Sweatshop Southern Athletics League: Division 3 North - Round 1 - Loughton - 21st June 2014
Team Score
1 Orion Harriers   236 O
2 Huntingdonshire   213 H
3 Loughton   171 L
4 Biggleswade   168 I
5 Woodford Green with Essex Ladies   109 W
Men's A 100m Wind= 1.6
1 Ethan Metcalfe U20 Biggleswade 10.79 5 839 aw
2 Owen King U17 Huntingdonshire 11.27 4 683 aw
3 George Hamilton U17 Woodford Green with Essex Ladies 11.34 3 662 aw
4 Justin Aurthur U17 Orion Harriers 11.67 2 568 aw
5 John McCabe SM Loughton 12.30 1 412
Men's B 100m Wind= 0.5
1 George Seach U20 Huntingdonshire 11.84 5 523
2 Alan James SM Woodford Green with Essex Ladies 12.19 4 437
3 Morgan Webster U17 Biggleswade 12.23 3 428
4 Charlie Weston U20 Orion Harriers 12.63 2 342
Men's A 200m Wind= 2.4
1 Ethan Metcalfe U20 Biggleswade 21.41 5 907 aw
2 Pearce Christie SM Woodford Green with Essex Ladies 22.54 4 725 aw
3 Owain Collard U17 Huntingdonshire 22.82 3 683 aw
4 Charlie Weston U20 Orion Harriers 24.04 2 518
5 John McCabe SM Loughton 25.39 1 366
Men's B 200m Wind= 2.4
1 Owen King U17 Huntingdonshire 22.44 5 740 aw
2 Kojo Opeare SM Woodford Green with Essex Ladies 23.61 4 573
3 Morgan Webster U17 Biggleswade 23.85 3 542 aw
4 Haider Razzaq U17 Orion Harriers 24.87 2 421
5 Mark Howard SM Loughton 29.53 1 77
Men's A 400m
1 Owain Collard U17 Huntingdonshire 52.73 5 608 aw
2 Jack Stroud SM Orion Harriers 53.47 4 570
3 Alan James SM Woodford Green with Essex Ladies 54.24 3 531
4 Conor Trudgehill U17 Biggleswade 55.74 2 461
Men's B 400m
1 Haider Razzaq U17 Orion Harriers 54.43 5 522 aw
2 Sam Palmer SM Huntingdonshire 55.83 4 457
3 Jack Edwards SM Biggleswade 57.34 3 392
4 Ben Joyce SM Loughton 64.96 2 148
Men's A 800m
1 Jack Stroud SM Orion Harriers 2:01.64 5 661 aw
2 David Lee U20 Biggleswade 2:10.47 4 460
3 Alex Smith SM Huntingdonshire 2:12.30 3 425
4 Ben Joyce SM Loughton 2:31.29 2 151
Men's B 800m
1 Daniel Richards SM Orion Harriers 2:04.03 5 603
2 Michael Blunt SM Biggleswade 2:14.80 4 379
Men's A 1500m
1 Angus Holford SM Woodford Green with Essex Ladies 4:12.98 5 639 aw
2 Ian Clark SM Orion Harriers 4:20.49 4 561
3 Matt Pyatt SM Huntingdonshire 4:27.40 3 494
4 Mark Howard SM Loughton 4:39.88 2 387
5 David Lee U20 Biggleswade 4:41.28 1 376
Men's B 1500m
1 Daniel Richards SM Orion Harriers 4:28.68 5 482
2 Alex Smith SM Huntingdonshire 4:42.41 4 367
3 Adam Murphy SM Biggleswade 4:46.28 3 338
4 Ben Joyce SM Loughton 5:34.87 2 87
Men's A 5000m
1 Jamie Nunn SM Woodford Green with Essex Ladies 16:11.99 5 609 aw
2 Mark Howard SM Loughton 16:51.96 4 507
3 Paul Davies SM Biggleswade 17:20.20 3 441
4 Eric Paul M50 Orion Harriers 17:35.07 2 407
5 John Uff SM Huntingdonshire 17:36.42 1 404
Men's B 5000m
1 Robbie Cox SM Woodford Green with Essex Ladies 16:18.74 5 592 aw
2 Giles Hopkins M40 Orion Harriers 18:07.84 4 338
Men's A 110mH Wind= 3.0
1 Tariq Forde U20 Orion Harriers 16.79 5 661 aw
2 Josh Watson U20 Biggleswade 18.58 4 491
