Sweatshop Southern Athletics League: Division 2 West - Round 3 - Braunton - 23 June 2018
Team Score
1 Bournemouth   214 B
2 Radley AC   187 R
3 North Devon   168 D
4 Aldershot, Farnham & District   166 A
Men's A 100m Wind=  
1 Matthew Johnson U20 Radley AC 11.0 4 769 aw 3013313
2 Ewan Somerville U20 North Devon 11.5 3 615 aw 2971251
3 Jack Davies U20 Bournemouth 11.6 2 587 aw 3520270
4 James Quinlan SM Aldershot, Farnham & District 12.8 1 309 0
Men's B 100m Wind=  
1 Ryan Markham SM Bournemouth 11.6 4 587 3261467
2 Tim Lark M45 North Devon 12.9 3 291 0
3 Dan Rickards SM Aldershot, Farnham & District 13.0 2 273 3182157
4 Paul Jegou M40 Radley AC 15.3 1 31 0
Men's A 200m Wind=  
1 Matthew Johnson U20 Radley AC 22.4 4 746 aw 3013313
2 Ewan Somerville U20 North Devon 22.6 3 716 aw 2971251
3 Muiris Egan SM Bournemouth 23.3 2 615 aw 3009964
4 Chris Horelock U20 Aldershot, Farnham & District 24.1 1 511 0
Men's B 200m Wind=  
1 Ed Gronbech U20 Radley AC 25.5 4 355 3296467
2 Adam Nicholass SM Bournemouth 26.3 3 280 3129532
3 Dan Rickards SM Aldershot, Farnham & District 27.4 2 194 3182157
Men's A 400m
1 Muiris Egan SM Bournemouth 53.8 4 553 3009964
2 Ryan Craze U20 Radley AC 55.8 3 458 2965732
3 Luke Hamley U17 North Devon 56.3 2 436 3264218
4 Dan Rickards SM Aldershot, Farnham & District 59.1 1 324 3183157
Men's B 400m
1 Ed Gronbech U20 Radley AC 56.2 4 440 3296467
2 Chris Sanders SM North Devon 60.1 3 288 2720630
3 Adam Nicholass SM Bournemouth 61.5 2 242 3129532
4 Mark Hyde M40 Aldershot, Farnham & District 65.5 1 136 3129223
Men's A 800m
1 Marcus Shantry U20 Aldershot, Farnham & District 2:03.5 4 615 aw 3252921
2 John Hancock U20 North Devon 2:07.3 3 528 3666813
3 Ed Gronbech U20 Radley AC 2:08.6 2 500 3296467
4 Laizo Toth SM Bournemouth 2:09.5 1 481 3754252
Men's B 800m
1 Dan Rickards SM Aldershot, Farnham & District 2:07.3 4 528 3182157
2 Michael Gaunt SM North Devon 2:17.3 3 336 2777559
3 Peter Gronbech M50 Radley AC 2:42.6 2 61 3459246
4 Steve Cox SM Bournemouth 2:52.2 1 20 3261359
Men's A 1500m
1 Robert McTaggart SM Bournemouth 4:14.6 4 621 aw 2750391
2 James Quinlan SM Aldershot, Farnham & District 4:17.5 3 591 aw 0
3 Michael Gaunt SM North Devon 4:43.1 2 362 2777559
4 Paul Jegou M40 Radley AC 4:50.8 1 306 2786187
Men's B 1500m
1 Josh King SM Bournemouth 4:20.3 4 563 2823833
2 Dan Rickards SM Aldershot, Farnham & District 4:24.7 3 520 3183157
3 Eric Cugnet U20 Radley AC 4:51.1 2 304 3627683
4 Chris Sanders SM North Devon 5:32.9 1 94 2720636
Men's A 5000m
1 Josh King SM Bournemouth 16:18.7 4 592 aw 2823833
2 James Quinlan SM Aldershot, Farnham & District 16:52.3 3 507 0
3 Callum Choules U20 North Devon 17:01.4 2 485 3018764
4 Paul Jegou M40 Radley AC 17:57.9 1 358 2786187
Men's B 5000m
