Sweatshop Southern Athletics League: Division 1 - Round 3 - Southampton - 21 June 2014
Team Score
1 Southampton   238 S
2 Chelmsford   190 C
3 Stevenage & North Herts   159 T
4 Blackheath & Bromley   125 L
Men's A 100m Wind=  
1 Harry McQueen SM Chelmsford 10.9 4 802 aw
2 Duane Bovell SM Blackheath & Bromley 11.0 3 769 aw
3 John Coyle SM Southampton 11.1 2 736 aw
4 Elior Harris SM Stevenage & North Herts 12.0 1 482
Men's B 100m Wind=  
1 Alex Cooke U23 Chelmsford 11.1 4 736 aw
2 Sean Foord SM Southampton 11.2 3 705 aw
3 Ishmael Smith-John U20 Blackheath & Bromley 11.3 2 674 aw
4 Paul Pickard SM Stevenage & North Herts 14.2 1 110
Men's A 200m Wind=  
1 John Coyle SM Southampton 22.4 4 746 aw
2 Duane Bovell SM Blackheath & Bromley 22.4 3 746 aw
3 Alex Cooke  U23 Chelmsford 22.5 2 731 aw
4 Alfie Florence U17 Stevenage & North Herts 26.0 1 307
Men's B 200m Wind=  
1 Sean Foord SM Southampton 22.7 4 701 aw
2 Ishmael Smith-John U20 Blackheath & Bromley 22.8 3 686 aw
3 Joe Wells U23 Chelmsford 23.7 2 562
4 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 27.7 1 174
Men's A 400m
1 Jon Slade SM Southampton 48.8 4 837 aw
2 Harry McQueen SM Chelmsford 48.9 3 831 aw
3 Will Ruiz U20 Blackheath & Bromley 55.4 2 476
4 Harry Day U20 Stevenage & North Herts 58.0 1 365
Men's B 400m
1 Harry Fisher U23 Southampton 49.0 4 824 aw
2 Paul Owen SM Chelmsford 52.6 3 615 aw
3 Tim Ayres SM Blackheath & Bromley 56.4 2 432
4 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 61.1 1 255
Men's A 800m
1 Aaron Bennett U23 Southampton 1:56.9 4 786 aw
2 Mark Woodley SM Chelmsford 1:57.0 3 783 aw
3 Will Ruiz U20 Blackheath & Bromley 2:07.7 2 519
4 Harry Day U20 Stevenage & North Herts 2:08.4 1 504
Men's B 800m
1 Matthew Hibberd SM Southampton 1:59.0 4 729 aw
2 Darren Blackwell U20 Chelmsford 1:59.9 3 705 aw
3 Tim Ayres SM Blackheath & Bromley 2:11.8 2 435
4 Robert Bolton U20 Stevenage & North Herts 2:15.9 1 360
Men's A 1500m
1 Chris Youell U23 Chelmsford 4:06.0 4 717 aw
2 Matthew Emery SM Southampton 4:09.6 3 676 aw
3 Tom Desborough U20 Blackheath & Bromley 4:37.0 2 410
4 Harry Day U20 Stevenage & North Herts 4:44.8 1 349
Men's B 1500m
1 Tim Spencer SM Southampton 4:10.0 4 672 aw
2 Stephen Woodford U23 Chelmsford 4:12.3 3 646 aw
3 Will Ruiz U20 Blackheath & Bromley 4:48.0 2 326
4 Jack Gladman U20 Stevenage & North Herts 4:50.4 1 309
Men's A 5000m
1 Martin Johnson SM Southampton 16:29.9 4 563 aw
2 Carlos Vazquez Garcia SM Stevenage & North Herts 16:41.9 3 532 aw
3 Tom Desborough U20 Blackheath & Bromley 17:11.0 2 462
4 Alfie Green U20 Chelmsford 17:36.7 1 404
Men's B 5000m
1 Richard Bate SM Stevenage & North Herts 16:50.8 4 510
2 Steve Mercer SM Southampton 17:55.2 3 364
