Sweatshop Southern Athletics League: Division 3 South West - Round 2 - Poole - 30 May 2015
Team Score
1 Team Dorset   254 D
2 North Devon   250 N
3 St Mary's Richmond   229 T
4 East Grinstead   164 E
5 Poole Runners   77 P
Men's A 100m Wind=  
1 Alex Lee SM Team Dorset 11.2 5 705 aw
2 Ben Sutton U17 North Devon 11.3 4 674 aw
3 Matt Burroughs U23 East Grinstead 11.7 3 560
4 Neil Chivers SM Poole Runners 11.8 2 533
5 Sam Dukes U20 St Mary's Richmond 12.1 1 458
Men's B 100m Wind=  
1 Max Hammett U17 Team Dorset 11.8 5 533 aw
2 Jake Parmenter U23 North Devon 11.8 4 533
3 Nicholas Epiphaniou U17 St Mary's Richmond 11.9 3 507 aw
4 Daniel Rusling U23 East Grinstead 12.1 2 458
5 Mark Vallier SM Poole Runners 12.3 1 412
Men's A 200m Wind=  
1 Sam Wheeler U20 Team Dorset 22.8 5 686 aw
2 Ben Sutton U17 North Devon 22.9 4 672 aw
3 Sam Dukes U20 St Mary's Richmond 25.1 3 396
4 Mark Vallier SM Poole Runners 25.3 2 375
5 Tim Ivorson SM East Grinstead 26.4 1 272
Men's B 200m Wind=  
1 Max Hammett U17 Team Dorset 24.1 5 511 aw
2 Nicholas Epiphaniou U17 St Mary's Richmond 24.7 4 440
3 Will Allchorn U17 North Devon 24.9 3 418
4 Matt Burroughs U23 East Grinstead 25.1 2 396
Men's A 400m
1 Ben Sutton U17 North Devon 50.8 5 715 aw
2 Alex Martin U20 Team Dorset 51.0 4 704 aw
3 James Patterson U17 Poole Runners 54.2 3 533 aw
4 Benjamin Taylor U17 St Mary's Richmond 58.4 2 350
5 Tim Ivorson SM East Grinstead 60.8 1 265
Men's B 400m
1 Alex Lee SM Team Dorset 51.7 5 664 aw
2 Ellis Johnson U20 North Devon 55.8 4 458
3 David Gardner SM East Grinstead 59.6 3 305
4 Paul Graham M40 St Mary's Richmond 69.4 2 65
Men's A 800m
1 Andy Smith U20 Poole Runners 1:58.4 5 745 aw
2 Michael Gaunt U23 North Devon 2:00.5 4 689 aw
3 Ben Williamson U20 St Mary's Richmond 2:16.6 3 348
4 David Gardner SM East Grinstead 2:16.6 2 348
5 Connor Wright U20 Team Dorset 2:19.5 1 301
Men's B 800m
1 Ellis Johnson U20 North Devon 2:04.0 5 603 aw
2 John Llewellyn SM Poole Runners 2:04.2 4 598
3 Michael Cornes U20 Team Dorset 2:19.4 3 302
4 Benjamin Taylor U17 St Mary's Richmond 2:24.8 2 226
5 Tim Ivorson SM East Grinstead 2:56.2 1 10
Men's A 1500m
1 Andy Smith U20 Poole Runners 4:20.4 5 562 aw
2 Euan Kernaham U17 North Devon 4:30.7 4 464 aw
3 Alex Williamson SM St Mary's Richmond 5:11.7 3 182
4 Tim Ivorson SM East Grinstead 5:54.4 2 38
5 Richard Davies M45 Team Dorset 5:58.8 1 30
Men's B 1500m
1 Dom Wilmore U17 Poole Runners 4:26.7 5 501 aw
2 Callum Choules U17 North Devon 4:40.9 4 379
3 Thomas Cassidy SM St Mary's Richmond 5:15.2 3 165
4 Glyn Davies M60 Team Dorset 6:41.7 2 0
Men's A 3000m
1 Paul Graham M40 St Mary's Richmond 9:59.6 5 424
2 Tom East U20 Poole Runners 10:16.5 4 360
3 Joey Jordan SM North Devon 10:28.2 3 319
Men's B 3000m