1 Robert McTaggart SM Bournemouth 16:35.2 4 549 aw 2750931
2 Richard Batchelor SM Aldershot, Farnham & District 18:02.2 3 350 0
3 Simon Tithecott M45 North Devon 18:26.4 2 302 0
4 Eric Cugnet U20 Radley AC 18:28.0 1 298 3627683
Men's A 110mH Wind=  
1 Lewis Sainval U20 Bournemouth 22.0 4 234 314671
2 Ian Jennings M45 Aldershot, Farnham & District 23.0 3 176 2661033
3 Michael Gaunt SM North Devon 29.4 2 0 2777559
Men's B 110mH Wind=  
1 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 32.6 4 0 2771387
Men's A 400mH
1 Michael Gaunt SM North Devon 75.6 4 265 2777559
2 Mark Hyde M40 Aldershot, Farnham & District 78.2 3 214 3129223
3 Steve Cox SM Bournemouth 85.0 2 106 3261359
Men's B 400mH
1 Ian Jennings M45 Aldershot, Farnham & District 79.7 4 187 2661033
Men's A 2000m Steeplechase
1 Marcus Shantry U20 Aldershot, Farnham & District   4 0 3252921
2 Hamish James U17 North Devon   3 0 3267211
3 Ed Gronbech U20 Radley AC   2 0 3296467
4 Thomas Paskins SM Bournemouth   1 0 2750394
Men's B 2000m Steeplechase
1 Michael Gaunt SM North Devon   4 0 2777559
2 Mark Hyde M40 Aldershot, Farnham & District   3 0 3129223
3 Peter Gronbech M50 Radley AC   2 0 3459246
4 Steve Cox SM Bournemouth   1 0 3261359
Men's A High Jump
1 Lewis Sainval U20 Bournemouth 1.90 4 753 aw 3143671
2 Chris Horelock U20 Aldershot, Farnham & District 1.75 3 630 aw 3429034
3 Callum Choules U20 North Devon 1.55 2 465 3018764
4 Eric Cugnet U20 Radley AC 1.25 1 215 3627683
Men's B High Jump
1 Gavin Berry SM Aldershot, Farnham & District 1.45 4 382 3698072
2 Matthew Johnson U20 Radley AC 1.25 3 215 3013313
3 Dan Brunsden SM Bournemouth 1.25 2 215 2750467
Men's A Pole Vault
1 Gavin Berry SM Aldershot, Farnham & District 3.30 4 575 aw 3698072
2 Steve Cox SM Bournemouth 2.60 3 413 3261359
3 Peter Gronbech M50 Radley AC 2.10 2 294 3459246
4 Michael Gaunt SM North Devon 1.10 1 33 2777559
Men's B Pole Vault
1 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 2.70 4 436 aw 2771387
2 Andrew Sheerin M45 Bournemouth 2.10 3 294 3558570
3 Ryan Craze U20 Radley AC 1.90 2 244 2965732
Men's A Long Jump Wind
1 Patrick Sylla U20 Bournemouth 6.75 4   795 aw 2988560
2 Chris Horelock U20 Aldershot, Farnham & District 5.42 3   535 3429034
3 Matthew Johnson U20 Radley AC 5.28 2   508 3013313
Men's B Long Jump Wind
1 Adam Nicholass SM Bournemouth 3.97 4   259 3129532
2 Neil Michin M40 Aldershot, Farnham & District 3.75 3   218 3538454
3 Paul Jegou M40 Radley AC 3.24 2   126 2786187
Men's A Triple Jump Wind
1 Patrick Sylla U20 Bournemouth 13.48 4   798 aw 2988560
2 Luke Hamley U17 North Devon 11.20 3   567 aw 3264218
3 Matthew Johnson U20 Radley AC 10.26 2   465 3013313
4 Chris Horelock U20 Aldershot, Farnham & District 10.05 1   441 3429034
