Sweatshop Southern Athletics League: Division 3 South West - Round 5 - Guildford - 19 August 2017
Team Score
1 Guildford & Godalming   251 G
2 Team Dorset   141 D
3 Exeter Harriers   51 E
4 Poole Runners   42 R
Men's A 100m Wind=  
1 Wyn Roberts SM Poole Runners 10.8 4 836 aw 0
2 Tom Casson U20 Team Dorset 11.4 3 644 aw 3274290
3 Luke Kelly U20 Guildford & Godalming 11.4 2 644 aw 3377972
4 Michael Bowley U17 Exeter Harriers 12.4 1 390 3592797
Men's B 100m Wind=  
1 Lewis Naptin U17 Team Dorset 11.5 4 615 aw 3254122
2 Elliot Holman U23 Guildford & Godalming 11.8 3 533 2918807
Men's A 200m Wind=  
1 Luke Kelly U20 Guildford & Godalming 22.9 4 672 aw 3377972
2 Tom Casson U20 Team Dorset 23.3 3 615 aw 3274290
Men's B 200m Wind=  
1 Eliot Holman U23 Guildford & Godalming 23.4 4 602 aw 2918807
2 Lewis Naptin U17 Team Dorset 24.1 3 511 aw 3254122
Men's A 400m
1 Jonty Mitchell, U20 Guildford & Godalming 52.40 4 626 aw 3264674
2 Jevgeni Judin SM Exeter Harriers 53.80 3 553 3351610
3 Joseph Mitchell U17 Poole Runners 54.20 2 533 aw 3296957
4 Guy Perkins U20 Team Dorset 54.20 1 533 3706326
Men's B 400m
1 Tom Westerman U20 Guildford & Godalming 52.70 4 610 aw 3084758
Men's A 800m
1 Harry Boyd U20 Guildford & Godalming 2:00.3 4 694 aw 2780791
2 Jevgeni Judin SM Exeter Harriers 2:10.7 3 456 3351610
3 Guy Perkins U20 Team Dorset 2:23.5 2 243 3706326
Men's B 800m
1 Callum Gillet U23 Guildford & Godalming 2:00.5 4 689 aw 3693876
2 Glyn Davies M60 Team Dorset 3:06.2 3 0 2792369
3 David Phillips M60 Exeter Harriers 3:20.0 2 0 2720131
Men's A 1500m
1 Matt McDaniel SM Guildford & Godalming 4:22.1 4 545 3560300
2 David Pearson M45 Team Dorset 5:45.6 3 57 2752473
Men's B 1500m
1 Adam Hewitt SM Guildford & Godalming 4:41.5 4 374 3458978
2 Glyn Davies M60 Team Dorset 6:44.9 3 0 2792369
Men's A 5000m
1 Daniel Wallis U23 Guildford & Godalming 15:47.3 4 676 aw 2780804
2 David Phillips M60 Exeter Harriers 22:57.4 3 3 2720131
Men's B 5000m
1 Andrew Taylor SM Guildford & Godalming 17:15.4 4 452 2873882
Men's A 110mH Wind=  
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 16.9 4 650 aw 2780754
Men's B 110mH Wind=  
1 Rafe Scott U20 Guildford & Godalming 26.1 4 47 3492108
Men's A 400mH
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 63.0 4 583 aw 2780754
Men's B 400mH
1 Rafe Scott U20 Guildford & Godalming 67.8 4 448 3492108
Men's A 2000m Steeplechase
1 Joseph Mitchell U17 Poole Runners 7:25.8 4 445 3296957
2 Adam Hewitt SM Guildford & Godalming 7:56.0 3 320 3458978
Men's B 2000m Steeplechase
1 Andrew Taylor SM Guildford & Godalming 9:01.0 4 124 3228878
Men's A High Jump
1 Daren Dods M40 Guildford & Godalming 1.75 4 630 aw 2780754
2 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 1.70 3 589 2768098
3 Josh Exely U20 Team Dorset 1.65 2 547 3613958
Men's B High Jump
1 Rafe Scott U20 Guildford & Godalming 1.60 4 506 3492108
2 Michael Bowley U17 Exeter Harriers 1.50 3 423 3592797
3 Mark Roach M50 Team Dorset 1.50 2 423 aw 2810877
