Sweatshop Southern Athletics League: Division 1 - Round 4 - Chelmsford - 4 July 2015
Team Score
1 Chelmsford   227 C
2 Southampton   184 S
3 City of Norwich   142 N
4 Tonbridge AC   131 T
Men's A 100m Wind=  
1 Rizwan Cemal U17 Southampton 11.2 4 705 aw
2 Alex Cooke U23 Chelmsford 11.3 3 674 aw
3 Ed Hall U20 Tonbridge AC 11.4 2 644 aw
4 James Walden U20 City of Norwich 11.5 1 615 aw
Men's B 100m Wind=  
1 Shane Atherton SM City of Norwich 11.5 4 615 aw
2 Luke Yaxley SM Southampton 11.9 3 507
3 Archie Cannon U20 Tonbridge AC 11.9 2 507
4 Andrew Cooper U20 Chelmsford 12.3 1 412
Men's A 200m Wind=  
1 Sean Foord SM Southampton 22.7 4 701 aw
2 Steve Tester SM Tonbridge AC 23.00 3 657 aw
3 Shane Atherton SM City of Norwich 23.3 2 615 aw
4 Chris Youell U23 Chelmsford 23.5 1 588
Men's B 200m Wind=  
1 Alex Ruggles U23 Southampton 24.0 4 523
2 Adam Herring U23 City of Norwich 24.0 3 523
3 Archie Cannon U20 Tonbridge AC 24.3 2 487
4 Darren Blackwell U20 Chelmsford 24.4 1 475
Men's A 400m
1 Marcus Hunt SM Chelmsford 49.0 4 824 aw
2 Scott Greeves U20 City of Norwich 51.0 3 704 aw
3 Ed Hall U20 Tonbridge AC 51.0 2 704 aw
4 Reiss Jarvis U23 Southampton 52.1 1 642 aw
Men's B 400m
1 Steve Tester SM Tonbridge AC 50.6 4 727 aw
2 Mark Woodley SM Chelmsford 51.0 3 704 aw
3 Adam Herring U23 City of Norwich 52.3 2 631 aw
4 Jeremy Curtis SM Southampton 59.5 1 309
Men's A 800m
1 George Duggan SM Tonbridge AC 1:54.2 4 864 aw
2 Martainn Ramsey U23 City of Norwich 1:56.3 3 803 aw
3 Callum Charleston U20 Chelmsford 1:56.4 2 800 aw
4 Alexander Ruggles U23 Southampton 2:00.0 1 702 aw
Men's B 800m
1 Chris Youell U23 Chelmsford 1:58.6 4 739 aw
2 Alex Hockway SM Tonbridge AC 2:00.8 3 682 aw
3 Ashley Waterson U20 City of Norwich 2:04.1 2 600 aw
4 Jim Davies SM Southampton 2:12.9 1 414
Men's A 1500m
1 Scott Greeves U20 City of Norwich 3:57.5 4 820 aw
2 Sean Molloy SM Tonbridge AC 3:58.0 3 814 aw
3 Mark Woodley SM Chelmsford 4:02.4 2 760 aw
4 Jeremy Curtis SM Southampton 4:29.1 1 479
Men's B 1500m
1 Ethan Heywood SM City of Norwich 4:03.9 4 742 aw
2 Callum Charleston U20 Chelmsford 4:08.6 3 687 aw
3 Sam Crick U17 Tonbridge AC 4:14.2 2 626 aw
4 Jim Davies SM Southampton 4:39.0 1 394
Men's A 3000m
1 Ethan Heywood SM City of Norwich 8:39.3 4 806 aw
2 Tom Cox SM Tonbridge AC 8:58.9 3 701 aw
3 Alex Watt-Clarke SM Southampton 9:10.9 2 640 aw
4 Steve Woodford U23 Chelmsford 9:43.3 1 491
Men's B 3000m
1 Martainn Ramsey U23 City of Norwich 9:04.6 4 671 aw
2 Dan Bradley SM Tonbridge AC 9:05.5 3 667 aw
3 James Smith m40 Southampton 9:11.7 2 636 aw
4 Sam Robinson U23 Chelmsford 9:44.7 1 485
Men's A 110mH Wind=  
1 Nicholas Hunt U23 Southampton 15.2 4 833 aw
2 Bradley Reed SM Chelmsford 15.5 3 799 aw
3 Lewis Church U20 Tonbridge AC 15.9 2 755 aw
4 Chris Marshall SM City of Norwich 18.9 1 464
Men's B 110mH Wind=  
1 Tom Rady U23 Southampton 17.6 4 581 aw
2 Luke Keteleers SM Chelmsford 18.1 3 535