3 Tim Ayres SM Blackheath & Bromley 19:19.7 2 207
Men's A 110mH Wind=  
1 Bradley Reed U23 Chelmsford 15.3 4 821 aw
2 Mark Cryer U23 Blackheath & Bromley 15.6 3 788 aw
3 Tom Rady U23 Southampton 16.5 2 691 aw
4 Elior Harris SM Stevenage & North Herts 21.5 1 266
Men's B 110mH Wind=  
1 Luke Keteleers SM Chelmsford 18.1 4 535
Men's A 400mH
1 Bradley Reed U23 Chelmsford 56.4 4 795 aw
2 Tom Rady U23 Southampton 60.0 3 676 aw
3 Richard Holt SM Blackheath & Bromley 64.4 2 542
4 Alfie Florence U17 Stevenage & North Herts 70.2 1 387
Men's B 400mH
1 Luke Keteleers SM Chelmsford 58.6 4 721 aw
2 Calum Rowe U20 Southampton 61.8 3 619 aw
3 Lee Grint SM Stevenage & North Herts 76.0 2 257
Men's A 2000m Steeplechase
1 Abdi Mahamed U20 Southampton 6:41.8 4 667 aw
2 Steve Woodford U23 Chelmsford 6:47.7 3 634
3 Carlos Vazquez Garcia SM Stevenage & North Herts 6:52.5 2 608
4 Tom Desborough U20 Blackheath & Bromley 7:48.2 1 350
Men's B 2000m Steeplechase
1 Darren Blackwell U20 Chelmsford 6:49.2 4 626 aw
2 Tom Cully U20 Southampton 7:29.2 3 430 aw
3 Liam Herbert SM Stevenage & North Herts 8:06.7 2 281
Men's A High Jump
1 Nicholas Hunt U20 Southampton 2.05 4 876 aw
2 Elior Harris SM Stevenage & North Herts 1.85 3 712 aw
3 Joe McQuillan U17 Chelmsford 1.85 2 712 aw
4 Mark Cryer U23 Blackheath & Bromley 1.80 1 671 aw
Men's B High Jump
1 Ben Davies U23 Southampton 1.65 4 547
2 Mark Woodley SM Chelmsford 1.50 3 423
3 Alfie Florence U17 Stevenage & North Herts 1.45 2 382
4 Alex Pope U23 Blackheath & Bromley 1.40 1 340
Men's A Pole Vault
1 Matthias Winter SM Stevenage & North Herts 3.20 4 552 aw
2 Del Warn M45 Southampton 3.20 3 552 aw
3 James Allway U17 Chelmsford 3.00 2 506 aw
Men's B Pole Vault
1 Tom Rady U23 Southampton 3.00 4 506 aw
2 Paul Owen SM Chelmsford 2.60 3 413
3 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 2.20 2 318
Men's A Long Jump Wind
1 Nicholas Hunt U20 Southampton 6.81 4   807 aw
2 Mark Cryer U23 Blackheath & Bromley 6.77 3   799 aw
3 Elior Harris SM Stevenage & North Herts 6.16 2   679 aw
4 Luke Keteleers SM Chelmsford 5.80 1   609 aw
Men's B Long Jump Wind
1 Ben Davies U23 Southampton 6.22 4   691 aw
2 Bradley Reed SM Chelmsford 5.27 3   506
3 Lee Grint SM Stevenage & North Herts 5.22 2   496
4 Alex Pope SM Blackheath & Bromley 3.46 1   165
Men's A Triple Jump Wind
1 Nicholas Hunt U20 Southampton 13.92 4   840 aw
2 Elior Harris SM Stevenage & North Herts 12.09 3   660 aw
3 Bradley Reed U23 Chelmsford 11.44 2   593
4 Tim Ayres SM Blackheath & Bromley 8.84 1   296
Men's B Triple Jump Wind
1 Chris Bull SM Southampton 12.55 4   706 aw
2 Alex O'Brien U20 Chelmsford 11.39 3   587
3 Robert Bolton U17 Stevenage & North Herts 9.67 2   397
Men's A Shot Putt
1 Garry Newton SM Southampton 14.06 4 832 aw