1 Thomas Cassidy SM St Mary's Richmond 10:33.6 5 301
2 Mike Baddick M55 North Devon 10:36.0 4 293 aw
Men's A 110mH Wind=  
1 Ryan Spivey U23 East Grinstead 16.6 5 681 aw
2 George Walker U20 Team Dorset 17.4 4 601 aw
3 Harry McCulloch SM St Mary's Richmond 18.7 3 481
4 Alex Vizor U20 North Devon 21.9 2 240
Men's B 110mH Wind=  
1 David Pearson M45 Team Dorset 19.3 5 430
2 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 21.4 4 273
3 Will Allchorn U17 North Devon 26.2 3 44
Men's A 400mH
1 Jack Hutchens SM North Devon 61.6 5 625 aw
2 Joe Mitchell U17 Poole Runners 62.7 4 592
3 David Pearson M45 Team Dorset 69.3 3 409
4 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 70.8 2 372
5 Tim Ivorson SM East Grinstead 84.3 1 115
Men's B 400mH
1 Chris Tucker U23 North Devon 64.9 5 528
2 James Wright U23 Team Dorset 72.0 4 344
3 Adam Richardson SM St Mary's Richmond 77.0 3 237
Men's A 3000m Steeplechase
1 Jack Hutchens SM North Devon 10:07.7 5 713 aw
2 Aiden Turner U17 Team Dorset 11:52.3 4 393
3 Paul Graham M40 St Mary's Richmond 12:20.9 3 323
Men's B 3000m Steeplechase
1 Michael Gaunt U23 North Devon 10:28.5 5 641 aw
2 Thomas Cassidy SM St Mary's Richmond 13:12.9 4 215
Men's A High Jump
1 Ryan Webb U20 Team Dorset 1.95 5 794 aw
2 Ryan Spivey U23 East Grinstead 1.80 4 671 aw
3 Alex Vizor U20 North Devon 1.70 3 589 aw
4 Harry McCulloch SM St Mary's Richmond 1.65 2 547
Men's B High Jump
1 George Walker U20 Team Dorset 1.70 5 589 aw
2 David Gardner SM East Grinstead 1.65 4 547
3 Callum Choules U17 North Devon 1.50 3 423
4 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 1.40 2 340
Men's A Pole Vault
1 Ryan Long U20 Team Dorset 3.41 5 600 aw
2 Harry McCulloch SM St Mary's Richmond 3.00 4 506 aw
3 Steve Cotton SM North Devon 1.20 3 62
Men's B Pole Vault
1 George Walker U20 Team Dorset 2.90 5 483 aw
2 Adam Richardson SM St Mary's Richmond 2.20 4 318
3 Alex Vizor U20 North Devon 1.20 3 62
Men's A Long Jump Wind
1 Ryan Webb U20 Team Dorset 6.38 5   722 aw
2 Jake Parmenter U23 North Devon 6.09 4   666 aw
3 Ryan Spivey U23 East Grinstead 5.88 3   624 aw
4 Benjamin Taylor U17 St Mary's Richmond 4.92 2   439
Men's B Long Jump Wind
1 James Wright U23 Team Dorset 5.69 5   587
2 Jack Hutchens U23 North Devon 5.61 4   572
3 Daniel Rusling U23 East Grinstead 5.52 3   554
4 Mohsen Salimy U20 St Mary's Richmond 3.68 2   205
Men's A Triple Jump Wind
1 Jake Parmenter U23 North Devon 13.38 5   788 aw
2 George Walker U20 Team Dorset 11.59 4   608 aw
3 Joe Mitchell U17 Poole Runners 11.04 3   550 aw
4 Daniel Rusling U23 East Grinstead 10.75 2   519
5 Adam Richardson SM St Mary's Richmond 10.67 1   510
Men's B Triple Jump Wind
1 James Wright U23 Team Dorset 11.40 5   588
2 Chris Tucker U23 North Devon 10.23 4   461
3 Matt Burroughs SM East Grinstead 9.44 3   370