3 Sam Palmer SM Huntingdonshire 21.05 3 297
4 Jim Harrison M50 Loughton 21.11 2 292
Men's B 110mH Wind= 3.0
1 Daniel Steel SM Biggleswade 20.69 5 322
2 Richard Phelan M50 Huntingdonshire 23.23 4 164
Men's A 400mH
1 Tariq Forde U20 Orion Harriers 66.57 5 481
2 Sam Palmer SM Huntingdonshire 66.90 4 472
3 Jim Harrison M50 Loughton 69.03 3 416 aw
4 Adam Murphy SM Biggleswade 69.93 2 394
Men's B 400mH
1 Cybil Leobona U17 Biggleswade 72.81 5 325
2 Barny Foot M40 Orion Harriers 81.16 4 163
Men's A 2000m Steeplechase
1 Dave Connell SM Huntingdonshire 6:33.05 5 717
2 Harold Wyber SM Woodford Green with Essex Ladies 6:59.62 4 571
3 Brian Jenkins SM Orion Harriers 7:14.34 3 498
4 Chris Watson SM Biggleswade 8:51.77 2 146
5 Gavin Harper SM Loughton 9:49.77 1 39
Men's B 2000m Steeplechase
1 Colin Reed M40 Orion Harriers 7:28.10 5 434
2 Alexander Ellwood U17 Huntingdonshire 8:34.39 4 192
3 Josh Watson U20 Biggleswade 9:34.02 3 61
4 Scott Hurley SM Loughton 10:08.90 2 20
Men's A High Jump
1 Josh Watson U20 Biggleswade 1.95 5 794 aw
2 Josh Iton U17 Orion Harriers 1.55 4 465
3 Richard Phelan M50 Huntingdonshire 1.50 3 423 aw
4 Cliff Warren M50 Loughton 1.45 2 382
Men's B High Jump
1 Daniel Steel SM Biggleswade 1.65 5 547
2 Brian Jenkins SM Orion Harriers 1.40 4 340
3 Cliff Warren M50 Loughton 1.30 3 257
Men's A Pole Vault
1 Jim Harrison M50 Loughton 2.80 5 460 aw
2 Richard Phelan M50 Huntingdonshire 2.8 3.5 460 aw
3 Daniel Steel SM Biggleswade 2.8 3.5 460
4 Brian Jenkins SM Orion Harriers 1.80 2 220
Men's B Pole Vault
1 Cybil Leobona U17 Biggleswade 2.00 5 269
2 Cliff Warren SM Loughton 1.60 4 169
3 Barny Foot M40 Orion Harriers 1.00 3 0
Men's A Long Jump Wind
1 George Hamilton U17 Woodford Green with Essex Ladies 6.43 5   732 aw
2 Tariq Forde U20 Orion Harriers 5.95 4   638 aw
3 Daniel Steel SM Biggleswade 5.92 3   632 aw
4 George Seach U20 Huntingdonshire 5.66 2   582
5 Gavin Harper SM Loughton 4.83 1   422
Men's B Long Jump Wind
1 Owen King U17 Huntingdonshire 5.38 5   527
2 Justin Aurthur U17 Orion Harriers 5.02 4   458
3 Jack Edwards SM Biggleswade 4.93 3   441
4 Cliff Warren M50 Loughton 4.59 2   376
5 Alan James SM Woodford Green with Essex Ladies 4.54 1   366
Men's A Triple Jump Wind
1 Tariq Forde U20 Orion Harriers 12.87 5   738 aw
2 Daniel Steel SM Biggleswade 12.23 4   674 aw
3 George Seach U20 Huntingdonshire 11.25 3   573
4 Cliff Warren M50 Loughton 9.76 2   408
Men's B Triple Jump Wind
1 Justin Aurthur U17 Orion Harriers 10.66 5   509
2 Richard Phelan M50 Huntingdonshire 9.62 4   391
Men's A Shot Putt
1 Robin Walker SM Orion Harriers 10.89 5 627 aw
2 Devon Douglas SM Woodford Green with Essex Ladies 9.67 4 539
3 Bob Ellingham M45 Huntingdonshire 9.09 3 494
4 Jim Harrison SM Loughton 7.34 2 343
5 Cybil Leobona U17 Biggleswade 6.97 1 306 aw
Men's B Shot Putt
1 Sam Durnan U17 Huntingdonshire 9.00 5 487 aw
2 Rob Patterson M40 Orion Harriers 8.72 4 464
3 - SM Woodford Green with Essex Ladies 7.78 3 384