Men's B Triple Jump Wind
1 Lewis Sainval U20 Bournemouth 12.82 4   733 aw 3143671
2 Ed Gronbech U20 Radley AC 10.22 3   460 3296467
3 Ian Jennings M45 Aldershot, Farnham & District 7.81 2   155 2661033
Men's A Shot Putt
1 Dan Brunsden SM Bournemouth 14.20 4 832 aw 2750467
2 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 11.09 3 635 aw 2771387
3 Chris Sanders SM North Devon 8.22 2 418 2720636
4 Alex Ahmet M60 Radley AC 7.20 1 326 2668899
Men's B Shot Putt
1 Andrew Sheerin M45 Bournemouth 10.96 4 626 aw 3558570
2 Ian Jennings M45 Aldershot, Farnham & District 9.61 3 529 2661033
3 Richard Halsley M50 Radley AC 6.72 2 277 3363877
4 John Hancock U20 North Devon 6.56 1 260 0
Men's A Discus
1 Dan Brunsden SM Bournemouth 45.49 4 792 aw 2750467
2 Chris Sanders SM North Devon 25.93 3 481 2720636
3 Ian Jennings M45 Aldershot, Farnham & District 25.09 2 465 2661033
4 Alex Ahmet M60 Radley AC 18.44 1 318 2668899
Men's B Discus
1 Andrew Sheerin M45 Bournemouth 29.06 4 539 aw 3558570
2 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 20.40 3 366 2771387
3 Colin Petty M60 North Devon 17.95 2 306 277458
4 Richard Halsley M50 Radley AC 17.76 1 301 3363877
Men's A Hammer
1 Dan Brunsden SM Bournemouth 47.14 4 724 aw 2750467
2 Neil Michin M40 Aldershot, Farnham & District 34.79 3 588 aw 3538454
3 Chris Sanders SM North Devon 21.25 2 401 2720636
4 Alex Ahmet M60 Radley AC 17.28 1 332 2668899
Men's B Hammer
1 Andrew Sheerin M45 Bournemouth 37.79 4 623 aw 3558570
2 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 24.72 3 455 2771387
3 Richard Halsley M50 Radley AC 13.24 2 247 3363877
4 Colin Petty M60 North Devon 12.64 1 232 277458
Men's A Javelin
1 Dan Brunsden SM Bournemouth 39.37 4 582 aw 2750467
2 Alan Leiper M55 Aldershot, Farnham & District 33.34 3 495 aw 2771387
3 Richard Halsley M50 Radley AC 29.61 2 438 3363877
4 Chris Sanders SM North Devon 24.25 1 349 2720636
Men's B Javelin
1 Andrew Sheerin M45 Bournemouth 29.90 4 442 3558570
2 Gavin Berry SM Aldershot, Farnham & District 25.27 3 367 3698072
3 Alex Ahmet M60 Radley AC 23.19 2 331 2668899
4 Colin Petty M60 North Devon 18.44 1 241 277458
Men's 4x100m
1 Bournemouth SM   46.8 4 354
2 Aldershot, Farnham & District SM   50.6 3 143
Men's 4x400m
1 Bournemouth SM   3:43.2 4 354
2 Aldershot, Farnham & District SM   4:10.7 3 94
3 Radley AC SM   4:13.6 2 77
Women's A 100m Wind=  
1 Ella Cvetkovic U20 Aldershot, Farnham & District 12.9 4 665 aw 2978388
2 Faith Brew U20 Radley AC 13.0 3 644 aw 2966155
3 Rebecca Hannibal U17 Bournemouth 13.3 2 584 aw 3150851
4 Laura Butcher SW North Devon 14.1 1 441 2701340
Women's B 100m Wind=  
1 Ellen Franklin SW Aldershot, Farnham & District 12.7 4 708 aw 2995620
2 Michelle Nowland W35 Radley AC 14.1 3 441 3656771