2 Alex Pope SM Blackheath & Bromley 12.38 3 727 aw
3 Kevin Wilson SM Chelmsford 11.70 2 683 aw
4 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 5.58 1 137
Men's B Shot Putt
1 Steve Timmins SM Blackheath & Bromley 12.05 4 706 aw
2 Geoff Tyler M60 Chelmsford 10.02 3 565 aw
3 Del Warn M45 Southampton 6.90 2 299
Men's A Discus
1 Garry Newton SM Southampton 39.94 4 721 aw
2 Alex Pope SM Blackheath & Bromley 38.26 3 696 aw
3 Kevin Wilson SM Chelmsford 32.64 2 607 aw
4 Matthew Mardle U20 Stevenage & North Herts 23.59 1 440
Men's B Discus
1 James Mead U20 Chelmsford 30.14 4 564 aw
2 Steve Timmins SM Blackheath & Bromley 26.80 3 503
3 Del Warn M45 Southampton 22.47 2 416
4 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 19.36 1 345
Men's A Hammer
1 Steve Timmins SM Blackheath & Bromley 43.91 4 698 aw
2 Garry Newton SM Southampton 34.75 3 594 aw
3 Steve Feely M45 Stevenage & North Herts 27.17 2 495 aw
4 Joe Wells U23 Chelmsford 26.56 1 487 aw
Men's B Hammer
1 Alex Pope SM Blackheath & Bromley 41.08 4 667 aw
2 James Mead U20 Chelmsford 24.24 3 453
3 Del Warn M45 Southampton 21.76 2 414
4 Lee Grint SM Stevenage & North Herts 14.43 1 277
Men's A Javelin
1 Nicholas Hunt U20 Southampton 52.04 4 757 aw
2 Alex Pope SM Blackheath & Bromley 43.10 3 639 aw
3 Matthew Mardle U20 Stevenage & North Herts 42.54 2 632 aw
4 Mark Woodley SM Chelmsford 38.66 1 578 aw
Men's B Javelin
1 Garry Newton SM Southampton 47.15 4 694 aw
2 Mark Cryer U23 Blackheath & Bromley 39.50 3 589 aw
3 Steve Mayfield M45 Stevenage & North Herts 24.81 2 362
4 Kevin Wilson SM Chelmsford 24.07 1 349
Men's 4x100m
1 Southampton SM   43.4 4 634 aw
2 Chelmsford SM   44.1 3 569
3 Blackheath & Bromley SM   44.8 2 508
4 Stevenage & North Herts SM   52.0 1 90
Men's 4x400m
1 Southampton SM   3:22.8 4 665 aw
2 Chelmsford SM   3:26.5 3 601
3 Stevenage & North Herts SM   3:52.2 2 250
4 Blackheath & Bromley SM   3:52.5 1 246
Women's A 100m Wind=  
1 Natalie Jones U20 Blackheath & Bromley 12.8 4 686 aw
2 Becca Carozzi SW Southampton 13.3 3 584
3 Bethany Harley U17 Stevenage & North Herts 13.5 2 546
4 Rebecca Gibbs U23 Chelmsford 14.2 1 424
Women's B 100m Wind=  
1 Nicole Collett SW Southampton 13.6 4 527
2 Sandra Reed W45 Stevenage & North Herts 14.1 3 441 aw
3 Helen Godsell W60 Blackheath & Bromley 14.9 2 320 aw
4 Hayley Pegg SW Chelmsford 17.5 1 74
Women's A 200m Wind=  
1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 25.7 4 736 aw
2 Becca Carozzi SW Southampton 26.7 3 636 aw
3 Bethany Harley U17 Stevenage & North Herts 27.6 2 553
4 Helen Godsell W60 Blackheath & Bromley 30.4 1 342 aw
Women's B 200m Wind=  
1 Rebecca Wade U20 Chelmsford 27.5 4 562
2 Jess Barber  SW Stevenage & North Herts 28.5 3 478
