTON-QUINN U23 Havering 58.11 4 825 3300127
B 2 Christopher HASTINGS U23 Basildon AC 31.27 3 463 3577652
GG 3 Mason CARPENTER-PROUT U17 Thurrock Harriers 29.18 2 431 3666848
W 4 Hugh WILLIAMS SM Woodford Green with Essex Ladies 14.20 1 147 3113554
JT Men's B Javelin
HH 1 Simon HILL U20 Havering 50.06 4 725 3512204
BB 2 Aaron YORK SM Basildon AC 27.79 3 408 3011739
G 3 Charlie SEAGO U17 Thurrock Harriers 25.22 2 366 3827000
WW 4 Fergus HARFORD M55 Woodford Green with Essex Ladies 12.24 1 94 2749248
4x100 Men's 4x100m
H 1 Havering SM   44.14 4 565
W 2 Woodford Green with Essex Ladies SM   44.25 3 556
G 3 Thurrock Harriers SM   48.64 2 239
4x400 Men's 4x400m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SM   3:43.25 4 354
G 2 Thurrock Harriers SM   3:57.20 3 200
B 3 Basildon AC SM   4:02.83 2 151
H 4 Havering SM   4:11.27 1 91
100 Women's A 100m Wind= 0.2
W 1 Joanne RYAN SW Woodford Green with Essex Ladies 12.48 4 757 2792203
H 2 Emma RAMSDEN U20 Havering 12.88 3 669 3253035
G 3 Hope OLAGUNJU U17 Thurrock Harriers 13.32 2 580 3774704
B 4 Holly NEWMAN U20 Basildon AC 13.39 1 567 3446264
100 Women's B 100m Wind= 0.2
WW 1 Eloise LEWIS U23 Woodford Green with Essex Ladies 13.08 4 628 3033488
HH 2 Rachel KERR SW Havering 14.22 3 421 2724817
BB 3 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 18.02 2 47 3672630
200 Women's A 200m Wind= -1.7
W 1 Joanne RYAN SW Woodford Green with Essex Ladies 25.98 4 707 2792203
H 2 Emma RAMSDEN U20 Havering 27.01 3 606 3253035
G 3 Hope OLAGUNJU U17 Thurrock Harriers 28.36 2 489 3774704
B 4 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 31.92 1 252 3130929
200 Women's B 200m Wind= -1.7
WW 1 Lakhesia ADAMS POKU SW Woodford Green with Essex Ladies 26.75 4 631 3766896
HH 2 Rachel KERR SW Havering 30.22 3 353 2724817
400 Women's A 400m
G 1 Jayne ELVIN U20 Thurrock Harriers 58.77 4 729 3446258
W 2 Kyra BOYCE U23 Woodford Green with Essex Ladies 60.10 3 677 3575023
H 3 Amy KILNER U20 Havering 68.99 2 383 3633682
BB 4 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 69.71 1 363 3130929
400 Women's B 400m
WW 1 Sophie ANDERSON U20 Woodford Green with Essex Ladies 64.26 4 528 3428260
GG 2 Sophie MATTHEWS U17 Thurrock Harriers 66.43 3 459 3780063
B 3 Francesca TURNER U20 Basildon AC 76.33 2 207 3397989
800 Women's A 800m
B 1 Rachel WISEMAN SW Basildon AC 2:17.20 4 767 3693135
G 2 Hayley INSTANCE U23 Thurrock Harriers 2:27.13 3 606 3264368
HH 3 Charlotte EVANS U17 Havering 2:30.43 2 557 3811563
800 Women's B 800m
BB 1 Francesca TURNER U20 Basildon AC 2:35.81 4 482 3397989
H 2 Hannah EVANS U17 Havering 2:38.52 3 446 3811564
GG 3 Paige LAYBOURN-MORRIS U17 Thurrock Harriers 3:40.12 2 7 4044471
1500 Women's A 1500m
B 1 Charlotte BISHOP SW Basildon AC 4:50.22 4 702 2778114
H 2 Madeline BARKER U20 Havering 4:55.70 3 660 3579360
W 3 Jessica ADAMS U20 Woodford Green with Essex Ladies 5:14.48 2 526 3682947
1500 Women's B 1500m
BB 1 Hollie REX U20 Basildon AC 5:13.23 4 535 3464304
5000 Women's A 5000m
W 1 Alex WARDLE W50 Woodford Green with Essex Ladies 23:38.98 4 232 2749434
5000 Women's B 5000m
