Sweatshop Southern Athletics League: Division 1 - Round 5 - Portsmouth - 2 August 2014
Team Score
1 Southampton   232 S
2 Havering AC   173 H
3 City of Portsmouth   168 P
4 Nene Valley Harriers   148 V
Men's A 100m Wind=  
1 Oli Bromby U17 Southampton 10.9 4 802 aw
2 Jamie Gabbidon SM City of Portsmouth 10.9 3 802 aw
3 Nathan Steele SM Havering AC 11.3 2 674 aw
4 Matthew Hudson U20 Nene Valley Harriers 12.0 1 482
Men's B 100m Wind=  
1 Jason Ameety U20 Southampton 11.2 4 705 aw
2 John Adekoya U20 Havering AC 11.6 3 587 aw
3 Matthew Bartlett SM City of Portsmouth 11.6 2 587
4 Simon Turnock SM Nene Valley Harriers 12.7 1 328
Men's A 200m Wind=  
1 Ronnie Young U20 Southampton 22.0 4 809 aw
2 Chris Tandi SM City of Portsmouth 22.2 3 777 aw
3 Darrellon Holding SM Nene Valley Harriers 22.4 2 746 aw
4 Karl Tucker U20 Havering AC 22.9 1 672 aw
Men's B 200m Wind=  
1 Jason Ameety U20 Southampton 22.1 4 793 aw
2 Harrison Pocock U20 City of Portsmouth 22.5 3 731 aw
3 Kane Wright U20 Nene Valley Harriers 22.6 2 716 aw
4 Nathan Steele SM Havering AC 23.8 1 549
Men's A 400m
1 Ronnie Young U20 Southampton 48.6 4 850 aw
2 Darrellon Holding SM Nene Valley Harriers 49.8 3 775 aw
3 Harrison Pocock U20 City of Portsmouth 50.3 2 745 aw
4 Paul Kavanagh SM Havering AC 55.1 1 490
Men's B 400m
1 Chris Tandi SM City of Portsmouth 51.0 4 704 aw
2 Callum Bressington U23 Southampton 52.1 3 642 aw
3 David Brown U23 Nene Valley Harriers 53.1 2 589
4 Billy Rungay SM Havering AC 56.1 1 445
Men's A 800m
1 Matthew Emery SM Southampton 2:01.9 4 654 aw
2 Paul Kavanagh SM Havering AC 2:04.3 3 596
3 Nialls Davies SM City of Portsmouth 2:10.3 2 465
4 Sean Reidy SM Nene Valley Harriers 2:42.0 1 65
Men's B 800m
1 Billy Rungay SM Havering AC 2:06.2 4 552
2 Martin Johnson SM Southampton 2:06.6 3 543
3 Keiran James U17 City of Portsmouth 2:16.0 2 358
4 Peter Lewis SM Nene Valley Harriers 2:45.1 1 48
Men's A 1500m
1 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 4:00.2 4 786 aw
2 Matthew Revier SM Southampton 4:05.7 3 721 aw
3 Adam Birch SM Nene Valley Harriers 4:17.1 2 595 aw
4 Jamie Buckley-Stanton SM Havering AC 4:19.8 1 568 aw
Men's B 1500m
1 Matt Hibberd SM Southampton 4:14.0 4 628 aw
2 Ian Anthony SM Havering AC 4:48.1 3 325
3 Kevin Wheeler SM City of Portsmouth 5:01.6 2 237
4 James MacDonald SM Nene Valley Harriers 5:58.1 1 31
Men's A 5000m
1 Rob Warner SM Havering AC 15:51.8 4 664 aw
2 Sean Reidy SM Nene Valley Harriers 15:54.0 3 658 aw
3 James Smith SM Southampton 16:28.9 2 565 aw
4 Rory Bevis SM City of Portsmouth 17:33.7 1 410
Men's B 5000m
1 Ian Anthony SM Havering AC 16:58.7 4 491
2 Tim Sherwood SM Southampton 17:18.9 3 444
3 James MacDonald SM Nene Valley Harriers 22:01.3 2 26
Men's A 110mH Wind=  
1 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 15.6 4 788 aw