4 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 9.21 2   342
Men's A Shot Putt
1 Paul Derrien M40 St Mary's Richmond 11.17 5 647 aw
2 Steve Cotton SM North Devon 9.71 4 542
3 Phil Spivey M50 East Grinstead 9.37 3 516
4 Richard Wheeler M50 Team Dorset 8.45 2 442
Men's B Shot Putt
1 Adam Richardson SM St Mary's Richmond 10.91 5 629 aw
2 Eddie Vermeer SM East Grinstead 8.62 4 456
3 Rob Overney U23 North Devon 7.48 3 356
Men's A Discus
1 Andrew Elkins SM Team Dorset 38.18 5 695 aw
2 Paul Derrien M40 St Mary's Richmond 36.71 4 672 aw
3 Ryan Spivey U23 East Grinstead 35.95 3 660 aw
4 Steve Cotton SM North Devon 24.46 2 457
Men's B Discus
1 Adam Richardson SM St Mary's Richmond 34.56 5 638 aw
2 Eddie Vermeer SM East Grinstead 27.19 4 510
3 Richard Wheeler M45 Team Dorset 22.94 3 426
4 Rob Overney U23 North Devon 20.14 2 363
Men's A Hammer
1 Andrew Elkins SM Team Dorset 55.61 5 816 aw
2 Phil Spivey M50 East Grinstead 47.04 4 731 aw
3 Paul Derrien M40 St Mary's Richmond 39.28 3 647 aw
4 Steve Cotton SM North Devon 27.76 2 504 aw
Men's B Hammer
1 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 33.50 5 579 aw
2 Eddie Vermeer SM East Grinstead 30.09 4 535 aw
3 David Pearson M45 Team Dorset 19.31 3 373
4 Rob Overney U23 North Devon 9.25 2 129
Men's A Javelin
1 Harry McCulloch SM St Mary's Richmond 49.40 5 723 aw
2 Andrew Elkins SM Team Dorset 48.60 4 713 aw
3 Steve Cotton SM North Devon 44.65 3 660 aw
4 Ryan Spivey U23 East Grinstead 37.23 2 557 aw
Men's B Javelin
1 Neil Jennings SM St Mary's Richmond 37.71 5 564 aw
2 James Wright U23 Team Dorset 34.36 4 515
3 Eddie Vermeer SM East Grinstead 28.59 3 425
4 Rob Overney U23 North Devon 26.88 2 397
Men's 4x100m
1 Poole Runners SM Poole Runners 49.4 5 198
2 St Mary's Richmond SM St Mary's Richmond 49.6 4 188
3 North Devon SM North Devon 50.0 3 169
4 East Grinstead SM East Grinstead 50.9 2 130
Men's 4x400m
1 Poole Runners SM Poole Runners 3:35.4 5 461
2 North Devon SM North Devon 3:35.7 4 456
3 Team Dorset SM Team Dorset 3:55.9 3 212
4 East Grinstead SM East Grinstead 3:59.4 2 180
5 St Mary's Richmond SM St Mary's Richmond 4:23.4 1 32
Women's A 100m Wind=  
1 Abby Beswick U20 East Grinstead 12.4 5 775 aw
2 Ashleigh Power U20 Team Dorset 12.4 4 775 aw
3 Millie Beazley U17 St Mary's Richmond 13.8 3 492
4 Caroline Parmenter SW North Devon 14.4 2 393
5 Natasha Foster U17 Poole Runners 14.5 1 378
Women's B 100m Wind=  
1 Nicola Mcmillan U20 North Devon 13.2 5 604 aw
2 Rachel Rodipe U20 St Mary's Richmond 13.4 4 565
3 Maddy Kaye U23 Team Dorset 13.6 3 527
4 Sarah Rusling SW East Grinstead 14.5 2 378
Women's A 200m Wind=  
1 Abby Beswick U20 East Grinstead 25.1 5 800 aw
2 Ashleigh Power U20 Team Dorset 25.2 4 789 aw
3 Nicola Mcmillan U20 North Devon 27.6 3 553