100HW Women's A 100mH Wind= 0.8
B 1 Tilly MONK U20 Basildon AC 16.68 4 643 3470968
100HW Women's B 100mH Wind=  
BB 1 Holly NEWMAN U20 Basildon AC DQ TR22.6.2 #VALUE! 3446264
400HW Women's A 400mH
H 1 Stephanie OKORO U17 Havering 60.64 4 905 3647380
W 2 Rhianna BUAKU U23 Woodford Green with Essex Ladies 71.30 3 606 3114470
G 3 Sophie MATTHEWS U17 Thurrock Harriers 75.60 2 499 3780063
B 4 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 83.05 1 334 3130929
400HW Women's B 400mH
1500SCW Women's A 1500m Steeplechase
H 1 Morgan CAMPBELL SW Havering 5:36.79 4 666 3732955
1500SCW Women's B 1500m Steeplechase
HJ Women's A High Jump
W 1 Amelia MACDONALD U23 Woodford Green with Essex Ladies 1.56 4 702 3434238
G 2 Jayne ELVIN U20 Thurrock Harriers 1.53 3 670 3446258
BB 3 Victoria OSHUNREMI SW Basildon AC 1.43 2 563 2833639
H 4 Rachel KERR SW Havering 1.03 1 138 2724817
HJ Women's B High Jump
B 1 Tilly MONK U20 Basildon AC 1.38 4 510 3470968
GG 2 Sophie MATTHEWS U17 Thurrock Harriers 1.18 3 297 3780063
WW 3 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 0.90 2 2 3546790
PV Women's A Pole Vault
PV Women's B Pole Vault
LJ Women's A Long Jump Wind
W 1 Amelia MACDONALD U23 Woodford Green with Essex Ladies 5.36 4 2.7 779 3434238
B 2 Zoe GREGORY U17 Basildon AC 5.27 3 1.1 758 3661669
HH 3 Charlotte EVANS U17 Havering 3.89 2 0.0 432 3811563
G 4 Hope OLAGUNJU U17 Thurrock Harriers 3.53 1 2.5 349 3774704
LJ Women's B Long Jump Wind
BB 1 Tilly MONK U20 Basildon AC 4.47 4 0.5 567 3470968
GG 2 Lexie NEWELL U17 Thurrock Harriers 2.32 3 -0.6 82 3827021
TJ Women's A Triple Jump Wind
B 1 Victoria OSHUNREMI SW Basildon AC 11.51 4 0.1 808 2833639
W 2 Kharina PARTRIDGE U17 Woodford Green with Essex Ladies 10.87 3 1.6 738 3836708
G 3 Emily BUTLER U17 Thurrock Harriers 8.22 2 2.3 436 3664989
H 4 Amy KILNER U20 Havering 7.40 1 1.0 337 3633682
TJ Women's B Triple Jump Wind
WW 1 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 6.70 4 0.1 249 3546790
BB 2 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 6.24 3 -1.2 189 3130929
SPW Women's A Shot Putt
BB 1 Zoe GREGORY U17 Basildon AC 8.93 4 614 3661669
G 2 Sue LAWRENCE W50 Thurrock Harriers 8.54 3 586 2800620
W 3 Amelia MACDONALD U23 Woodford Green with Essex Ladies 8.19 2 559 3434238
H 4 Erin DELEA U17 Havering 7.14 1 476 3996929
SPW Women's B Shot Putt
WW 1 Simbiyat SIKIRU U23 Woodford Green with Essex Ladies 8.11 4 553 3574884
B 2 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 7.84 3 532 3672630
GG 3 Emily BUTLER U17 Thurrock Harriers 7.35 2 493 3664989
HH 4 Georgia PHILLIPS SW Havering 5.10 1 279 3515820
DTW Women's A Discus
H 1 Katie ENNIS U17 Havering 32.44 4 707 3645965
G 2 Caroline DREWITT SW Thurrock Harriers 30.06 3 673 3369638
W 3 Abigail ALLEN U23 Woodford Green with Essex Ladies 27.65 2 636 3395904
B 4 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 15.07 1 387 3672630
DTW Women's B Discus
GG 1 Sue LAWRENCE W50 Thurrock Harriers 28.01 4 641 2800620
WW 2 Obianuju chiara OKEREKE SW Woodford Green with Essex Ladies 27.20 3 629 3866034
HH 3 Erin DELEA U17 Havering 23.91 2 574 3996929