3 Laura Seaman U20 Southampton 28.8 2 455
4 Jackie Montgomery W50 Blackheath & Bromley 30.7 1 323 aw
Women's A 400m
1 Rebecca Wade U20 Chelmsford 60.3 4 669 aw
2 Danielle Critchley U23 Blackheath & Bromley 60.4 3 666 aw
3 Rebecca Pickard U17 Stevenage & North Herts 61.6 2 621 aw
4 Laura Seaman U20 Southampton 65.8 1 478
Women's B 400m
1 Jess Barber  SW Stevenage & North Herts 63.6 4 551 aw
2 Alexandra Burchill U17 Southampton 68.4 3 400
3 Rebecca Gibbs U23 Chelmsford 73.5 2 268
Women's A 800m
1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 2:10.2 4 892 aw
2 Danielle Critchley U23 Blackheath & Bromley 2:15.4 3 798 aw
3 Caitlin Stewart U20 Southampton 2:31.1 2 547
4 Chris Feely W45 Stevenage & North Herts 2:51.1 1 298
Women's B 800m
1 Megan Evans SW Chelmsford 2:23.1 4 669 aw
2 Jordan Folk SW Blackheath & Bromley 2:25.4 3 633 aw
3 Nicci Blandford W35 Southampton 2:34.5 2 499
4 Martina Barber U20 Stevenage & North Herts 2:52.2 1 286
Women's A 1500m
1 Jessica Swain U20 Chelmsford 5:05.2 4 590 aw
2 Jordan Folk SW Blackheath & Bromley 5:06.1 3 584
3 Alana Spiers U17 Southampton 5:06.4 2 582 aw
4 Lisa Barber  U17 Stevenage & North Herts 6:16.1 1 194
Women's B 1500m
1 Nicci Blandford W35 Southampton 5:07.3 4 575 aw
2 Melody Kane U23 Blackheath & Bromley 5:14.9 3 523
3 Hayley Pegg SW Chelmsford 5:31.6 2 417
4 Sarah Feely U17 Stevenage & North Herts 6:35.1 1 124
Women's A 3000m
1 Laura Brenton SW Southampton 9:47.6 4 860 aw
2 Megan Evans SW Chelmsford 10:34.0 3 683 aw
3 Melody Kane U23 Blackheath & Bromley 11:06.1 2 572 aw
4 Lisa Barber  U17 Stevenage & North Herts 13:11.6 1 231
Women's B 3000m
1 Ellie Monks SW Southampton 10:23.4 4 722 aw
2 Hayley Pegg SW Chelmsford 11:40.7 3 464
3 Sarah Belaon SW Blackheath & Bromley 11:41.4 2 462
4 Chris Feely W45 Stevenage & North Herts 13:27.9 1 197
Women's A 100mH Wind=  
1 Karoliina Isoaho SW Southampton 16.1 4 698 aw
2 Jade Harding U20 Chelmsford 16.4 3 670 aw
3 Natalie Jones U20 Blackheath & Bromley 16.5 2 660 aw
4 Shannon Rapacchi U20 Stevenage & North Herts 18.3 1 499
Women's B 100mH Wind=  
1 Michelle Hallett SW Southampton 17.0 4 613 aw
2 Melissa Doran U17 Stevenage & North Herts 18.9 3 450
Women's A 400mH
1 Isabella Hilditch U17 Blackheath & Bromley 65.1 4 774 aw
2 Melissa Doran U17 Stevenage & North Herts 74.3 3 530 aw
3 Laura Seaman U20 Southampton 80.7 2 383
Women's B 400mH
1 Natalie Jones U20 Blackheath & Bromley 67.5 4 707 aw
2 Sandra Reed W45 Stevenage & North Herts 75.2 3 509 aw
3 Helen Jones U20 Southampton 85.5 2 285
Women's A 1500m Steeplechase
1 Helen Jones U20 Southampton 5:51.5 4 657 aw
2 Abigail Kingston U23 Blackheath & Bromley 6:01.0 3 613 aw
3 Melissa Doran U17 Stevenage & North Herts 6:07.4 2 584