2 Tom Rady U23 Southampton 16.0 3 744 aw
3 Anthony Williams SM Havering AC 16.9 2 650 aw
4 Peter Lewis SM Nene Valley Harriers 18.9 1 464
Men's B 110mH Wind=  
1 Calum Rowe U23 Southampton 18.3 4 516
2 Karl Tucker U20 Havering AC 18.4 3 507
3 Dan Cleal SM City of Portsmouth 18.8 2 472
4 David Bush U23 Nene Valley Harriers 27.7 1 12
Men's A 400mH
1 David Bush U23 Nene Valley Harriers 57.2 4 768 aw
2 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 57.5 3 758 aw
3 Tom Rady U23 Southampton 59.9 2 679 aw
4 Karl Tucker U20 Havering AC 67.5 1 456
Men's B 400mH
1 Phillip Wilson U20 Nene Valley Harriers 61.3 4 635 aw
2 Steve Davey SM City of Portsmouth 63.0 3 583 aw
3 Jon Tilt M50 Southampton 64.4 2 542 aw
4 Rob Warner SM Havering AC 75.3 1 271
Men's A 2000m Steeplechase
1 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 6:14.8 4 827 aw
2 Tim Spencer SM Southampton 6:19.8 3 796 aw
3 Rob Warner SM Havering AC 6:22.8 2 778
4 Adam Fidgett SM Nene Valley Harriers 9:22.1 1 81
Men's B 2000m Steeplechase
1 Luke Powell U17 Southampton 6:36.0 4 700
2 Martin Chester SM Havering AC 7:17.2 3 484
Men's A High Jump
1 Nick Hunt U20 Southampton 1.95 4 794 aw
2 Dan Cleal SM City of Portsmouth 1.85 3 712 aw
3 Alex Law U20 Havering AC 1.75 2 630 aw
4 Peter Lewis SM Nene Valley Harriers 1.60 1 506
Men's B High Jump
1 Owen Lawrence SM Southampton 1.80 4 671 aw
2 Michael Muckelt SM City of Portsmouth 1.60 3 506
3 Arron Bonning U20 Havering AC 1.50 2 423
4 David Bush U23 Nene Valley Harriers 1.30 1 257
Men's A Pole Vault
1 Sam Bass-Cooper U23 Southampton 4.60 4 865 aw
2 Tom Farres U20 City of Portsmouth 4.00 3 733 aw
3 Peter Lewis SM Nene Valley Harriers 3.60 2 643 aw
4 Arron Bonning SM Havering AC 3.00 1 506 aw
Men's B Pole Vault
1 Steve Davey SM City of Portsmouth 3.60 4 643 aw
2 Tom Rady U23 Southampton 3.40 3 598 aw
3 Adam Fidgett SM Nene Valley Harriers 3.00 2 506 aw
4 Alex Law U20 Havering AC 2.80 1 460 aw
Men's A Long Jump Wind
1 Nick Hunt U20 Southampton 6.50 4   746 aw
2 Alex Law U20 Havering AC 6.43 3   732 aw
3 Jordon Webb SM City of Portsmouth 5.91 2   630 aw
4 Adam Fidgett SM Nene Valley Harriers 5.23 1   498
Men's B Long Jump Wind
1 Ben Davies U23 Southampton 6.32 4   711 aw
2 Richard Holland SM Havering AC 6.19 3   685 aw
3 David Bush U23 Nene Valley Harriers 5.22 2   496
4 Charlie Craddock SM City of Portsmouth 4.83 1   422
Men's A Triple Jump Wind
1 Nick Hunt U20 Southampton 13.92 4   840 aw
2 Anthony Williams SM Havering AC 13.02 3   753 aw
3 Jordon Webb SM City of Portsmouth 12.76 2   727 aw
4 Sean Reidy SM Nene Valley Harriers 11.72 1   622
Men's B Triple Jump Wind
1 Jack Lynch U20 Southampton 12.37 4   688 aw
2 Dan Cleal SM City of Portsmouth 11.93 3   644 aw
3 John Adekoya U20 Havering AC 11.75 2   625 aw
4 David Bush U23 Nene Valley Harriers 10.33 1   473
Men's A Shot Putt