3 Anne Doyle SW North Devon 14.8 2 334 2794800
4 Jemma Bates W40 Bournemouth 15.8 1 211 2750533
Women's A 200m Wind=  
1 Tara Kafke SW Radley AC 25.5 4 757 aw 2684192
2 Erin Silvester U20 North Devon 27.1 3 598 aw 3086408
3 Rebecca Hannibal U17 Bournemouth 27.5 2 562 aw 3150851
4 Molly Hyde U20 Aldershot, Farnham & District 27.8 1 536 3129206
Women's B 200m Wind=  
1 Ellen Franklin SW Aldershot, Farnham & District 26.5 4 655 aw 2995620
2 Harriett Turner U17 North Devon 27.7 3 545 3253364
3 Janet Dickinson W50 Bournemouth 28.5 2 478 aw 2996569
4 Michelle Nowland W35 Radley AC 29.0 1 439 3656771
Women's A 400m
1 Erin Silvester U20 North Devon 61.3 4 632 aw 3086408
2 Faith Brew U20 Radley AC 61.7 3 617 aw 2966155
3 Joy Wright W40 Bournemouth 63.3 2 561 aw 2952461
4 Ellen Franklin SW Aldershot, Farnham & District 68.3 1 403 2995620
Women's B 400m
1 Harriett Turner U17 North Devon 61.9 4 610 aw 3253364
2 Michelle Nowland W35 Radley AC 66.5 3 456 3656771
3 Jemma Bates W40 Bournemouth 87.4 2 48 2750533
Women's A 800m
1 Emma Haley SW Radley AC 2:11.4 4 870 aw 2908623
2 Gemma Rous SW North Devon 2:23.2 3 667 aw 3290116
3 Holly Collier U23 Bournemouth 2:26.0 2 623 aw 3014606
Women's B 800m
1 Tara Kafke SW Radley AC 2:14.1 4 821 aw 2684192
2 Harriet Slade SW Bournemouth 2:26.7 3 613 aw 3464825
3 Hannah Gaunt U23 North Devon 2:41.6 2 406 2820698
Women's A 1500m
1 Gemma Rous SW North Devon 5:08.8 4 565 3290116
2 Holly Collier U23 Bournemouth 5:10.0 3 557 3014606
3 Islay Thorne SW Radley AC 6:01.1 2 260 2691425
Women's B 1500m
1 Hannah Gaunt U23 North Devon 5:29.7 4 429 2820698
2 Nikki Sandell W40 Bournemouth 5:48.6 3 322 2830094
3 Michelle Nowland W35 Radley AC 6:18.6 2 184 3656771
Women's A 3000m
1 Emma Haley SW Radley AC 10:43.7 4 649 aw 2908623
2 Harriet Slade SW Bournemouth 10:56.2 3 606 aw 3464825
Women's B 3000m
1 Rachel Burton U17 Radley AC 11:09.3 4 562 aw 3246516
2 Nikki Sandell W40 Bournemouth 12:02.1 3 402 2830094
Women's A 100mH Wind=  
1 Ella Cvetkovic U20 Aldershot, Farnham & District 17.0 4 613 aw 2978388
2 Islay Thorne SW Radley AC 17.4 3 577 aw 2691425
3 Joy Wright W40 Bournemouth 19.4 2 411 2952461
4 Anne Doyle SW North Devon 25.0 1 87 2794800
Women's B 100mH Wind=  
1 Jenny Richards SW Radley AC 21.4 4 271 2746522
Women's A 400mH
1 Megan Gallagher U20 North Devon 68.6 4 677 aw 3018747
2 Islay Thorne SW Radley AC 69.8 3 645 aw 2691425
3 Janet Dickinson W50 Bournemouth 76.8 2 471 2996569
Women's B 400mH
1 Anne Doyle SW North Devon 88.8 4 225 2794800
2 Jenny Richards SW Radley AC 88.9 3 223 2746522
Women's A 2000m Steeplechase
1 Rachel Burton U17 Radley AC 7:44.3 4 615 aw 3246516
2 Harriet Slade SW Bournemouth 8:02.7 3 536 aw 3464825