Men's A 400mH
1 Lewis Church U20 Tonbridge AC 54.5 4 862 aw
2 Bradley Reed SM Chelmsford 56.3 3 799 aw
3 Chris Marshall SM City of Norwich 59.9 2 679 aw
4 Tom Rady U23 Southampton 60.7 1 653 aw
Men's B 400mH
1 Luke Keteleers SM Chelmsford 59.8 4 682 aw
2 James Senior SM City of Norwich 60.4 3 663 aw
3 Michael Ellis U20 Tonbridge AC 72.4 2 335
4 Derek Warn M45 Southampton 91.8 1 34
Men's A 3000m Steeplechase
1 Lee Pickering SM Chelmsford 10:24.0 4 656 aw
2 Harry Paton SM Tonbridge AC 10:25.5 3 651 aw
3 Richard Waldron SM Southampton 10:40.5 2 601 aw
4 Martainn Ramsey U23 City of Norwich 11:17.8 1 487
Men's B 3000m Steeplechase
1 Michael Ellis U20 Tonbridge AC 10:35.7 4 617 aw
2 Ken Hoye SM Chelmsford 10:54.8 3 556 aw
3 Paul Warn M45 Southampton 14:25.9 2 103
Men's A High Jump
1 Nicholas Hunt U23 Southampton 1.95 4 794 aw
2 Thomas Hewes U17 Chelmsford 1.90 3 753 aw
3 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 1.75 2 630 aw
4 Ed Boorman U20 City of Norwich 1.65 1 547
Men's B High Jump
1 James Murrell U20 Chelmsford 1.80 4 671 aw
2 Harry Kendall U17 Tonbridge AC 1.60 3 506
3 James Senior SM City of Norwich 1.35 2 299
4 Paul Warn U23 Southampton 1.30 1 257
Men's A Pole Vault
1 Ed Boorman U20 City of Norwich 4.30 4 799 aw
2 James Allway U20 Chelmsford 3.70 3 665 aw
3 Tom Rady U23 Southampton 3.30 2 575 aw
4 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 2.70 1 436
Men's B Pole Vault
1 Derek Warn M45 Southampton 2.70 4 436
2 Gordon Slater M50 City of Norwich 2.50 3 389
Men's A Long Jump Wind
1 Nicholas Hunt U23 Southampton 6.76 4   797 aw
2 Fluke Ladphanna U17 Chelmsford 6.48 3   742 aw
3 Jordan Henry U20 City of Norwich 6.46 2   738 aw
4 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 5.86 1   621 aw
Men's B Long Jump Wind
1 Thomas Hewes U17 Chelmsford 6.29 4   705 aw
2 Ashley Cooper U17 City of Norwich 6.25 3   697 aw
3 Alex Hockway U17 Tonbridge AC 4.97 2   448
4 Jeremy Curtis SM Southampton 2.99 1   81
Men's A Triple Jump Wind
1 Nicholas Hunt U23 Southampton 13.27 4   778 aw
2 Fluke Ladphanna U17 Chelmsford 12.78 3   729 aw
3 Ashley Cooper U17 City of Norwich 11.64 2   614 aw
4 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 11.21 1   568
Men's B Triple Jump Wind
1 Tom Rady U23 Southampton 12.43 4   694 aw
2 Jordan Henry U20 City of Norwich 10.32 3   471
3 James Allway U20 Chelmsford 10.06 2   442
4 Ed Hall U20 Tonbridge AC 9.84 1   417
Men's A Shot Putt
1 Callum Brown U23 City of Norwich 11.26 4 646 aw
2 Mike Bartlett SM Chelmsford 10.58 3 599 aw
3 Harry Kendall U20 Tonbridge AC 10.25 2 576 aw
4 Gary Gray SM Southampton 8.16 1 413
Men's B Shot Putt
1 Declan Manning U23 City of Norwich 10.6 4 601 aw
2 Geoff Tyler M60 Chelmsford 9.44 3 516 aw
3 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 8.79 2 465
4 Derek Warn M45 Southampton 6.97 1 303
Men's A Discus
1 Nicholas Hunt U23 Southampton 37.31 4 674 aw