1 Martin Tinkler SM Nene Valley Harriers 14.22 4 841 aw
2 Garry Newton SM Southampton 14.05 3 831 aw
3 Steve Davey SM City of Portsmouth 11.42 2 664 aw
4 Arron Bonning SM Havering AC 8.69 1 462
Men's B Shot Putt
1 Yasha Bobash SM City of Portsmouth 9.92 4 558
2 David Bush U23 Nene Valley Harriers 9.62 3 535
3 Dan Avery U23 Southampton 9.27 2 508
4 Nathan Steele SM Havering AC 7.51 1 359
Men's A Discus
1 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 39.31 4 712 aw
2 Martin Tinkler SM Nene Valley Harriers 39.18 3 710 aw
3 Garry Newton SM Southampton 38.13 2 694 aw
4 Craig Lacy SM Havering AC 24.75 1 463
Men's B Discus
1 Dan Avery U23 Southampton 32.95 4 612 aw
2 Richard Healey M50 City of Portsmouth 30.86 3 576 aw
3 David Bush U23 Nene Valley Harriers 30.23 2 565 aw
4 Alex Law U20 Havering AC 24.70 1 462
Men's A Hammer
1 Dan Avery U23 Southampton 48.44 4 745 aw
2 Isaac Huskisson U20 Nene Valley Harriers 43.62 3 695 aw
3 Yasha Bobash SM City of Portsmouth 39.91 2 654 aw
4 Craig Lacy SM Havering AC 35.79 1 607 aw
Men's B Hammer
1 Garry Newton SM Southampton 36.13 4 611 aw
2 Martin Tinkler SM Nene Valley Harriers 31.79 3 557 aw
3 Alex Fitzpatrick U23 City of Portsmouth 29.54 2 528 aw
4 Arron Bonning SM Havering AC 17.65 1 343
Men's A Javelin
1 Michael Muckelt U23 City of Portsmouth 49.14 4 720 aw
2 Nick Hunt U20 Southampton 48.89 3 717 aw
3 Craig Lacy SM Havering AC 46.89 2 690 aw
4 Sam Lawrence SM Nene Valley Harriers 40.32 1 601 aw
Men's B Javelin
1 Bradlee Cook SM City of Portsmouth 46.68 4 688 aw
2 Nick Hunt U20 Southampton 44.95 3 665 aw
3 Arron Bonning SM Havering AC 34.90 2 523
4 Isaac Huskisson U20 Nene Valley Harriers 30.05 1 449
Men's 4x100m
1 Nene Valley Harriers SM   44.2 4 560
2 Havering AC SM   44.7 3 516
3 City of Portsmouth SM   47.9 2 282
Men's 4x400m
1 Southampton SM   3:24.0 4 644 aw
2 City of Portsmouth SM   3:36.4 3 446
3 Havering AC SM   3:46.6 2 312
Women's A 100m Wind=  
1 Lily Hughes U20 Nene Valley Harriers 12.3 4 798 aw
2 Amy Teal U17 Southampton 12.5 3 752 aw
3 Victoria Harfield SW City of Portsmouth 12.7 2 708 aw
4 Modupe Shokunbi U17 Havering AC 12.8 1 686 aw
Women's B 100m Wind=  
1 Tayla Humm U20 Havering AC 12.6 4 730 aw
2 Emily Maltby U20 Nene Valley Harriers 12.9 3 665 aw
3 Hollie Fudge U20 City of Portsmouth 13.6 2 527
Women's A 200m Wind=  
1 Modupe Shokunbi U17 Havering AC 25.1 4 800 aw
2 Lily Hughes U20 Nene Valley Harriers 25.3 3 778 aw
3 Victoria Harfield SW City of Portsmouth 26.4 2 665 aw
4 Emily Newton SW Southampton 26.8 1 626 aw
Women's B 200m Wind=  
1 Tayla Humm U20 Havering AC 25.6 4 746 aw
2 Natasha Segal U20 Nene Valley Harriers 25.9 3 715 aw
3 Joanne Bottell U23 Southampton 27.3 2 580
4 Hollie Fudge U20 City of Portsmouth 28.4 1 486
Women's A 400m
1 Tayla Humm U20 Havering AC 63.7 4 547 aw