BB 4 Janine PHILLIPS W40 Basildon AC 13.26 1 335 3130929
HTW Women's A Hammer
W 1 Obianuju chiara OKEREKE SW Woodford Green with Essex Ladies 46.18 4 805 3866034
GG 2 Emily BUTLER U17 Thurrock Harriers 26.97 3 560 3664989
H 3 Katie ENNIS U17 Havering 25.58 2 539 3645965
B 4 Terrika WRIGHT U20 Basildon AC 22.54 1 491 3672630
HTW Women's B Hammer
WW 1 Stephanie HOWE SW Woodford Green with Essex Ladies 43.29 4 772 2982931
G 2 Sue LAWRENCE W50 Thurrock Harriers 23.33 3 504 2800620
BB 3 Jessica TURNER U20 Basildon AC 10.08 2 234 3397990
JTW Women's A Javelin
W 1 Kirsty BATEMAN FOLEY SW Woodford Green with Essex Ladies 37.46 4 774 2922198
H 2 Niamh PRIDIE U20 Havering 25.69 3 606 3745274
B 3 Tilly MONK U20 Basildon AC 23.64 2 572 3470968
GG 4 Caroline DREWITT SW Thurrock Harriers 22.63 1 555 3369638
JTW Women's B Javelin
BB 1 Jessica TURNER U20 Basildon AC 23.33 4 567 3397990
HH 2 Natalie SEWELL U20 Havering 21.80 3 540 3633672
G 3 Sue LAWRENCE W50 Thurrock Harriers 20.26 2 512 2800620
WW 4 Temitope OLUSESAN U23 Woodford Green with Essex Ladies 7.50 1 140 3546790
4x100 Women's 4x100m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SW   50.79 4 609
H 2 Havering SW   56.95 3 320
G 3 Thurrock Harriers SW   58.63 2 254
4x400 Women's 4x400m
W 1 Woodford Green with Essex Ladies SW   3:58.64 4 701
H 2 Havering SW   4:27.31 3 443
G 3 Thurrock Harriers SW   4:50.95 2 268
Non-scoring events Men
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
100   Ayomide BABATUNDE U20 Have 11.29 -0.4   3904323
100   Ridwan Salaam U20 Have 11.34 -0.4   3933398
100     Calvin SANNI U20 Have 11.96 -0.4   3822033
LJ     Ganga PEDDAPOTHU U17 Bas 4.88 -1.0   4037628
JT     Duane JIBUNOH SM Have 48.29     3027875
200     Calvin SANNI U20 Have 25.13 -1.2   3822033
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind URN
HTW   Simbiyat SIKIRU U23 WGEL 48.97     3574884
HTW   Abigail ALLEN U23 WGEL 37.49     3395904
100   Lakhesia ADAMS POKU SW WGEL 13.06 -0.9   3766896
100   Pavidra SIVANANDARAJAH SW WGEL 14.44 -0.9   3362792
SPW   Lexie Newell U17 Thurr 6.41     3827021
200   Katie SKELDING W40 WGEL 26.92 0.1   2749396
200   Zahara MALCOLM U20 WGEL 27.01 0.1   3575138
200   Eloise LEWIS U23 WGEL 27.53 0.1   3033488
200   Pavidra SIVANANDARAJAH SW WGEL 30.74 0.1   3362792
DTW   Lexie Newell U17 Thurr 14.68     3827021
Man of the Match Awards
Men Total
400mH 1 George VAUGHAN SM Woodford Green with Essex Ladies 54.24 871
400mH 2 Jacob BLANC U20 Havering 54.91 847
Javelin 1 Peter BRINTON-QUINN U23 Havering 58.11 825
Long Jump 1 Lawrence DAVIS SM Woodford Green with Essex Ladies 6.83 811
400m 1 Matthew AGNIMEL U23 Havering 49.55 790
800m 1 Jamie RASHBROOK U20 Basildon AC 1:56.78 789
Women
100mH 1 Holly NEWMAN U20 Basildon AC DQ #VALUE!
400mH 1 Stephanie OKORO U17 Havering 60.64 905
Triple Jump 1 Victoria OSHUNREMI SW Basildon AC 11.51 808
Hammer 1 Obianuju chiara OKEREKE SW Woodford Green with Essex Ladies 46.18 805
Long Jump 1 Amelia MACDONALD U23 Woodford Green with Essex Ladies 5.36 779
Javelin 1 Kirsty BATEMAN FOLEY SW Woodford Green with Essex Ladies 37.46 774