Sweatshop Southern Athletics League: Division 1 - Round 1 - Norwich - 19 April 2014
Team Score
1 City of Norwich   225 N
2 Chelmsford   174 C
3 Colchester Harriers   166 O
4 Havering AC   153 H
Men's A 100m Wind=  
1 Harry McQueen SM Chelmsford 10.9 4 802 aw
2 Ben Argent  U20 Colchester Harriers 11.2 3 705 aw
3 Karl Tucker u20 Havering AC 11.3 2 674 aw
4 Jordan Livermore U17 City of Norwich 11.4 1 644 aw
Men's B 100m Wind=  
1 James Grant  SM Colchester Harriers 11.3 4 674 aw
2 Richard Holland SM Havering AC 11.6 3 587
3 Daniel Wong U17 City of Norwich 11.7 2 560 aw
4 Daniel Moore U20 Chelmsford 11.8 1 533
Men's A 200m Wind=  
1 Harry McQueen SM Chelmsford 22.1 4 793 aw
2 Ben Argent  U20 Colchester Harriers 22.2 3 777 aw
3 George Hadler U20 Havering AC 23.0 2 657 aw
4 Jordan Livermore U17 City of Norwich 23.5 1 588 aw
Men's B 200m Wind=  
1 James Grant  SM Colchester Harriers 22.9 4 672 aw
2 Karl Tucker U20 Havering AC 23.5 3 588 aw
3 Daniel Wong U17 City of Norwich 23.7 2 562 aw
4 Adrian Grant SM Chelmsford 24.7 1 440
Men's A 400m
1 Markus Hunt SM Chelmsford 48.5 4 856 aw
2 Elliot Holland SM City of Norwich 49.1 3 818 aw
3 George Hadler U20 Havering AC 50.8 2 715 aw
4 Conner Oliver U17 Colchester Harriers 52.1 1 642 aw
Men's B 400m
1 Paul Owen SM Chelmsford 51.6 4 670 aw
2 Scott Greeves U20 City of Norwich 52.2 3 637 aw
3 Billy Stanley  U20 Colchester Harriers 55.7 2 463
4 Michael Duncan U17 Havering AC 56.1 1 445
Men's A 800m
1 Martainn Ramsay U23 City of Norwich 1:57.4 4 772 aw
2 Billy Stanley  U20 Colchester Harriers 2:00.4 3 692 aw
3 Darren Blackwell U20 Chelmsford 2:02.2 2 646 aw
4 Paul Kavanagh SM Havering AC 2:05.4 1 570
Men's B 800m
1 Tom Hook U20 City of Norwich 1:58.4 4 745 aw
2 Dave Allworthly  SM Colchester Harriers 2:03.2 3 622 aw
3 Will Wright SM Chelmsford 2:05.1 2 577
4 Matt Bland M45 Havering AC 2:23.6 1 241
Men's A 1500m
1 Tom Hook U20 City of Norwich 4:11.2 4 658 aw
2 Will Wright SM Chelmsford 4:15.1 3 616 aw
3 Conner Price  U20 Colchester Harriers 4:17.8 2 588 aw
4 Russ Middleton SM Havering AC 4:51.3 1 302
Men's B 1500m
1 Grant Twist SM Chelmsford 4:19.3 4 573 aw
2 Dave Allworthley SM Colchester Harriers 4:21.3 3 553
3 Oliver Maskell U23 City of Norwich 4:23.6 2 530
4 Chris Coates SM Havering AC 4:56.1 1 271
Men's A 5000m
1 Grant Twist SM Chelmsford 15:10.5 4 783 aw
2 Chris Sellens  SM Colchester Harriers 16:10.7 3 613 aw
3 Joe Skipper SM City of Norwich 16:13.4 2 606 aw
4 Matt Bland M45 Havering AC 16:43.2 1 529 aw
Men's B 5000m
1 Carl Goose SM City of Norwich 16:22.9 4 581 aw
2 Ken Hoye SM Chelmsford 16:40.6 3 535 aw