2 Natasha Segal U20 Nene Valley Harriers 65.2 3 497
3 Chloe Campbell U23 City of Portsmouth 65.8 2 478
4 Dani Scott U20 Southampton 67.9 1 414
Women's B 400m
1 Megan Pusey U17 Nene Valley Harriers 68.0 4 412
2 Alexandra Burchill U17 Southampton 68.6 3 394
3 Nina Brennan SW Havering AC 70.2 2 350
4 Sian Hawkes W45 City of Portsmouth 70.3 1 348
Women's A 800m
1 Laura Brenton SW Southampton 2:17.3 4 765 aw
2 Vicky Smith SW Havering AC 2:31.8 3 537
3 Louise Lockyer U17 City of Portsmouth 2:35.7 2 483
4 Leigh-Ann Rose U17 Nene Valley Harriers 3:13.7 1 109
Women's B 800m
1 Caitlin Stewart U20 Southampton 2:29.0 4 578
2 Clare Davies SW Havering AC 2:37.4 3 460
3 Kayleigh Johns U17 City of Portsmouth 2:38.3 2 448
4 Natasha Segal U20 Nene Valley Harriers 4:08.4 1 0
Women's A 1500m
1 Laura Brenton SW Southampton 4:44.4 4 748 aw
2 Lydia Hallam U20 Havering AC 4:56.2 3 656 aw
3 Emma Penniston U23 Nene Valley Harriers 5:22.6 2 473
4 Helen Lockyer W45 City of Portsmouth 5:28.2 1 438 aw
Women's B 1500m
1 Rachel Evans SW Southampton 5:08.5 4 567
2 Sarah Wilson U17 Havering AC 5:19.7 3 491
3 Yolanda Gratton W40 Nene Valley Harriers 5:24.3 2 462 aw
4 Kayleigh Johns U17 City of Portsmouth 5:48.8 1 321
Women's A 3000m
1 Lydia Hallam U20 Havering AC 10:08.9 4 776 aw
2 Cat Foley SW Nene Valley Harriers 10:32.6 3 688 aw
3 Nicci Blandford W40 Southampton 11:08.1 2 566 aw
4 Sian Hawkes W40 City of Portsmouth 11:23.3 1 517 aw
Women's B 3000m
1 Vicky Smith SW Havering AC 11:12.9 4 550 aw
2 Kelly Hewitson SW Southampton 11:21.8 3 522 aw
3 Emma Penniston SW Nene Valley Harriers 11:43.6 2 455
4 Katie Carew-Robinson W35 City of Portsmouth 12:23.2 1 345
Women's A 100mH Wind=  
1 Emily Maltby U20 Nene Valley Harriers 16.0 4 708 aw
2 Claire Brennan SW Havering AC 16.6 3 651 aw
3 Sam Vaile SW City of Portsmouth 17.4 2 577 aw
4 Dani Scott U20 Southampton 20.4 1 338
Women's B 100mH Wind=  
1 Ellie Mae Stokes U20 Nene Valley Harriers 20.8 4 310
2 Claire Gallant SW Southampton 21.4 3 271
3 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 22.5 2 205
Women's A 400mH
1 Claire Brennan SW Havering AC 70.5 4 627 aw
2 Claire Gallant SW Southampton 84.4 3 307
Women's B 400mH
1 Isabella Woods U20 Havering AC 72.9 4 565 aw
Women's A 1500m Steeplechase
1 Anna Sharp U17 Southampton 5:19.5 4 817
2 Isabella Woods U20 Havering AC 5:36.0 3 732 aw
3 Leigh-Ann Rose U17 Nene Valley Harriers 6:30.7 2 485
4 Chloe Campbell U23 City of Portsmouth 6:59.3 1 376 aw
Women's B 1500m Steeplechase
1 Vicky Smith SW Havering AC 5:44.7 4 689 aw
2 Jenny Beckingham U23 Southampton 5:57.7 3 628 aw
3 Charon Baggeley W45 City of Portsmouth 7:04.3 2 359
Women's A High Jump
1 Emma Cowell U20 Southampton 1.68 4 831 aw
2 Bethan Siddons U23 Havering AC 1.65 3 799 aw
3 Victoria Harfield SW City of Portsmouth 1.45 2 585