2 Callum Brown U23 City of Norwich 34.02 3 623 aw
3 Lewis Church U20 Tonbridge AC 33.99 2 622 aw
4 Mike Bartlett SM Chelmsford 32.48 1 598 aw
Men's B Discus
1 Declan Manning U23 City of Norwich 30.01 4 556 aw
2 James Wilson SM Chelmsford 27.85 3 517
3 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 24.24 2 448
4 Derek Warn M45 Southampton 20.81 1 375
Men's A Hammer
1 Callum Brown U23 City of Norwich 65.25 4 893 aw
2 Geoff Tyler M60 Chelmsford 23.88 3 443
3 Derek Warn M45 Southampton 19.76 2 377
4 Harry Kendall U20 Tonbridge AC 15.61 1 299
Men's B Hammer
1 Declan Manning U23 City of Norwich 33.22 4 569 aw
2 Luke Keteleers SM Chelmsford 19.07 3 365
3 Martyn Ormerod SM Tonbridge AC 16.45 2 316
4 Gary Gray SM Southampton 15.22 1 291
Men's A Javelin
1 James Yun-Stevens U20 Tonbridge AC 48.75 4 708 aw
2 Nicholas Hunt U23 Southampton 44.94 3 658 aw
3 James Wilson SM Chelmsford 44.27 2 649 aw
4 Callum Brown U23 City of Norwich 39.48 1 584 aw
Men's B Javelin
1 Harry Kendall SM Tonbridge AC 43.18 4 635 aw
2 Mark Woodley SM Chelmsford 40.61 3 599 aw
3 Clive Poyner M50 City of Norwich 27.63 2 406
4 Derek Warn M45 Southampton 23.59 1 338
Men's 4x100m
1 Chelmsford SM   43.8 4 596 aw
2 Southampton SM   44.4 3 542
3 Tonbridge AC SM   45.9 2 420
4 City of Norwich SM   46.2 1 397
Men's 4x400m
1 Chelmsford SM   3:24.7 4 631 aw
2 Tonbridge AC SM   3:33.0 3 497
3 Southampton SM   3:37.6 2 429
4 City of Norwich SM   3:45.3 1 328
Women's A 100m Wind=  
1 Amy Teal U23 Southampton 12.6 4 730 aw
2 Ellie Frankland U20 City of Norwich 12.8 3 686 aw
3 Tara Lewis U17 Chelmsford 13.0 2 644 aw
Women's B 100m Wind=  
1 Emily Fry SW Southampton 12.8 4 686 aw
2 Olawasein Oluwajana SW City of Norwich 13.0 3 644 aw
3 Alisha Hayes U17 Chelmsford 13.1 2 624 aw
Women's A 200m Wind=  
1 Amy Teal U23 Southampton 26.9 4 617 aw
2 Ellie Frankland U20 City of Norwich 27.0 3 607 aw
3 Caroline Hill SW Chelmsford 27.1 2 598
Women's B 200m Wind=  
1 Emily Fry SW Southampton 26.4 4 665 aw
2 Tara Lewis U17 Chelmsford 26.8 3 626 aw
3 Olawasein Oluwajana SW City of Norwich 28.5 2 478
Women's A 400m
1 Caroline Hill SW Chelmsford 60.1 4 677 aw
2 Hannah Czarnowski U20 Tonbridge AC 61.9 3 610 aw
3 Melanie Brown W40 City of Norwich 63.5 2 554 aw
4 Laura Seaman SW Southampton 66.7 1 450
Women's B 400m
1 Alice Ralph U17 Tonbridge AC 62.4 4 592 aw
2 Rebecca Wade U20 Chelmsford 62.8 3 578 aw
3 Helen Jones SW Southampton 75.6 2 222
Women's A 800m
1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 2:11.8 4 863 aw
2 Alice Ralph U17 Tonbridge AC 2:19.0 3 736 aw
3 Anna Sharp SW Southampton 2:35.6 2 484
Women's B 800m
1 Khai Mhlanga U17 Chelmsford 2:12.8 4 845 aw
2 Hannah Czarnowski U20 Tonbridge AC 2:25.0 3 639 aw
3 Siri Froystad SW Southampton 2:54.4 2 264
Women's A 1500m
1 Alice Ralph U17 Tonbridge AC 4:52.1 4 687 aw
2 Rachael Ayerst SW Southampton 5:01.0 3 620 aw
3 Sophie Johnstone U23 Chelmsford 5:01.8 2 615 aw