Men's A Pole Vault
1 David Pearson M45 Team Dorset 3.65 4 654 aw 2752473
2 Rafe Scott U20 Guildford & Godalming 3.00 3 506 aw 3492108
3 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 2.40 2 366 2768098
Men's B Pole Vault
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 3.00 4 506 aw 2780754
2 Tom Boulton U20 Team Dorset 2.80 3 460 aw 2979440
Men's A Long Jump Wind
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 5.91 4   630 aw 2780754
2 Lewis Naptin U17 Team Dorset 5.47 3   545 aw 3254122
3 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 5.27 2   506 2768098
4 Joseph Mitchell U17 Poole Runners 5.27 1   506 3296957
Men's B Long Jump Wind
1 Jonty Mitchell U20 Guildford & Godalming 5.76 4   601 aw 3264674
2 David Pearson M45 Team Dorset 5.29 3   510 aw 2752473
3 Michael Bowley U17 Exeter Harriers 5.14 2   481 3592797
Men's A Triple Jump Wind
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 12.17 4   668 aw 2780754
2 Michael Bowley U17 Exeter Harriers 11.40 3   588 aw 3592797
Men's B Triple Jump Wind
1 James Lamb SM Guildford & Godalming 7.41 4   91 3697338
Men's A Shot Putt
1 Andrew Elkins SM Team Dorset 10.26 4 577 aw 2750503
2 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 9.40 3 513 2768098
3 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 9.10 2 490 2780754
Men's B Shot Putt
1 Tony Mitchell M55 Guildford & Godalming 8.20 4 416 2665457
2 Neil Skelland M50 Team Dorset 7.49 3 353 3574681
Men's A Discus
1 Darren Dods M40 Guildford & Godalming 35.74 4 650 aw 2780754
2 Andrew Elkins SM Team Dorset 32.42 3 597 aw 2750503
3 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 30.81 2 570 aw 2768098
Men's B Discus
1 Neil Skelland M50 Team Dorset 22.52 4 413 3574681
2 Jevgeni Judin SM Exeter Harriers 18.21 3 312 3351610
3 Tony Mitchell M55 Guildford & Godalming 18.15 2 311 2665457
Men's A Hammer
1 Andrew Elkins SM Team Dorset 51.84 4 771 aw 2750503
2 Peter Cassidy U20 Guildford & Godalming 50.33 3 756 aw 3266747
3 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 24.52 2 452 2768098
Men's B Hammer
1 Daren Dods M40 Guildford & Godalming 25.17 4 462 2780754
2 Neil Skelland M50 Team Dorset 16.57 3 318 3574681
Men's A Javelin
1 Andrew Elkins SM Team Dorset 47.51 4 692 aw 2750503
2 Tom Westerman U20 Guildford & Godalming 38.06 3 564 aw 3084758
3 Nick Foxworthy SM Exeter Harriers 34.78 2 516 2768098
Men's B Javelin
1 Jonty Mitchell U20 Guildford & Godalming 35.66 4 529 aw 3264674
2 Neil Skelland M50 Team Dorset 33.85 3 502 aw 3574681
3 Jevgeni Judin SM Exeter Harriers 25.63 2 373 3351610
Men's 4x100m
1 Guildford & Godalming SM   46.8 4 354
2 Team Dorset SM   49.4 3 198
Men's 4x400m
1 Guildford & Godalming SM   3:39.2 4 407
2 Team Dorset SM   4:10.1 3 98
Women's A 100m Wind=  
1 Jemma Wood U20 Guildford & Godalming 12.5 4 752 aw 3016288
2 Hanna Westhenry U20 Team Dorset 15.3 3 268 2977663
3 Annette Lewis W35 Poole Runners 15.6 2 233 2788737
Women's B 100m Wind=  