4 Sharon Dooley W40 St Mary's Richmond 29.1 2 432
5 Natasha Foster U17 Poole Runners 29.8 1 382
Women's B 200m Wind=  
1 Sharon Hutchins U20 Team Dorset 27.1 5 598 aw
2 Lois Drummie U17 East Grinstead 28.1 4 511
3 Ciara Chilvers U17 St Mary's Richmond 29.9 3 375
4 Leoni Bishop U17 North Devon 30.3 2 348
Women's A 400m
1 Sharon Hutchins U20 Team Dorset 59.9 5 685 aw
2 Sharon Dooley W40 St Mary's Richmond 67.7 4 420
3 Caroline Parmenter SW North Devon 71.9 3 306
4 Annette Lewis SW Poole Runners 86.8 2 53
Women's B 400m
1 Alexandra Phillips U20 Team Dorset 62.8 5 578 aw
2 Clare King W35 St Mary's Richmond 68.4 4 400
3 Emily Harriman SW North Devon 78.4 3 168
Women's A 800m
1 Hannah Gaunt U20 North Devon 2:21.4 5 697 aw
2 Emma Martin U17 Team Dorset 2:23.0 4 671 aw
3 Rebecca Townsend SW St Mary's Richmond 2:35.9 3 480
4 Lois Drummie U17 East Grinstead 2:45.4 2 361
5 Jenny Smith U17 Poole Runners 2:46.2 1 352
Women's B 800m
1 Martika Gallagher U17 North Devon 2:24.4 5 648 aw
2 Tara Deeley U17 East Grinstead 2:49.5 4 315
3 Imogen Cummings U20 St Mary's Richmond 2:57.4 3 235
Women's A 1500m
1 Abbie Hine U20 Team Dorset 4:55.0 5 665 aw
2 Hannah Gaunt U20 North Devon 5:09.0 4 563
3 Claire King W35 St Mary's Richmond 5:41.7 3 359
4 Tara Deeley U17 East Grinstead 5:57.0 2 279
5 Annette Lewis SW Poole Runners 7:31.3 1 9
Women's B 1500m
1 Lucy Ballam U17 Team Dorset 4:57.8 5 644 aw
2 Martika Gallagher U17 North Devon 5:13.7 4 531 aw
3 Lara Werrett W35 St Mary's Richmond 5:54.7 3 291
Women's A 3000m
1 Clare Graham W35 St Mary's Richmond 11:05.9 5 573 aw
Women's B 3000m
1 Imogen Cummings U20 St Mary's Richmond 13:25.5 5 202
Women's A 100mH Wind=  
1 Caroline Parmenter SW North Devon 17.4 5 577 aw
2 Maddy Vaughan Johncey SW Team Dorset 17.8 4 542 aw
3 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 18.3 3 499
4 Kate Brook W40 St Mary's Richmond 18.7 2 466 aw
Women's B 100mH Wind=  
1 Sarah Bentley U20 East Grinstead 20.5 5 331
Women's A 400mH
1 Maddy Vaughan Johncey SW Team Dorset 70.3 5 632 aw
2 Kate Brook W40 St Mary's Richmond 70.8 4 619 aw
3 Caroline Parmenter SW North Devon 73.1 3 560 aw
4 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 73.1 2 560 aw
Women's B 400mH
1 Sarah Bentley U20 East Grinstead 87.2 5 253
2 Anne Doyle SW North Devon 131.2 4 0
Women's A 1500m Steeplechase
1 Martika Gallagher U17 North Devon 5:29.4 5 766
2 Clare Graham W45 St Mary's Richmond 6:52.8 4 400
Women's B 1500m Steeplechase
1 Hannah Gaunt U20 North Devon 6:10.3 5 571 aw
2 Clare King SW St Mary's Richmond 6:52.8 4 400 aw
Women's A High Jump
1 Caroline Parmenter SW North Devon 1.50 5 638 aw
2 Bethan Burley U17 Team Dorset 1.40 4 531
3 Charlotte Philips U20 Poole Runners 1.40 3 531