Women's B 1500m
1 Wendy King W40 Chelmsford 5:15.8 4 517 aw
2 Hannah Czarnowski U20 Tonbridge AC 5:20.0 3 490
3 Siri Froystad SW Southampton 6:04.7 2 243
Women's A 5000m
1 Sally Judd W40 Chelmsford 20:00.3 4 550
2 Lucy Pitcairn-Knowles SW Tonbridge AC 22:26.5 3 324
3 - 0 Southampton 23:15.6 2 260 #N/A
Women's B 5000m
1 Hayley Pegg SW Chelmsford 22:09.7 4 347
2 Laura Seaman SW Southampton 26:19.2 3 82
Women's A 100mH Wind=  
1 Chay Clark U20 Chelmsford 15.9 4 718 aw
2 Laura Seaman SW Southampton 23.3 3 162
Women's B 100mH Wind=  
1 Alexandria Leslie U17 Chelmsford 17.2 4 595 aw
Women's A 400mH
1 Chay Clark U20 Chelmsford 67.7 4 702 aw
2 Anna Sharp SW Southampton 73.4 3 553 aw
3 Polly Pitcairn-Knowles U17 Tonbridge AC 74.2 2 533 aw
Women's B 400mH
1 Jade Harding U20 Chelmsford 68.3 4 685 aw
2 Laura Seaman SW Southampton 76.8 3 471
Women's A 1500m Steeplechase
1 Polly Pitcairn-Knowles U17 Tonbridge AC 5:33.8 4 679 aw
2 Sally Judd W40 Chelmsford 5:50.8 3 603
3 Anna Reavey U17 Southampton 6:15.6 2 501 aw
Women's B 1500m Steeplechase
1 Helen Jones SW Southampton 6:44.0 4 395 aw
2 Hayley Pegg U23 Chelmsford 6:55.3 3 357 aw
Women's A High Jump
1 Chay Clark U20 Chelmsford 1.60 4 745 aw
2 Olawasein Oluwajana SW City of Norwich 1.30 3 424
3 Natasha Bennett SW Southampton 1.15 2 265
Women's B High Jump
1 Jade Harding U20 Chelmsford 1.50 4 638 aw
2 Lorraine Brown W45 City of Norwich 1.25 3 371 aw
Women's A Pole Vault
1 Una Lageretabua U17 Tonbridge AC 2.80 4 615 aw
2 Caitlin Boyle U17 Chelmsford 2.70 3 588 aw
3 Natasha Bennett SW Southampton 1.20 2 150
Women's B Pole Vault
1 Clare St John Coleman W50 Chelmsford 1.70 4 305 aw
Women's A Long Jump Wind
1 Jade Harding U20 Chelmsford 5.23 4   748 aw
2 Ellie Frankland U20 City of Norwich 5.03 3   700 aw
3 Amy Teal U23 Southampton 4.04 2   467
4 Lucy Pitcairn-Knowles SW Tonbridge AC 3.11 1   254
Women's B Long Jump Wind
1 Alisha Hayes U17 Chelmsford 4.80 4   646 aw
2 Lorraine Brown W45 City of Norwich 3.74 3   397
3 Natasha Bennett SW Southampton 3.54 2   351
Women's A Triple Jump Wind
1 Clare St John Coleman W50 Chelmsford 8.64 4   485 aw
2 Amy Teal U23 Southampton 8.56 3   476
Women's B Triple Jump Wind
1 Natasha Bennett 0 Southampton 7.56 4   356 #N/A
2 Rebecca Healy SW Chelmsford 6.72 3   252
Women's A Shot Putt
1 Izzy Bryant U20 Southampton 9.18 4 632 aw
2 Caroline Hill SW Chelmsford 7.77 3 527
3 Lorraine Brown W45 City of Norwich 6.77 2 444
Women's B Shot Putt
1 Emily Jenkinson SW Southampton 7.45 4 501
2 Shirley Quinn W60 Chelmsford 6.73 3 441 aw
3 Ellie Frankland SW City of Norwich 2.89 2 0
Women's A Discus
1 Shirley Quinn W60 Chelmsford 28.44 4 648 aw
2 Emily Jenkinson SW Southampton 27.45 3 633 aw
3 Una Lageretabua U17 Tonbridge AC 23.71 2 570 aw
4 Lorraine Brown W45 City of Norwich 19.47 1 490
Women's B Discus
1 Helen Jones SW Southampton 17.63 4 450
2 Melanie Brown U20 City of Norwich 16.79 3 430