3 Yasmin Wafai U20 North Devon 8:51.6 2 354 aw 3133381
Women's B 2000m Steeplechase
1 Ana Ramos W40 Radley AC 8:13.8 4 491 2786226
2 Holly Collier U23 Bournemouth 8:21.0 3 463 aw 3014606
3 Anne Doyle SW North Devon 10:41.0 2 87 2794800
Women's A High Jump
1 Molly Hyde U20 Aldershot, Farnham & District 1.44 4 574 3129206
2 Joy Wright W40 Bournemouth 1.38 3 510 aw 2952461
3 Emma Haley SW Radley AC 1.30 2 424 2908623
4 Hannah Gaunt U23 North Devon 1.20 1 318 2820698
Women's B High Jump
1 Ella Cvetkovic U20 Aldershot, Farnham & District 1.41 4 542 2978388
2 Janet Dickinson W50 Bournemouth 1.30 3 424 aw 2996569
3 Kay Reynolds W50 Radley AC 1.25 2 371 aw 2658876
4 Anne Doyle SW North Devon 1.05 1 159 2794800
Women's A Pole Vault
1 Laura Butcher SW North Devon 2.20 4 450 2701340
2 Nikki Sandell W40 Bournemouth 2.10 3 422 aw 2830094
3 Jackie Breslin W45 Radley AC 1.90 2 364 aw 2868783
Women's B Pole Vault
1 Kay Reynolds W50 Radley AC 1.70 4 305 aw 2658876
2 Harriet Slade SW Bournemouth 1.20 3 150 3464825
Women's A Long Jump Wind
1 Caitlin Gallagher U20 North Devon 5.05 4   705 aw 3018758
2 Natalie Gilfrin U20 Aldershot, Farnham & District 3.98 3   453 2832547
3 Islay Thorne SW Radley AC 3.86 2   425 2691425
4 Rebecca Hannibal U17 Bournemouth 3.69 1   386 3150851
Women's B Long Jump Wind
1 Ellen Franklin SW Aldershot, Farnham & District 3.85 4   423 2995620
2 Laura Butcher SW North Devon 3.73 3   395 2701340
3 Lyn Ahmet W60 Radley AC 3.29 2   295 aw 0
4 Jemma Bates W40 Bournemouth 2.67 1   157 2750533
Women's A Triple Jump Wind
1 Caitlin Gallagher U20 North Devon 10.65 4   714 aw 3018758
2 Islay Thorne SW Radley AC 9.25 3   556 2691425
3 Ella Cvetkovic U20 Aldershot, Farnham & District 8.65 2   487 2978388
4 Isabella Shepherd U20 Bournemouth 5.01 1   3 3590554
Women's B Triple Jump Wind
1 Megan Gallagher U20 North Devon 9.09 4   538 3018747
2 Jackie Breslin W45 Radley AC 7.63 3   365 2868783
Women's A Shot Putt
1 Danielle Broom U20 Bournemouth 10.74 4 736 aw 2968786
2 Anne Doyle SW North Devon 9.55 3 657 aw 2794800
3 Jenny Richards SW Radley AC 9.52 2 655 aw 2746522
4 Natalie Gilfrin U20 Aldershot, Farnham & District 8.88 1 610 aw 2832547
Women's B Shot Putt
1 Emma Sharpe U20 North Devon 8.28 4 566 aw 3133891
2 Isabella Shepherd U20 Bournemouth 7.70 3 521 aw 3590554
3 Kay Reynolds W50 Radley AC 7.44 2 501 2658876
4 Emma Broadey SW Aldershot, Farnham & District 6.72 1 440 2771507
Women's A Discus
1 Phoebe Dowson SW Bournemouth 53.90 4 960 aw 2750432
2 Emma Sharpe U20 North Devon 35.00 3 742 aw 3133891
3 Jenny Richards SW Radley AC 33.76 2 725 aw 2746522
4 Emma Broadey SW Aldershot, Farnham & District 23.45 1 566 2771507
Women's B Discus
1 Danielle Broom U20 Bournemouth 41.60 4 825 aw 2968786
