Southern Athletics League: Division 3 West - Round 1 - Swindon - 22 May 2022
Team Score
1 Swindon Harriers   188 S
2 Andover/Overton   92 A
3 Team Kennet   80 K
4 Winchester & District   229 W
100 Men's A 100m Wind=  
w 1 Harry CROSBY U20 Winchester & District 11.1 4 736 3369558
a 2 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 11.6 3 587 3772755
s 3 Tye LEO-STROUD U20 Swindon Harriers 11.6 2 587 3629409
k 4 Euan AVERY U17 Team Kennet 12.2 1 435 3667151
100 Men's B 100m Wind=  
ww 1 Aidan LOANE U23 Winchester & District 11.7 4 560 3871085
ss 2 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 12.3 3 412 3253798
kk 3 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 12.9 2 291 4035372
  4         1 0
200 Men's A 200m Wind=  
w 1 Harry CROSBY U20 Winchester & District 22.7 4 701 3369558
a 2 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 23.7 3 562 3772755
s 3 Tye LEO-STROUD U20 Swindon Harriers 24.3 2 487 3629409
  4         1 0
200 Men's B 200m Wind=  
ww 1 Curtis ORMEROD-TAYLOR U23 Winchester & District 25.0 4 407 3374069
aa 2 Tom EVISON M55 Andover/Overton 33.4 3 1 3196950
  3         2 0
  4         1 0
400 Men's A 400m
w 1 Alexander BECK U17 Winchester & District 51.1 4 698 3695455
s 2 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 53.6 3 563 3253798
a 3 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 60.0 2 291 3188062
  4         1 0
400 Men's B 400m
ww 1 Fabio FOGARTY U17 Winchester & District 56.5 4 427 3970645
ss 2 Theo CINNAMOND U17 Swindon Harriers 57.2 3 398 3972780
  3         2 0
  4         1 0
800 Men's A 800m
w 1 Harry WILSON U17 Winchester & District 1:57.8 4 761 3864371
k 2 Arthur LANE U20 Team Kennet 2:11.5 3 441 4013219
s 3 James NEWTON M40 Swindon Harriers 2:12.8 2 416 3362805
a 4 James MARTIN SM Andover/Overton 2:21.7 1 268 4041248
800 Men's B 800m
ww 1 Thomas HICKS U17 Winchester & District 2:06.3 4 550 3627610
ss 2 Jack GUNNING U20 Swindon Harriers 2:16.4 3 351 3500289
aa 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 2:30.3 2 161 2940981
kk 4 Casey WARWICK SM Team Kennet 2:34.8 1 118 3588223
1500 Men's A 1500m
w 1 Harry WILSON U17 Winchester & District 4:11.9 4 651 3864371
s 2 Luke BYRNE SM Swindon Harriers 4:19.2 3 574 2766715
a 3 Michael STONE SM Andover/Overton 4:41.6 2 373 3106995
k 4 Casey WARWICK SM Team Kennet 5:34.3 1 89 3588223
1500 Men's B 1500m
ww 1 Thomas HICKS U17 Winchester & District 4:17.7 4 589 3627610
ss 2 Fletcher HART U17 Swindon Harriers 4:20.6 3 560 3669378
aa 3 Chris DEWEY M55 Andover/Overton 5:20.0 2 143 2940981
  4         1 0
5000 Men's A 5000m
w 1 Adrian FAUTLY SM Winchester & District 16:03.7 4 631 2953825
s 2 Ben LINES SM Swindon Harriers 16:23.9 3 578 3589547
aa 3 James MARTIN SM Andover/Overton 17:15.1 2 452 4041248
kk 4 Mitchell POUSTIE M40 Team Kennet 21:00.3 1 75 3723818
5000 Men's B 5000m
ww 1 Calum UPTON SM Winchester & District 16:40.5 4 536 2743494
ss 2 Josh BURNS U17 Swindon Harriers 17:17.1 3 448 3884103
a 3 Lewis LIVINGSTONE U20 Andover/Overton 17:28.2 2 423 3297146
  4         1 0
110H Men's A 110mH Wind=  
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
110H Men's B 110mH Wind=  
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
400H Men's A 400mH
s 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 62.7 4 592 3090813
w 2 Tim SMALES M40 Winchester & District 65.3 3 516 3580640
  3         2 0
  4         1 0
400H Men's B 400mH
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
2000SC Men's A 2000m Steeplechase
s 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 6:18.3 4 806 3090813
w 2 Peter SANSOME M45 Winchester & District 7:11.3 3 513 3396959
k 3 Mitchell POUSTIE M40 Team Kennet 9:56.8 2 31 3723818
  4         1 0
2000SC Men's B 2000m Steeplechase
ss 1 Ben LINES SM Swindon Harriers 8:40.8 4 174 3589547