4 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 1.40 2 531
5 Kate Brook W40 St Mary's Richmond 1.25 1 371
Women's B High Jump
1 Sarah Rusling SW East Grinstead 1.40 5 531
2 Maddy Vaughan Johncey SW Team Dorset 1.35 4 478
3 Hannah Gaunt U20 North Devon 1.25 3 371
4 Lisa Woodward SW St Mary's Richmond 1.05 2 159
Women's A Pole Vault
1 Trudi Carter W40 Team Dorset 2.60 5 561 aw
2 Ciara Chilvers U17 St Mary's Richmond 1.80 4 335
Women's B Pole Vault
1 Kim Weir W50 St Mary's Richmond 1.50 5 245
Women's A Long Jump Wind
1 Abby Beswick U20 East Grinstead 5.46 5   803 aw
2 Nicola Mcmillan U20 North Devon 5.11 4   719 aw
3 Bethan Burley U17 Team Dorset 4.82 3   650 aw
4 Rachel Rodippe U20 St Mary's Richmond 4.19 2   502
5 Charlotte Phillips U20 Poole Runners 3.77 1   404
Women's B Long Jump Wind
1 Sarah Rusling SW East Grinstead 4.68 5   617
2 Hanna Winton SW Team Dorset 4.67 4   615
3 Leoni Bishop U17 North Devon 4.08 3   476
4 Lisa Woodward SW St Mary's Richmond 3.25 2   286
Women's A Triple Jump Wind
1 Hanna Winton SW Team Dorset 10.37 5   683 aw
2 Sarah Rusling SW East Grinstead 10.07 4   649 aw
3 Nicola Mcmillan U20 North Devon 9.75 3   613 aw
4 Kate Brook W40 St Mary's Richmond 8.95 2   521 aw
5 Charlotte Philips U20 Poole Runners 8.53 1   473
Women's B Triple Jump Wind
1 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 9.89 5   629 aw
2 Millie Beazley U17 St Mary's Richmond 8.62 4   483
3 Maddy Vaughan Johncey SW Team Dorset 8.40 3   457
4 Leoni Bishop U17 North Devon 8.10 2   422
Women's A Shot Putt
1 Harriett Connor U20 St Mary's Richmond 10.26 5 711 aw
2 Ruth Kerley SW Team Dorset 9.51 4 661 aw
3 Anne Doyle SW North Devon 8.81 3 611 aw
4 Emma Philips SW Poole Runners 6.60 2 433
5 Sarah Bentley U20 East Grinstead 6.32 1 408
Women's B Shot Putt
1 Rebecca Spear U20 North Devon 8.72 5 604 aw
2 Michelle Wells SW Team Dorset 7.37 4 500
3 Sarah Hennessy U17 East Grinstead 6.22 3 398
4 Caroline Hawley W45 St Mary's Richmond 5.40 2 316
5 Annette Lewis SW Poole Runners 4.13 1 148
Women's A Discus
1 Harriett Connor U20 St Mary's Richmond 32.91 5 721 aw
2 Rebecca Spear U20 North Devon 31.84 4 705 aw
3 Bethan Burley U17 Team Dorset 26.34 3 621 aw
4 Charlotte Phillips U23 Poole Runners 15.21 2 395
5 Sarah Hennessy U17 East Grinstead 14.54 1 376
Women's B Discus
1 Anne Doyle SW North Devon 24.01 5 581
2 Ruth Kerley SW Team Dorset 20.56 4 517
3 Kim Weir W50 St Mary's Richmond 15.47 3 402
4 Annette Lewis SW Poole Runners 13.66 2 351
5 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 13.13 1 335
Women's A Hammer
1 Megan Tuck SW Team Dorset 42.55 5 771 aw
2 Rebecca Spear U20 North Devon 33.89 4 663 aw
3 Emma Philips SW Poole Runners 30.23 3 613 aw
4 Harriett Connor U20 St Mary's Richmond 25.31 2 540 aw