1 Megan Hildrew U20 Guildford & Godalming 12.8 4 686 aw 2989472
Women's A 200m Wind=  
1 Jemma Wood U20 Guildford & Godalming 25.6 4 746 aw 3016288
2 Annette Lewis W35 Poole Runners 32.8 3 209 2788737
Women's B 200m Wind=  
1 Jasmine Mitchell U20 Guildford & Godalming 27.3 4 580 2905452
Women's A 400m
1 Jasmine Mitchell U20 Guildford & Godalming 61.1 4 639 aw 2905452
2 Hannah Fairchild U17 Team Dorset 73.7 3 264 3075650
3 Annette Lewis W35 Poole Runners 76.2 2 210 2788737
Women's B 400m
1 Hannah Knights SW Guildford & Godalming 61.8 4 614 aw 3118505
Women's A 800m
1 Chloe Crossman SW Guildford & Godalming 2:20.5 4 711 aw 2755720
2 Lita Short U17 Poole Runners 2:30.0 3 563 aw 3118246
3 Hannah Fairchild U17 Team Dorset 2:35.9 2 480 3075650
Women's B 800m
1 Olivia McDonald U17 Guildford & Godalming 2:30.7 4 553 3267556
Women's A 1500m
1 Lola Wright U17 Guildford & Godalming 5:12.0 4 543 aw 3418328
2 Annette Lewis W35 Poole Runners 7:04.9 3 46 2788737
Women's B 1500m
1 Lilyella Harland -Fairweather U17 Guildford & Godalming 5:20.3 4 488 3266745
Women's A 3000m
1 Cecilia Siruffo W35 Guildford & Godalming 11:06.3 4 572 aw 3274306
Women's B 3000m
1 Nici Cahusac W40 Guildford & Godalming 11:21.8 4 522 aw 3633027
Women's A 400mH
1 Hanna Westhenry U20 Team Dorset 80.4 4 390 2977663
Women's A 2000m Steeplechase
1 Lita Short U17 Poole Runners 8:03.6 4 532 aw 3118246
Women's A High Jump
1 Jessica Robert U17 Guildford & Godalming 1.55 4 692 aw 3701218
2 Emma Carpenter SW Team Dorset 1.35 3 478 2906078
Women's B High Jump
1 Louise Wood W50 Guildford & Godalming 1.30 4 424 aw 3670029
2 Hanna Westhenry U20 Team Dorset 1.25 3 371 2977663
Women's A Pole Vault
1 Trudi Carter W40 Team Dorset 2.75 4 601 aw 2684624
Women's B Pole Vault
Women's A Long Jump Wind
1 Lara Davies U17 Guildford & Godalming 4.73 4   629 aw 3266176
Women's B Long Jump Wind
1 Martine Scott U17 Guildford & Godalming 4.30 4   527 3417280
Women's A Triple Jump Wind
1 Rio Scott U17 Guildford & Godalming 8.97 4   524 3492109
Women's B Triple Jump Wind
Women's A Shot Putt
1 Ruth Elkins W40 Team Dorset 8.80 4 604 aw 3412948
2 Cathy Coleman U20 Guildford & Godalming 8.49 3 582 aw 2976104
3 Annette Lewis W35 Poole Runners 4.74 2 235 2788737
Women's B Shot Putt
1 Eleanor Grove U20 Guildford & Godalming 8.25 4 564 aw 3013854
2 Hanna Westhenry U20 Team Dorset 7.18 3 479 2977663
Women's A Discus
1 Cathy Coleman U20 Guildford & Godalming 29.39 4 663 aw 2976104
2 Ruth Elkins W40 Team Dorset 24.69 3 587 3412948
Women's B Discus
1 Eleanor Grove U20 Guildford & Godalming 16.57 4 425 3013854
2 Emma Carpenter SW Team Dorset 15.25 3 392 2906078
Women's A Hammer
1 Cathy Coleman U20 Guildford & Godalming 50.06 4 848 aw 2976104
2 Ellie White U20 Team Dorset 43.90 3 779 aw 2869975
Women's B Hammer
1 Ruth Elkins W40 Team Dorset 35.72 4 680 aw 3412948
Women's A Javelin
1 Emma Carpenter SW Team Dorset 31.72 4 697 aw 2906078
2 Ella Gibbons U17 Guildford & Godalming 21.12 3 528 3413415
3 Lita Short U17 Poole Runners 16.86 2 443 3118246