4 Andy Lee SM Biggleswade 5.76 2 164
Men's A Discus
1 Chris Linque SM Woodford Green with Essex Ladies 50.49 5 868 aw
2 Robin Walker SM Orion Harriers 29.46 4 552 aw
3 Bob Ellingham M45 Huntingdonshire 26.50 3 497
4 Daniel Steel SM Biggleswade 21.77 2 401
5 Scott Hurley SM Loughton 17.37 1 293
Men's B Discus
1 Devon Douglas SM Woodford Green with Essex Ladies 47.96 5 834 aw
2 Rob Patterson M40 Orion Harriers 24.29 4 454
3 Neil Bulman SM Huntingdonshire 22.56 3 418
4 Josh Watson U20 Biggleswade 14.52 2 206
Men's A Hammer
1 Peter Clarke SM Woodford Green with Essex Ladies 56.33 5 822 aw
2 Robin Walker SM Orion Harriers 47.29 4 734 aw
3 Neil Bulman SM Huntingdonshire 41.36 3 671 aw
4 Scott Hurley SM Loughton 20.39 2 391
5 Josh Watson U20 Biggleswade 17.10 1 332
Men's B Hammer
1 Bob Ellingham M45 Huntingdonshire 36.39 5 614 aw
2 Fergus Harford SM Woodford Green with Essex Ladies 33.54 4 579 aw
3 Rob Patterson M40 Orion Harriers 20.82 3 399
Men's A Javelin
1 Alex Ingham U20 Biggleswade 56.90 5 818 aw
2 Robin Walker SM Orion Harriers 32.19 4 482
3 Bob Ellingham M45 Huntingdonshire 27.75 3 412
4 Jim Harrison M50 Loughton 26.82 2 396
5 Fergus Harford SM Woodford Green with Essex Ladies 14.16 1 148
Men's B Javelin
1 Chris Watson SM Biggleswade 35.49 5 532
2 Gavin Harper SM Loughton 25.41 4 372
3 Dave Connell SM Huntingdonshire 24.37 3 354
4 Josh Iton U17 Orion Harriers 23.79 2 344 aw
5 Angus Holford SM Woodford Green with Essex Ladies 4.20 1 0
Men's 4x100m
1 Huntingdonshire SM Huntingdonshire 45.14 5 480
2 Biggleswade SM Biggleswade 45.87 4 422
3 Orion Harriers SM Orion Harriers 46.17 3 399
4 Woodford Green with Essex Ladies SM Woodford Green with Essex Ladies 46.50 2 375
5 Loughton SM Loughton 52.62 1 71
Men's 4x400m
1 Orion Harriers SM Orion Harriers 3:46.13 5 318
2 Huntingdonshire SM Huntingdonshire 3:50.45 4 269
3 Woodford Green with Essex Ladies SM Woodford Green with Essex Ladies 3:52.97 3 241
4 Biggleswade SM Biggleswade 3:53.87 2 232
5 Loughton SM Loughton 3:56.18 1 209
Women's A 100m Wind= 2.8
1 Joanne Ryan SW Loughton 12.51 5 750 aw
2 Lily Seach U23 Huntingdonshire 13.23 4 598
3 Francesca Riley U17 Biggleswade 13.91 3 472
4 Zoe Watson SW Woodford Green with Essex Ladies 14.51 2 376
5 Christine Inch W45 Orion Harriers 17.87 1 54
Women's B 100m Wind= 2.8
1 Laura Sataho U17 Biggleswade 13.91 5 472
2 Dani Hazelden U20 Huntingdonshire 14.5 4 378
3 Michaela Davis SW Loughton 15.55 3 239
Women's A 200m Wind= 1.7
1 Joanne Ryan SW Loughton 25.76 5 729 aw
2 Amy Richards U20 Orion Harriers 26.41 4 664 aw
3 Jada Griffin-Howard U20 Huntingdonshire 27.63 3 551
4 Francesca Riley U17 Biggleswade 28.42 2 485
5 Zoe Watson SW Woodford Green with Essex Ladies 30.89 1 311
Women's B 200m Wind= 0.4
1 Serena Espeute U17 Orion Harriers 27.43 5 568 aw
2 Amie Harrison SW Loughton 28.24 4 499
3 Ella Blake U17 Huntingdonshire 28.58 3 472
4 Hannah U23 Biggleswade 30.36 2 344
Women's A 400m
1 Natalie Kipps SW Orion Harriers 60.09 5 677 aw