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
HJ Men's A High Jump
k 1 Euan AVERY U17 Team Kennet 1.70 4 589 3667151
w 2 Jeremy CLIFTON M45 Winchester & District 1.59 3 498 3038396
s 3 Martin SMITH M50 Swindon Harriers 1.30 2 257 3624847
  4         1 0
HJ Men's B High Jump
kk 1 Harry BOOKER U20 Team Kennet 1.60 4 506 3571447
ww 2 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 1.30 3 257 3466071
  3         2 0
  4         1 0
PV Men's A Pole Vault
s 1 Tom ORAM U20 Swindon Harriers 3.50 4 620 3594978
a 2 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 2.80 3 460 3188062
w 3 Sello MTSHWENI U17 Winchester & District 2.70 2 436 3689744
  4         1 0
PV Men's B Pole Vault
ss 1 Neal MASON M75 Swindon Harriers 3.02 4 511 3661335
aa 2 Jago EVISON U17 Andover/Overton 2.70 3 436 3294504
  3         2 0
  4         1 0
LJ Men's A Long Jump Wind
w 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 6.90 4   825 2979013
k 2 George DOWN U17 Team Kennet 6.42 3   730 3901818
ss 3 Craig SCOTT M45 Swindon Harriers 4.58 2   374 3625531
a 4 Tom EVISON M55 Andover/Overton 1.98 1   0 3196950
LJ Men's B Long Jump Wind
ww 1 Benjamin BEWICK U17 Winchester & District 4.80 4   416 3786434
kk 2 Jonathon SIMPSON M45 Team Kennet 4.52 3   363 4035372
s 3 Kieran GOLDING M40 Swindon Harriers 3.68 2   205 2766784
  4         1   0
TJ Men's A Triple Jump Wind
w 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 12.27 4   678 2979013
s 2 James NEWTON M40 Swindon Harriers 10.27 3   466 3362805
  3         2   0
  4         1   0
TJ Men's B Triple Jump Wind
ww 1 Benjamin BEWICK U17 Winchester & District 10.49 4   490 3786434
  2         3   0
  3         2   0
  4         1   0
SP Men's A Shot Putt
w 1 Oliver THATCHER U23 Winchester & District 11.73 4 678 3110509
k 2 Oliver FORD U20 Team Kennet 10.48 3 592 3615655
a 3 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 10.28 2 578 3188062
s 4 Radek MOJSAK M45 Swindon Harriers 9.67 1 533 3079309
SP Men's B Shot Putt
kk 1 Harry BOOKER U20 Team Kennet 9.67 4 533 3571447
ww 2 Jeremy CLIFTON M45 Winchester & District 9.45 3 517 3038396
ss 3 Billy DICKINSON U17 Swindon Harriers 9.25 2 502 3782212
  4         1 0
DT Men's A Discus
w 1 Oliver THATCHER U23 Winchester & District 34.01 4 623 3110509
k 2 Harry BOOKER U20 Team Kennet 32.04 3 590 3571447
a 3 Mackenzie EVISON U20 Andover/Overton 24.03 2 444 3188062
s 4 Kieran GOLDING M40 Swindon Harriers 20.23 1 362 2766784
DT Men's B Discus
kk 1 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 26.99 4 502 3668049
ww 2 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 26.92 3 500 3466071
aa 3 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 18.00 2 307 3772755
ss 4 Allan WEBB M70 Swindon Harriers 15.48 1 235 2753425
HT Men's A Hammer
s 1 Billy DICKINSON U17 Swindon Harriers 28.13 4 503 3782212
w 2 Jeremy CLIFTON M45 Winchester & District 27.63 3 496 3038396
kk 3 Seb SIMPSON U17 Team Kennet 26.40 2 479 3668049
  4         1 0
HT Men's B Hammer
ww 1 Martin MCBRIAR M45 Winchester & District 25.41 4 465 3466071
ss 2 Radek MOJSAK M45 Swindon Harriers 20.03 3 381 3079309
k 3 Oliver FORD U20 Team Kennet 19.96 2 380 3615655
  4         1 0
JT Men's A Javelin
k 1 Ben EAST U20 Team Kennet 66.68 4 927 3258978
ss 2 Sam INNES U17 Swindon Harriers 40.56 3 599 3830350
ww 3 Jeremy CLIFTON M45 Winchester & District 35.22 2 523 3038396
a 4 Arran TOPHAM U20 Andover/Overton 27.40 1 402 3772755
JT Men's B Javelin
kk 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 61.48 4 866 2954861
s 2 Ben MCINTYRE U23 Swindon Harriers 39.67 3 586 3253798
w 3 Harry JONES U17 Winchester & District 33.29 2 494 3899176
aa 4 Tom EVISON M55 Andover/Overton 16.62 1 203 3196950
4x100 Men's 4x100m
w 1 Winchester & District SM   44.0 4 578
s 2 Swindon Harriers SM   56.5 3 4
  3         2 0