4 Emily Maltby U20 Nene Valley Harriers 1.40 1 531
Women's B High Jump
1 Renate O'Connor SW Southampton 1.50 4 638 aw
2 Claire Brennan SW Havering AC 1.45 3 585
3 Louise Lockyer U17 City of Portsmouth 1.40 2 531
4 Devon Spencer U23 Nene Valley Harriers 1.30 1 424
Women's A Pole Vault
1 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 2.60 4 561 aw
2 Dani Scott U20 Southampton 2.50 3 533 aw
Women's B Pole Vault
1 Louise Lockyer U17 City of Portsmouth 1.10 4 117
Women's A Long Jump Wind
1 Victoria Harfield SW City of Portsmouth 5.32 4   770 aw
2 Emma Cowell U20 Southampton 5.17 3   734 aw
3 Emily Maltby U20 Nene Valley Harriers 5.01 2   696 aw
4 Zoe Young SW Havering AC 4.84 1   655 aw
Women's B Long Jump Wind
1 Devon Spencer U23 Nene Valley Harriers 4.96 4   684 aw
2 Joanne Bottell U23 Southampton 4.67 3   615
3 Bethan Siddons U23 Havering AC 4.35 2   539
4 Louise Forder U17 City of Portsmouth 4.02 1   462
Women's A Triple Jump Wind
1 Emily Maltby U20 Nene Valley Harriers 11.06 4   759 aw
2 Hollie Garrathy U17 Southampton 10.32 3   677 aw
3 Bethan Siddons U23 Havering AC 10.25 2   669 aw
4 Kayleigh Johns U17 City of Portsmouth 8.66 1   488
Women's B Triple Jump Wind
1 Devon Spencer U23 Nene Valley Harriers 10.71 4   720 aw
2 Amy Teal U17 Southampton 8.77 3   501
3 Rosie Castle U20 City of Portsmouth 8.19 2   432
Women's A Shot Putt
1 Sophie Merritt U17 Southampton 12.55 4 855 aw
2 Louise Lockwood SW Havering AC 9.32 3 647 aw
3 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 8.80 2 610 aw
4 Lily Hughes U20 Nene Valley Harriers 7.47 1 508
Women's B Shot Putt
1 Emily Newton SW Southampton 7.63 4 521
2 Rosie Castle U20 City of Portsmouth 6.86 3 456
3 Freya Gutteridge U17 Havering AC 6.67 2 440
4 Kelly Lawrence SW Nene Valley Harriers 6.52 1 426
Women's A Discus
1 Sophie Merritt U17 Southampton 38.43 4 794 aw
2 Freya Gutteridge U17 Havering AC 33.73 3 732 aw
3 Kelly Lawrence SW Nene Valley Harriers 24.78 2 595
4 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 24.41 1 588
Women's B Discus
1 Emily Jenkinson U20 Southampton 29.50 4 671 aw
2 Nina Brennan SW Havering AC 21.34 3 532
3 Rosie Castle U20 City of Portsmouth 19.64 2 498
4 Devon Spencer U23 Nene Valley Harriers 10.45 1 234
Women's A Hammer
1 Kelly Lawrence SW Nene Valley Harriers 37.71 4 712 aw
2 Rosie Castle U20 City of Portsmouth 34.51 3 671 aw
3 Holly Pearce U17 Southampton 33.80 2 661 aw
4 Nina Brennan SW Havering AC 19.32 1 440
Women's B Hammer
1 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 19.11 4 437
2 Sara MacDonald-Gray W50 Southampton 17.50 3 407
3 Freya Gutteridge U17 Havering AC 16.71 2 391
Women's A Javelin
1 Louise Lockwood SW Havering AC 42.15 4 840 aw
2 Sophie Merritt U17 Southampton 39.05 3 801 aw
3 Ellie Mae Stokes U20 Nene Valley Harriers 32.43 2 714 aw