2 Lily Seach U23 Huntingdonshire 61.50 4 625 aw
3 Katie Miles U17 Biggleswade 62.40 3 592 aw
4 Amie Harrison SW Loughton 65.04 2 503
Women's B 400m
1 Katie Inch U17 Orion Harriers 62.60 5 585 aw
2 Siobhan Skinner SW Huntingdonshire 63.62 4 550 aw
3 Mary Knapman W35 Loughton 78.11 3 173
Women's A 800m
1 Natalie Kipps SW Orion Harriers 2:19.30 5 731 aw
2 Ella Blake U17 Huntingdonshire 2:24.86 4 640 aw
3 Zoe Watson SW Woodford Green with Essex Ladies 2:52.96 3 278
4 Jess Aderley U20 Biggleswade 3:09.94 2 134
5 Melanie Peddle W45 Loughton 3:24.07 1 54
Women's B 800m
1 Alice Ebbage SW Biggleswade 2:27.89 5 594
2 Siobhan Skinner SW Huntingdonshire 2:28.80 4 581
3 Christine Inch W45 Orion Harriers 3:01.39 3 200
4 Jean Hobbs W60 Loughton 3:41.35 2 6
Women's A 1500m
1 Clare Thurgood SW Orion Harriers 5:10.61 5 552
2 Alice Ebbage SW Biggleswade 5:29.21 4 432
3 Michelle Hurley W35 Loughton 5:52.05 3 304
4 Chloe Wilson U17 Huntingdonshire 6:34.23 2 127
Women's B 1500m
1 Christine Inch W45 Orion Harriers 6:11.06 5 215
2 Samantha Skinner SW Huntingdonshire 6:37.23 4 117
3 Jean Hobbs W60 Loughton 7:06.31 3 44
Women's A 3000m
1 Clare Thurgood SW Orion Harriers 10:52.66 5 618 aw
2 Michelle Hurley W35 Loughton 13:08.09 4 238
3 Alice Ebbage SW Biggleswade 13:15.73 3 222
Women's B 3000m
1 Melanie Peddle W45 Loughton 14:34.73 5 87
Women's A 100mH Wind= 1.6
1 Amie Harrison SW Loughton 21.11 5 289
Women's B 100mH Wind=  
Women's A 400mH  
1 Amie Harrison SW Loughton 75.97 5 490
2 Diana Pereira U17 Huntingdonshire 158.49 4 0
Women's B 400mH
Women's A 1500m Steeplechase
1 Madeleine Carr U17 Orion Harriers 6:01.24 5 612
2 Michelle Hurley W35 Loughton 6:57.90 4 381
3 Monica Molnar SW Biggleswade 7:07.66 3 347
Women's B 1500m Steeplechase
1 Michaela Davis W45 Loughton 8:25.52 5 135
Women's A High Jump
1 Ayamba Akim SW Woodford Green with Essex Ladies 1.66 5 810 aw
2 Amy Richards U20 Orion Harriers 1.55 4 692 aw
3 Laurel Phelan U23 Huntingdonshire 1.40 3 531
4 Michaela Davis W45 Loughton 1.15 2 265
Women's B High Jump
1 Mellisa Cleary U17 Orion Harriers 1.35 5 478
2 Dani Hazelden U17 Huntingdonshire 1.23 4 350
3 Barbara Higgins W55 Loughton 1.00 3 106
Women's A Pole Vault
1 Diana Pereira U17 Huntingdonshire 2.00 5 393
2 Barbara Higgins W55 Loughton 1.60 4 276 aw
Women's B Pole Vault
1 Sandra Pedley W45 Huntingdonshire 1.65 5 291
2 Michaela Davis W45 Loughton 1.50 4 245
Women's A Long Jump Wind
1 Amy Richards U20 Orion Harriers 5.09 5   715 aw
2 Megan Roberts U17 Biggleswade 4.46 4   565
3 Lily Seach U23 Huntingdonshire 4.16 3   495
4 Mary Knapman SW Loughton 3.72 2   393
Women's B Long Jump Wind
1 Katie Inch U17 Orion Harriers 3.95 5   446
2 Laurel Phelan U23 Huntingdonshire 3.11 4   254
3 Michaela Davis W45 Loughton 3.11 3   254
Women's A Triple Jump Wind
1 Katie Inch U17 Orion Harriers 8.68 5   490
2 Laurel Phelan U23 Huntingdonshire 8.42 4   460
3 Michaela Davis W45 Loughton 6.51 3   224
Women's B Triple Jump Wind