  4         1 0
4x400 Men's 4x400m
w 1 Winchester & District SM   3:40.2 4 393
s 2 Swindon Harriers SM   3:46.4 3 315
  3         2 0
  4         1 0
100 Women's A 100m Wind=  
a 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.4 4 775 3217592
w 2 Tabitha WILLIAMSON U17 Winchester & District 13.0 3 644 3999277
s 3 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 13.3 2 584 3830347
k 4 Carly CHISHOLM U17 Team Kennet 14.1 1 441 3797200
100 Women's B 100m Wind=  
ww 1 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 12.8 4 686 3627612
ss 2 Reka CARR U17 Swindon Harriers 13.3 3 584 3769255
aa 3 Hayley CONEY SW Andover/Overton 14.0 2 457 2827159
kk 4 Amy RUSSELL U20 Team Kennet 14.3 1 408 3484898
200 Women's A 200m Wind=  
a 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 25.7 4 736 3217592
s 2 Teresa IANNETELLI SW Swindon Harriers 26.2 3 685 3570636
w 3 Laura CLARK SW Winchester & District 26.3 2 675 2876625
k 4 Amy RUSSELL U20 Team Kennet 30.7 1 323 3484898
200 Women's B 200m Wind=  
ww 1 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 26.8 4 626 3627612
ss 2 Sophie LOMAS U17 Swindon Harriers 27.7 3 545 3946901
aa 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 29.0 2 439 3387058
  4         1 0
400 Women's A 400m
s 1 Teresa IANNETELLI SW Swindon Harriers 58.2 4 752 3570636
w 2 Laura CLARK SW Winchester & District 59.2 3 712 2876625
k 3 Eve BROWN U17 Team Kennet 63.6 2 551 3671899
  4         1 0
400 Women's B 400m
ss 1 Beth DAVIDSE U20 Swindon Harriers 61.8 4 614 3581356
ww 2 Rosie UPTON SW Winchester & District 64.7 3 514 2743495
  3         2 0
  4         1 0
800 Women's A 800m
w 1 Lily NEATE U20 Winchester & District 2:16.3 4 783 3573386
s 2 Maisie MCCALLA U17 Swindon Harriers 2:29.8 3 566 3749448
  3         2 0
  4         1 0
800 Women's B 800m
ww 1 Rose CHESTERFIELD U20 Winchester & District 2:22.7 4 675 3645758
ss 2 Rachel MOSCROP SW Swindon Harriers 3:10.5 3 130 2959318
  3         2 0
  4         1 0
1500 Women's A 1500m
w 1 Rose CHESTERFIELD U20 Winchester & District 4:57.6 4 646 3645758
k 2 Eve BROWN U17 Team Kennet 5:20.8 3 484 3671899
s 3 Maisie MCCALLA U17 Swindon Harriers 5:23.0 2 470 3749448
  4         1 0
1500 Women's B 1500m
ww 1 Sue True W45 Winchester & District 5:36.6 4 388 2743490
ss 2 Rachel MOSCROP SW Swindon Harriers 6:24.7 3 160 2959318
  3         2 0
  4         1 0
3000 Women's A 3000m
ww 1 Lucy ELLIOTT W55 Winchester & District 10:32.1 4 690 2743221
k 2 Petra KUBESOVA SW Team Kennet 11:43.6 3 455 3950971
  3         2 0
  4         1 0
3000 Women's B 3000m
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
100HW Women's A 100mH Wind=  
s 1 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 16.1 4 698 3830347
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
100HW Women's B 100mH Wind=  
ss 1 Isabelle IMESON U20 Swindon Harriers 19.3 4 419 3573085
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
400HW Women's A 400mH
w 1 Abi BELWARD U17 Winchester & District 66.7 4 729 3695125
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
400HW Women's B 400mH
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
2000SCW Women's A 2000m Steeplechase
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
2000SCW Women's B 2000m Steeplechase
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
HJ Women's A High Jump
w 1 Mia JUDD U17 Winchester & District 1.61 4 756 3949916
s 2 Beth DAVIDSE U20 Swindon Harriers 1.00 3 106 3581356
  3         2 0
  4         1 0
HJ Women's B High Jump
ww 1 Abi BELWARD U17 Winchester & District 1.50 4 638 3695125
ss 2 Katie NEW U17 Swindon Harriers 1.00 3 106 3666548
  3         2 0
  4         1 0
PV Women's A Pole Vault
w 1 Mali BELWARD U20 Winchester & District 2.20 4 450 3877614
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
PV Women's B Pole Vault