Women's B Javelin
1 Ruth Elkins W40 Team Dorset 20.79 4 522 3412948
Women's 4x100m
1 Guildford & Godalming SW   51.2 4 588
Women's 4x400m
1 Guildford & Godalming SW   4:13.5 4 561
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw URN
800 1 Philip Pryke M45 Guildford & Godalming 2:18.8 3434212
800 2 Lee Lintern SM Guildford & Godalming 2:24.4 3228878
800 3 Ben Gilmore SM Guildford & Godalming 2:28.9 2909314
100 1 Phillip Skelland U20 Team Dorset 12.1 3574679
100 2 James Lamb SM Guildford & Godalming 12.5 3697338
100 3 David Pearson M45 Team Dorset 12.8 aw 2752473
100 4 Richard Wheeler M50 Team Dorset 13.0 aw 3029533
100 5 Peter Impety M60 Team Dorset 16.2 2752444
HJ 1 Ryan Webb SM Team Dorset 2.10 aw
HJ 2 David Pearson M45 Team Dorset 1.45 2752473
HT 1 Mark Roach M50 Team Dorset 22.83 2810877
5000 1 Mark Hadley SM Guildford & Godalming 17:25.2 3179609
5000 2 James Adams SM Guildford & Godalming 17:39.8 3013821
5000 3 Lee Lintern SM Guildford & Godalming 19:01.1 3228878
5000 4 Chris Mercer SM Guildford & Godalming 19:18.4 3223333
200 1 Phillip Skelland U20 Team Dorset 24.5 3574679
200 2 Guy Perkins U20 Team Dorset 25.0 3706326
200 3 James Lamb SM Guildford & Godalming 25.4 3697338
200 4 Richard Wheeler M50 Team Dorset 26.7 aw 3029533
JT 1 Richard Wheeler M50 Team Dorset 29.89 3029533
JT 2 David Pearson M45 Team Dorset 31.94 2752473
JT 3 Michael Bowley U17 Exeter Harriers 22.76 aw 3592797
1500 1 Philip Pryke M45 Guildford & Godalming 4:52.2 3434212
2000SC 1 James Adams SM Guildford & Godalming 8:01.5 3013821
2000SC 2 Lee Lintern SM Guildford & Godalming 8:20.8 3228878
4x400 1 Guildford & Godalming Guildford & Godalming 4:25.7
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw URN
800 1 Virginia Mitchell W50 Guildford & Godalming 2:31.9 aw 2679787
800 2 Jessica Gill SW Guildford & Godalming 2:32.6 3014612
800 3 Imogen Henderson U17 Guildford & Godalming 2:38.9 3575347
100 1 Christine Sciberras W40 Guildford & Godalming 14.1 3511692
LJ 1 Christine Sciberras W40 Guildford & Godalming 4.27 aw 3511692
400 1 Martine Scott U17 Guildford & Godalming 66.0 3417280
200 1 Chloe Crossman SW Guildford & Godalming 27.9 2755720
200 2 Martine Scott U17 Guildford & Godalming 29.9 3417280
1500 1 Jessica Gill SW Guildford & Godalming 5:23.3 3014612
Man of the Match Awards
Men
100m 1 Wyn Roberts SM Poole Runners 10.8 836
Hammer 1 Andrew Elkins SM Team Dorset 51.84 771
Hammer 2 Peter Cassidy U20 Guildford & Godalming 50.33 756
800m 1 Harry Boyd U20 Guildford & Godalming 2:00.3 694
Javelin 1 Andrew Elkins SM Team Dorset 47.51 692
800m 1 Callum Gillet U23 Guildford & Godalming 2:00.5 689
Women
Hammer 1 Cathy Coleman U20 Guildford & Godalming 50.06 848
Hammer 2 Ellie White U20 Team Dorset 43.90 779
100m 1 Jemma Wood U20 Guildford & Godalming 12.5 752
200m 1 Jemma Wood U20 Guildford & Godalming 25.6 746
800m 1 Chloe Crossman SW Guildford & Godalming 2:20.5 711
Javelin 1 Emma Carpenter SW Team Dorset 31.72 697