1 Mellisa Cleary U17 Orion Harriers 7.90 5   398
2 Sandra Pedley W45 Huntingdonshire 7.46 4   344
3 Barbara Higgins W55 Loughton 6.07 3   166
Women's A Shot Putt
1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 11.35 5 782 aw
2 Amy Richards U20 Orion Harriers 8.20 4 565 aw
3 Tracy Burton W50 Huntingdonshire 6.33 3 409
4 Kate Merritt W45 Loughton 6.28 2 404
5 Rebecca Lee U17 Biggleswade 5.66 1 343
Women's B Shot Putt
1 Natalie Robinson U20 Orion Harriers 7.67 5 524 aw
2 Pam Ackland Snow W55 Loughton 5.75 4 352
3 Samantha Skinner SW Huntingdonshire 4.73 3 236
Women's A Discus
1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 44.09 5 863 aw
2 Rebecca Lee U17 Biggleswade 21.69 4 539 aw
3 Kate Merritt W45 Loughton 18.30 3 469
4 Tracy Burton W50 Huntingdonshire 17.05 2 441
5 Natalie Kipps SW Orion Harriers 10.43 1 233
Women's B Discus
1 Pam Ackland Snow W55 Loughton 16.82 5 435
2 Chloe Wilson U17 Huntingdonshire 13.66 4 351
Women's A Hammer
1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 41.23 5 755 aw
2 Natalie Robinson U20 Orion Harriers 29.14 4 597 aw
3 Kate Merritt W45 Loughton 20.73 3 465
4 Chloe Wilson U17 Huntingdonshire 16.79 2 393
5 Rebecca Lee U17 Biggleswade 15.22 1 361
Women's B Hammer
1 Pam Ackland Snow W55 Loughton 16.46 5 386
Women's A Javelin
1 Eike Vardja SW Woodford Green with Essex Ladies 29.54 5 672 aw
2 Francesca Riley U17 Biggleswade 18.62 4 484
3 Natalie Robinson U20 Orion Harriers 15.27 3 411
4 Tracy Burton W50 Huntingdonshire 14.22 2 385
5 Pam Ackland Snow W55 Loughton 13.72 1 373
Women's B Javelin
1 Kate Merritt W45 Loughton 13.36 5 363
2 Natalie Kipps SW Orion Harriers 11.16 4 299
3 Laura Sataho U17 Biggleswade 10.98 3 293
4 Zoe Watson SW Woodford Green with Essex Ladies 8.75 2 208
5 Samantha Skinner SW Huntingdonshire 8.41 1 192
Women's 4x100m
1 Biggleswade SW Biggleswade 52.95 5 500
2 Huntingdonshire SW Huntingdonshire 54.26 4 437
3 Loughton SW Loughton 55.11 3 399
4 Orion Harriers SW Orion Harriers 58.66 2 253
Women's 4x400m
1 Huntingdonshire SW Huntingdonshire 4:18.29 5 519
2 Biggleswade SW Biggleswade 4:28.56 4 432
3 Orion Harriers SW Orion Harriers 4:29.43 3 426
4 Loughton SW Loughton 4:43.50 2 319
Man of the Match Awards
Men
200m 1 Ethan Metcalfe U20 Biggleswade 21.41 907
Discus 1 Chris Linque SM Woodford Green with Essex Ladies 50.49 868
100m 1 Ethan Metcalfe U20 Biggleswade 10.79 839
Discus 1 Devon Douglas SM Woodford Green with Essex Ladies 47.96 834
Hammer 1 Peter Clarke SM Woodford Green with Essex Ladies 56.33 822
Javelin 1 Alex Ingham U20 Biggleswade 56.90 818
Women
Discus 1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 44.09 863
High Jump 1 Ayamba Akim SW Woodford Green with Essex Ladies 1.66 810
Shot 1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 11.35 782
Hammer 1 Hollie Redman SW Woodford Green with Essex Ladies 41.23 755
100m 1 Joanne Ryan SW Loughton 12.51 750
800m 1 Natalie Kipps SW Orion Harriers 2:19.30 731