3 Caroline Hill SW Chelmsford 16.13 2 414
Women's A Hammer
1 Rebecca Healy SW Chelmsford 30.25 4 607 aw
2 Emily Fry SW Southampton 19.00 3 430
3 Lorraine Brown W45 City of Norwich 17.35 2 400
Women's B Hammer
1 Shirley Quinn W60 Chelmsford 30.15 4 605 aw
2 Olawasein Oluwajana SW City of Norwich 5.57 3 35
3 Emily Jenkinson SW Southampton 2.46 2 0
Women's A Javelin
1 Una Lageretabua U17 Tonbridge AC 26.16 4 614 aw
2 Emily Jenkinson SW Southampton 25.61 3 605 aw
3 Jade Harding U20 Chelmsford 25.43 2 602 aw
4 Lorraine Brown W45 City of Norwich 24.00 1 578 aw
Women's B Javelin
1 Emily Fry SW Southampton 20.15 4 510
2 Chay Clark U20 Chelmsford 18.79 3 483
3 Melanie Brown W40 City of Norwich 12.01 2 322
4 Polly Pitcairn-Knowles U17 Tonbridge AC 11.24 1 298
Women's 4x100m
1 Southampton SW   50.9 4 604 aw
2 Chelmsford SW   52.8 3 507
3 City of Norwich SW   57.3 2 306
Women's 4x400m
1 Chelmsford SW   4:06.9 4 621 aw
2 Tonbridge AC SW   4:21.0 3 495
3 Southampton SW   4:26.7 2 448
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
200 5 Andrew Cooper U20 Chelmsford 25.1
400 3 Chris Youell U23 Chelmsford 51.2 aw
400 Andrew Hill U17 Chelmsford
1500 371 Callum Charleston U20 Chelmsford
400 Paul Owen SM Chelmsford
400 367 Tony Roberts M45 Chelmsford
400 4 Darren Blackwell U20 Chelmsford 51.7 aw
800 9 Tony Roberts m45 Chelmsford 2:22.2 aw
100 3 Will Kopita U20 Norwich 12.2 #REF!
200 4 Will Kopita U20 Norwich 24.9 #REF!
LJ 301 Will Kopita U20 Norwich
PV 128 Stuart Chisholm SM Norwich
1500 3 Joshua Tedesco SM Norwich 3:59.0 aw
3000 1 Joshua Tedesco SM Norwich 8:34.4 aw
1500 7 Neil Berry SM Norwich 4:11.7 aw
3000 3 Neil Berry SM Norwich 8:50.3 aw
100 2 Robbie Walden U17 Norwich 11.9 aw
200 2 Robbie Walden U17 Norwich 24.0 aw
100 1 Ashley Cooper U17 Norwich 11.9 aw
200 364 Ashley Cooper U17 Norwich
DT 122 Geoff Tyler M60 Chelmsford
3000 9 Richard Waldron SM Southampton 9:16.7 aw
200 3 Luke Keteleers SM Chelmsford 24.4
3000 12 Paul Warn SM Southampton 11:32.2
200 1 James Walden U20 Norwich 23.6 aw
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 Beatriz Melo U17 Chelmsford
200 Beatriz Melo U17 Chelmsford
200 4 Rebecca Wade U20 Chelmsford 28.5
100 1 Izzy Bryant U20 Southampton 12.7 aw
100 5 Melanie Brown Norwich 14.4
200 365 Melanie Brown Norwich
Man of the Match Awards
Men
Hammer 1 Callum Brown U23 City of Norwich 65.25 893
800m 1 George Duggan SM Tonbridge AC 1:54.2 864
400mH 1 Lewis Church U20 Tonbridge AC 54.5 862
110mH 1 Nicholas Hunt U23 Southampton 15.2 833
400m 1 Marcus Hunt SM Chelmsford 49.0 824
1500m 1 Scott Greeves U20 City of Norwich 3:57.5 820
Women
800m 1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 2:11.8 863
800m 1 Khai Mhlanga U17 Chelmsford 2:12.8 845
Long Jump 1 Jade Harding U20 Chelmsford 5.23 748
High Jump 1 Chay Clark U20 Chelmsford 1.60 745
800m 2 Alice Ralph U17 Tonbridge AC 2:19.0 736
100m 1 Amy Teal U23 Southampton 12.6 730