5 Sarah Hennessy U17 East Grinstead 15.18 1 360
Women's B Hammer
1 Ruth Kerley SW Team Dorset 35.93 5 689 aw
2 Anne Doyle SW North Devon 24.05 4 520
3 Caroline Hawley W45 St Mary's Richmond 17.29 3 403
4 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead 7.95 2 167
Women's A Javelin
1 Eva Bowring U17 Team Dorset 31.92 5 706 aw
2 Caroline Parmenter SW North Devon 22.33 4 555
3 Harriett Connor U20 St Mary's Richmond 21.94 3 548
4 Sarah Rusling SW East Grinstead 19.50 2 502
5 Charlotte Phillips U23 Poole Runners 15.11 1 407
Women's B Javelin
1 Emma Carpenter U20 Team Dorset 28.91 5 662 aw
2 Rebecca Spear U20 North Devon 19.44 4 501
3 Rebecca Townsend SW St Mary's Richmond 18.90 3 490
4 Tara Deeley U17 East Grinstead 16.56 2 441
Women's 4x100m
1 Team Dorset SW Team Dorset 52.4 5 527
2 East Grinstead SW East Grinstead 53.9 4 454
3 St Mary's Richmond SW St Mary's Richmond 56.1 3 355
4 North Devon SW North Devon 57.4 2 302
5 Poole Runners SW Poole Runners 58.4 1 263
Women's 4x400m
1 Team Dorset SW Team Dorset 4:31.6 5 409
2 North Devon SW North Devon 4:43.0 4 323
3 East Grinstead SW East Grinstead 4:43.5 3 319
4 St Mary's Richmond SW St Mary's Richmond 4:44.7 2 311
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 4ns Marcus Pidgley U20 Team Dorset 13.9 T37
100 3ns Richard Wheeler M50 Team Dorset 13.2 aw
100 3a Sam Wheeler U20 Team Dorset 11.5 aw
100 2ns Will Allchorn U17 North Devon 12.2
100 1ns Jamie Wheeler U20 Team Dorset 12.1
200 5b Marcus Pidgley U20 Team Dorset 29.2 T37
400 2b Jamie Wheeler U20 Team Dorset 55.0
400 4b Gareth Pike U20 North Devon 57.0
800 3b Andrew Ridley M50 Team Dorset 2:08.3 aw
3000 6 Ben Williamson U20 St Mary's Richmond 11:00.5
4X400 4 Poole Runners SM Poole Runners 3:58.3
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 6b Kavitha Nagalingam SW St Mary's Richmond 16.3
100 4b Lizzie Gourlay SW Team Dorset 13.7
200 5b Kavitha Nagalingam SW St Mary's Richmond 34.7
400 1b Amelia Davies U17 Team Dorset 61.4 aw
DTW 1b Michelle Wells SW Team Dorset 24.80
HTW 3b Michelle Wells SW Team Dorset 18.48
JTW 1b Michelle Wells SW Team Dorset 13.20
JTW 4b Ruth Kerley SW Team Dorset 18.33
Man of the Match Awards
Men
Hammer 1 Andrew Elkins SM Team Dorset 55.61 816
High Jump 1 Ryan Webb U20 Team Dorset 1.95 794
Triple Jump 1 Jake Parmenter U23 North Devon 13.38 788
800m 1 Andy Smith U20 Poole Runners 1:58.4 745
Hammer 2 Phil Spivey M50 East Grinstead 47.04 731
Javelin 1 Harry McCulloch SM St Mary's Richmond 49.40 723
Women
Long Jump 1 Abby Beswick U20 East Grinstead 5.46 803
200m 1 Abby Beswick U20 East Grinstead 25.1 800
200m 2 Ashleigh Power U20 Team Dorset 25.2 789
100m 1 Abby Beswick U20 East Grinstead 12.4 775
100m 2 Ashleigh Power U20 Team Dorset 12.4 775
Hammer 1 Megan Tuck SW Team Dorset 42.55 771