4 Helen Lockyer W45 City of Portsmouth 23.57 1 577 aw
Women's B Javelin
1 Emma Cowell U20 Southampton 28.37 4 654 aw
2 Zoe Young SW Havering AC 25.73 3 613 aw
3 Rosie Castle U20 City of Portsmouth 19.53 2 503
4 Kelly Lawrence SW Nene Valley Harriers 13.60 1 369
Women's 4x100m
1 Southampton SW   50.5 4 625 aw
2 Nene Valley Harriers SW   51.3 3 583 aw
3 Havering AC SW   51.7 2 562 aw
4 City of Portsmouth SW   54.5 1 426
Women's 4x400m
1 Southampton SW   4:09.4 4 598 aw
2 Nene Valley Harriers SW   4:19.2 3 511
3 Havering AC SW   4:24.4 2 467
4 City of Portsmouth SW   4:30.9 1 414
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 1 Luke Yaxley U20 Southampton 11.4 aw
100 2 Charlie Craddock U17 City of Portsmouth 11.5
100 3 Brad Apps U17 Southampton 11.9
100 4 Jamie Jupp U20 Southampton 11.9
100 5 George Smith U20 City of Portsmouth 11.9
100 6 Sydney Conteh U20 Havering AC 12.2
100 7 Dere Cocker SM Havering AC 12.6
100 8 Dan Carozzi SM Southampton 14.3
400 1 Sean Adams U23 Southampton 49.9 aw
400 2 David Fisher U20 City of Portsmouth 52.0
400 3 Calum Rowe U23 Southampton 52.3
400 4 Matt Emery SM Southampton 54.4
400 5 Steven Underwood SM Southampton 55.7
5000 1 Emyr  Morgan SM Southampton 17:31.0
5000 2 Steve Mercer SM Southampton 17:51.1
5000 3 Peter Merritt SM Southampton 18:34.6
5000 4 Paul Warn U20 Southampton 19:34.6
5000 5 Graeme Browning-Martin SM Southampton 20:25.2
1500 1 Gareth Klepacz SM Southampton 4:16.2 aw
200 1 Luke Yaxley U20 Southampton 23.0 aw
200 2 Oliver Dilloway U20 Nene Valley Harriers 23.1
200 3 Matt Bartlett U23 City of Portsmouth 23.3
200 4 Jamie Jupp U20 Southampton 24.5
200 5 George Smith U20 City of Portsmouth 24.5
200 1 Jon Slade SM Southampton 22.5
200 2 Charlie Craddock U17 City of Portsmouth 23.6
200 3 Mark West M40 Southampton 25.2
200 4 Sydney Conteh U20 Havering AC 26.4
200 5 Dan Carozzi SM Southampton 29.4
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 1 Emily Newton SW Southampton 12.9 aw
100 2 Zoe Young SW Havering AC 13.4
100 3 Sam Vaile SW City of Portsmouth 13.7
1500 1 Anna Reavey U17 Southampton 5:30.9
200 1 Sam Vaile SW Southampton 28.2
200 2 Alexandra Burchill U17 Southampton 29.0
Man of the Match Awards 5:.7
Men 5:.7
Pole Vault 1 Sam Bass-Cooper U23 Southampton 4.60 865
400m 1 Ronnie Young U20 Southampton 48.6 850
Shot 1 Martin Tinkler SM Nene Valley Harriers 14.22 841
Triple Jump 1 Nick Hunt U20 Southampton 13.92 840
Shot 2 Garry Newton SM Southampton 14.05 831
2000mSc 1 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 6:14.8 827
Women
Shot 1 Sophie Merritt U17 Southampton 12.55 855
Javelin 1 Louise Lockwood SW Havering AC 42.15 840
High Jump 1 Emma Cowell U20 Southampton 1.68 831
1500mSc 1 Anna Sharp U17 Southampton 5:19.5 817
Javelin 2 Sophie Merritt U17 Southampton 39.05 801
200m 1 Modupe Shokunbi U17 Havering AC 25.1 800