2 Rachel Burton U17 Radley AC 23.68 3 570 aw 3246516
3 Natalie Gilfrin U20 Aldershot, Farnham & District 17.63 2 450 2832547
4 Anne Doyle SW North Devon 15.61 1 401 2794800
Women's A Hammer
1 Danielle Broom U20 Bournemouth 51.37 4 862 aw 2968786
2 Jenny Richards SW Radley AC 42.49 3 762 aw 2746522
3 Emma Sharpe U20 North Devon 37.84 2 706 aw 3133891
4 Lara Hambleton U17 Aldershot, Farnham & District 18.65 1 424 3091040
Women's B Hammer
1 Phoebe Dowson SW Bournemouth 41.30 4 748 aw 2750432
2 Anne Doyle SW North Devon 31.49 3 624 aw 2794800
3 Kay Reynolds W50 Radley AC 16.94 2 392 2658876
4 Emma Broadey SW Aldershot, Farnham & District 16.52 1 383 2771507
Women's A Javelin
1 Emma Broadey SW Aldershot, Farnham & District 32.66 4 710 aw 2771507
2 Janet Dickinson W50 Bournemouth 26.60 3 621 aw 2996569
3 Emma Sharpe U20 North Devon 25.20 2 598 aw 3133891
4 Jenny Richards SW Radley AC 23.46 1 569 2746522
Women's B Javelin
1 Joy Wright W40 Bournemouth 26.21 4 614 aw 2952461
2 Kay Reynolds W50 Radley AC 20.28 3 512 aw 2658876
3 Anne Doyle SW North Devon 18.07 2 469 2794800
4 Lara Hambleton U17 Aldershot, Farnham & District 17.83 1 464 3091040
Women's 4x100m
1 Radley AC SW   53.5 4 473
2 Bournemouth SW   54.2 3 440
3 Aldershot, Farnham & District SW   54.2 2 440
4 North Devon SW   54.9 1 408
Women's 4x400m
1 North Devon SW   4:17.5 4 525
2 Radley AC SW   4:25.8 3 455
3 Bournemouth SW   4:40.3 2 343
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw URN
100 1 Ryan Markham SM Bournemouth 11.9
100 2 Adam Nicholass SM Bournemouth 12.5
200 1 Steve Cox SM Bournemouth 30.6
1500 1 Laizo Toth SM Bournemouth 4:30.3
1500 2 James McKibbin SM North Devon 4:55.5
5000 1 Thomas Daskins SM Bournemouth 18:08.7
5000 2 Ian Snow M60 North Devon 24:44.7
DT 1 Ray Ashford SM Swviac 27.34
DT 2 Steve Dobson SM Bournemouth 21.63
SP 1 Steve Dobson SM Bournemouth 9.44
SP 2 Neil Minchin SM Aldershot, Farnham & District 8.30
Women Non-scoring events
EVENT Pos Name CAT Club Perf. Wind aw URN
DTW 1 Isabella Shepherd U20 Bournemouth 20.27 3590554
HTW 1 Isabella Shepherd U20 Bournemouth 37.04 aw 3590554
200 1 Laura Butcher SW North Devon 29.3 2701340
Man of the Match Awards
Men
Shot 1 Dan Brunsden SM Bournemouth 14.20 832
Triple Jump 1 Patrick Sylla U20 Bournemouth 13.48 798
Long Jump 1 Patrick Sylla U20 Bournemouth 6.75 795
Discus 1 Dan Brunsden SM Bournemouth 45.49 792
100m 1 Matthew Johnson U20 Radley AC 11.0 769
High Jump 1 Lewis Sainval U20 Bournemouth 1.90 753
Women
Discus 1 Phoebe Dowson SW Bournemouth 53.90 960
800m 1 Emma Haley SW Radley AC 2:11.4 870
Hammer 1 Danielle Broom U20 Bournemouth 51.37 862
Discus 1 Danielle Broom U20 Bournemouth 41.60 825
800m 1 Tara Kafke SW Radley AC 2:14.1 821
Hammer 2 Jenny Richards SW Radley AC 42.49 762