4 Jessica Swain SW Chelmsford 6:13.2 1 558 aw
Women's B 1500m Steeplechase
1 Rebecca Wade SW Chelmsford 6:27.5 4 498 aw
2 Rebecca Pickard U17 Stevenage & North Herts 6:30.8 3 484
Women's A High Jump
1 Lydia Philpott SW Southampton 1.64 4 788 aw
2 Jade Harding U20 Chelmsford 1.50 3 638 aw
3 Bethany Harley U17 Stevenage & North Herts 1.45 2 585 aw
4 Isoble Reeves U17 Blackheath & Bromley 1.40 1 531
Women's B High Jump
1 Renata O'Connor SW Southampton 1.50 4 638 aw
2 Shannon Rapacchi U20 Stevenage & North Herts 1.40 3 531
3 Rebecca Gibbs U23 Chelmsford 1.00 2 106
Women's A Pole Vault
1 Shannon Rapacchi U20 Stevenage & North Herts 2.90 4 642 aw
2 Jackie Montgomery W50 Blackheath & Bromley 2.40 3 506 aw
3 Becky Mulley SW Southampton 2.10 2 422
Women's B Pole Vault
1 Martha Huggins U17 Stevenage & North Herts 2.70 4 588 aw
2 Natalie Warn SW Southampton 1.10 3 117
Women's A Long Jump Wind
1 Jade Harding U20 Chelmsford 4.95 4   681 aw
2 Michelle Hallett SW Southampton 4.86 3   660 aw
3 Rebecca Pickard U17 Stevenage & North Herts 4.71 2   624 aw
4 Melody Kane U23 Blackheath & Bromley 3.48 1   338
Women's B Long Jump Wind
1 Martina Barber U20 Stevenage & North Herts 4.40 4   551
2 Alexandra Burchill U17 Southampton 4.14 3   490
3 Rebecca Gibbs U23 Chelmsford 3.93 2   441
Women's A Triple Jump Wind
1 Sandra Reed W45 Stevenage & North Herts 9.93 4   633 aw
2 Louise Deer U23 Chelmsford 8.65 3   487
3 Becky Mulley SW Southampton 8.47 2   465
Women's B Triple Jump Wind
1 Shannon Rapacchi U20 Stevenage & North Herts 9.10 4   539
2 Anna Stevens SW Southampton 6.40 3   210
Women's A Shot Putt
1 Anna Stevens SW Southampton 9.99 4 693 aw
2 Louise Oliver W40 Stevenage & North Herts 9.45 3 656 aw
3 Louise Deer U20 Chelmsford 8.24 2 568 aw
Women's B Shot Putt
1 Karoliina Isoaho SW Southampton 9.74 4 676 aw
2 Martina Barber U20 Stevenage & North Herts 8.51 3 589 aw
3 Shirley Quinn W55 Chelmsford 7.21 2 486 aw
Women's A Discus
1 Shirley Quinn W55 Chelmsford 30.83 4 691 aw
2 Emily Jenkinson U20 Southampton 25.98 3 615 aw
3 Louise Oliver W40 Stevenage & North Herts 22.80 2 560
Women's B Discus
1 Louise Deer U20 Chelmsford 28.29 4 652 aw
2 Anna Stevens SW Southampton 25.03 3 599 aw
3 Siobhan Rapacchi U17 Stevenage & North Herts 20.06 2 507
Women's A Hammer
1 Anna Stevens SW Southampton 37.74 4 712 aw
2 Frances Gross SW Stevenage & North Herts 36.53 3 697 aw
3 Louise Deer U20 Chelmsford 36.12 2 692 aw
Women's B Hammer
1 Emily Evans U20 Stevenage & North Herts 31.25 4 627 aw
2 Shirley Quinn W55 Chelmsford 29.65 3 604 aw
3 Becky Mulley SW Southampton 13.13 2 315
Women's A Javelin
1 Siobhan Rapacchi U17 Stevenage & North Herts 32.47 4 714 aw
2 Emily Jenkinson U20 Southampton 26.01 3 617 aw