  1         4 0
  2         3 0
  3         2 0
  4         1 0
LJ Women's A Long Jump Wind
w 1 Amy WALL U17 Winchester & District 5.56 4   827 3515749
ss 2 Delleah BELGRAVE U20 Swindon Harriers 5.55 3   825 3573482
a 3 Amelia GRAY U20 Andover/Overton 5.45 2   801 3580183
k 4 Carly CHISHOLM U17 Team Kennet 4.16 1   495 3797200
LJ Women's B Long Jump Wind
ww 1 Carys JEFFRIES U17 Winchester & District 5.11 4   719 3627612
s 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 4.86 3   660 3129543
aa 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 4.64 2   608 3387058
  4         1   0
TJ Women's A Triple Jump Wind
a 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 10.75 4   725 3217592
s 2 Amelia BRANDON U23 Swindon Harriers 10.15 3   658 3830347
  3         2   0
  4         1   0
TJ Women's B Triple Jump Wind
aa 1 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 9.80 4   619 3387058
  2         3   0
  3         2   0
  4         1   0
SPW Women's A Shot Putt
ww 1 Abi BELWARD U17 Winchester & District 9.53 4 656 3695125
ss 2 Isabelle IMESON U20 Swindon Harriers 9.29 3 639 3573085
a 3 Erin PINCHBECK U20 Andover/Overton 7.43 2 500 3387058
k 4 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 5.70 1 344 3034476
SPW Women's B Shot Putt
w 1 Amelia GORDON U20 Winchester & District 8.13 4 555 3593567
s 2 Kaylee WEAVING U20 Swindon Harriers 4.72 3 233 3594980
  3         2 0
  4         1 0
DTW Women's A Discus
w 1 Shelley PARR W45 Winchester & District 39.69 4 802 3985502
ss 2 Lydia ROGERS SW Swindon Harriers 15.45 3 397 3129543
k 3 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 15.41 2 396 3034476
  4         1 0
DTW Women's B Discus
ww 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 29.70 4 667 3714811
s 2 Kaylee WEAVING U20 Swindon Harriers 12.29 3 304 3594980
  3         2 0
  4         1 0
HTW Women's A Hammer
w 1 Jasmine GORDON U20 Winchester & District 34.79 4 668 3593568
s 2 Kaylee WEAVING U20 Swindon Harriers 16.46 3 382 3594980
k 3 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 16.09 2 375 3034476
  4         1 0
HTW Women's B Hammer
ww 1 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 31.79 4 628 3714811
ss 2 Keeleigh CHAPMAN SW Swindon Harriers 14.21 3 336 2902472
  3         2 0
  4         1 0
JTW Women's A Javelin
s 1 Hannah LEWINGTON U17 Swindon Harriers 36.89 4 766 3669384
w 2 Jasmine GORDON U20 Winchester & District 34.46 3 734 3593568
aa 3 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 25.78 2 608 3217592
k 4 Eve BROWN U17 Team Kennet 24.85 1 592 3671899
JTW Women's B Javelin
ss 1 Katie NEW U17 Swindon Harriers 30.58 4 681 3666548
a 2 Amelia GRAY U20 Andover/Overton 18.57 3 479 3580183
ww 3 Erin MCBRIAR U17 Winchester & District 17.25 2 451 3714811
kk 4 Cheryl ANGELL W55 Team Kennet 10.41 1 271 3034476
4x100 Women's 4x100m
a 1 Andover/Overton SW   51.7 4 562
s 2 Swindon Harriers SW   52.9 3 502
w 3 Winchester & District SW   53.0 2 497
  4         1 0
4x400 Women's 4x400m
w 1 Winchester & District SW   4:17.1 4 529
s 2 Swindon Harriers SW   4:36.4 3 372
  3         2 0
  4         1 0
Man of the Match Awards Officials
Men Total
Javelin 1 Ben EAST U20 Team Kennet 66.68 927
Javelin 1 Luke ANGELL SM Team Kennet 61.48 866
Long Jump 1 Sam ADAMS SM Winchester & District 6.90 825
2/3000mSc 1 Simon BYRNE SM Swindon Harriers 6:18.3 806
800m 1 Harry WILSON U17 Winchester & District 1:57.8 761
100m 1 Harry CROSBY U20 Winchester & District 11.1 736
Women
Long Jump 1 Amy WALL U17 Winchester & District 5.56 827
Long Jump 2 Delleah BELGRAVE U20 Swindon Harriers 5.55 825
Discus 1 Shelley PARR W45 Winchester & District 39.69 802
Long Jump 3 Amelia GRAY U20 Andover/Overton 5.45 801
800m 1 Lily NEATE U20 Winchester & District 2:16.3 783
100m 1 Jasmine MCCLUTCHIE U23 Andover/Overton 12.4 775