3 Jade Harding U20 Chelmsford 21.92 2 548
Women's B Javelin
1 Kirsty Bateman Foley U20 Stevenage & North Herts 32.09 4 709 aw
2 Karoliina Isoaho SW Southampton 21.07 3 532
3 Louise Deer U20 Chelmsford 3.86 2 0
Women's 4x100m
1 Southampton SW   52.9 4 502
2 Chelmsford SW   53.4 3 478
3 Stevenage & North Herts SW   55.7 2 373
4 Blackheath & Bromley SW   56.7 1 330
Women's 4x400m
1 Southampton SW   4:15.4 4 544
2 Chelmsford SW   4:28.0 3 437
3 Stevenage & North Herts SW   4:37.3 2 365
4 Blackheath & Bromley SW   4:39.1 1 351
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 David Farrugia SM Chelmsford 11.8
100 Joe Wells U23 Chelmsford 11.8
100 Dan Carozzi SM Southampton 14.1
200 Dan Carozzi SM Southampton 29.3
200 Jon Slade SM Southampton 22.6 aw
200 Ibe Badibe U23 Southampton 24.7
400 Ibe Badibe U23 Southampton 54.9
400 Matt Hibberd SM Southampton 54.8
400 Matthew Revier SM Southampton 55.1
800 Matthew Revier SM Southampton 1:58.2 aw
800 David Blackman M45 Southampton 2:07.2 aw
800 Thomas Johnson SM Southampton 2:19.8
1500 Alex Wall-Clarke SM Southampton 4:20.0 aw
800 Max Costley U20 Southampton 2:08.6
800 Jeremy Curtis SM Southampton 2:09.9
800 Paul Laslett SM Shaftsbury 1:58.2 aw
1500 Tim Sherman SM Southampton 4:24.3
1500 Gareth Klepacz SM Southampton 4:17.5 aw
1500 Matt Bennett SM Southampton 4:08.5 aw
5000 Paul Warn U20 Southampton 19:35.6
5000 Tom Sloan SM Stevenage & North Herts 20:00.8
5000 Tom Cully U20 Southampton 17:19.8
Lj Michael Coker SM Southampton 4.75
PV Sam Bass-Cooper U20 Southampton 4.00 aw
TJ Michael Coker SM Southampton 10.25
4x400 Chelmsford SM Chelmsford 3:41.5
4x400 Soton B SM Southampton 3:43.1
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
DTW Helen Jones U20 Southampton 19.90
HJ Karoliina Isoaho SW Southampton 1.45
HTW Laura Feely SW Stevenage & North Herts 26.98 aw
200 Nicole Collett U23 Southampton 28.5
400 Sarah Feely U20 Stevenage & North Herts 66.8
800 Hayley Pegg SW Chelmsford 2:35.2
1500 Hannah Polden U17 Southampton 5:30.0
SPW Michelle Hallett SW Southampton 7.99
Man of the Match Awards
Men
High Jump 1 Nicholas Hunt U20 Southampton 2.05 876
Triple Jump 1 Nicholas Hunt U20 Southampton 13.92 840
400m 1 Jon Slade SM Southampton 48.8 837
Shot 1 Garry Newton SM Southampton 14.06 832
400m 2 Harry McQueen SM Chelmsford 48.9 831
400m 1 Harry Fisher U23 Southampton 49.0 824
Women
800m 1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 2:10.2 892
3000m 1 Laura Brenton SW Southampton 9:47.6 860
800m 2 Danielle Critchley U23 Blackheath & Bromley 2:15.4 798
High Jump 1 Lydia Philpott SW Southampton 1.64 788
400mH 1 Isabella Hilditch U17 Blackheath & Bromley 65.1 774
200m 1 Joceline Monteiro SW Chelmsford 25.7 736