3 Anthony Barraclough SM Colchester Harriers 16:42.7 2 530 aw
4 Martin Chester M40 Havering AC 17:29.3 1 420
Men's A 110mH Wind=  
1 Chris Marshall U23 City of Norwich 15.7 4 777 aw
2 George Hadler U20 Havering AC 15.8 3 766 aw
3 Bradley Reed U23 Chelmsford 16.9 2 650 aw
4 Rob Smith SM Colchester Harriers 19.7 1 397
Men's B 110mH Wind=  
1 Jeremy Watson SM Havering AC 17.6 4 581 aw
2 James Senior U23 City of Norwich 20.2 3 358
Men's A 400mH
1 Chris Marshall U23 City of Norwich 55.9 4 813 aw
2 Luke Keteleers SM Chelmsford 61.4 3 632 aw
3 Rob Smith SM Colchester Harriers 61.7 2 622 aw
4 Jeremy Watson SM Havering AC 64.4 1 542
Men's B 400mH
1 James Senior U23 City of Norwich 57.5 4 758 aw
2 Bradley Reed U23 Chelmsford 58.2 3 734 aw
3 Ed Thompson U20 Havering AC 63.7 2 562 aw
4 Conner Price  U20 Colchester Harriers 86 1 93
Men's A 2000m Steeplechase
1 James Senior U23 City of Norwich 6:10.6 4 854 aw
2 Chris Sellens  SM Colchester Harriers 6:49.4 3 625
3 Darren Blackwell U20 Chelmsford 7:00.4 2 567 aw
4 Martin Chester M40 Havering AC 7:22.8 1 458
Men's B 2000m Steeplechase
1 Steven Cannell SM City of Norwich 6:30.0 4 735
2 Rob Smith SM Colchester Harriers 7:18.5 3 478
3 Ken Hoye SM Chelmsford 7:39.7 2 384
Men's A High Jump
1 James Murrell U17 Chelmsford 1.87 4 729 aw
2 Jerry Dasaolu U20 City of Norwich 1.75 3 630 aw
3 John Adekoya U20 Havering AC 1.65 2 547
4 Rob Smith SM Colchester Harriers 1.55 1 465
Men's B High Jump
1 Joe McQuillan U17 Chelmsford 1.75 4 630 aw
2 Matt Grapes U20 City of Norwich 1.70 3 589 aw
3 Ed Thompson U20 Havering AC 1.55 2 465
4 Chris Sellens  SM Colchester Harriers 1.55 1 465
Men's A Pole Vault
1 Ed Thompson U20 Havering AC 4.40 4 821 aw
2 James Allway U17 Chelmsford 3.20 3 552 aw
3 Michael Wiseman SM City of Norwich 2.60 2 413
Men's B Pole Vault
1 Paul Owen SM Chelmsford 3.00 4 506 aw
2 Douglas Beckett U17 City of Norwich 2.50 3 389
3 Jeremy Watson SM Havering AC 1.40 2 117
Men's A Long Jump Wind
1 Terry Lucas U20 Chelmsford 6.72 4   789 aw
2 Richard Holland SM Havering AC 6.21 3   689 aw
3 Jack Dearden U17 City of Norwich 6.11 2   669 aw
4 James Grant  SM Colchester Harriers 5.23 1   498
Men's B Long Jump Wind
1 Ashley Cooper U17 City of Norwich 6.02 4   652 aw
2 Alex O'Brien U20 Chelmsford 5.78 3   605 aw
3 Joe Wilkin  U17 Colchester Harriers 4.54 2   366
4 John Adekoya U20 Havering AC 4.01 1   267
Men's A Triple Jump Wind
1 Jack Dearden U17 City of Norwich 12.89 4   740 aw
2 John Adekoya U20 Havering AC 12.88 3   739 aw
3 Alex O'Brien U20 Chelmsford 12.1 2   661 aw
4 Ben Argent  U20 Colchester Harriers 11.18 1   565
Men's B Triple Jump Wind
1 Tom Lake U17 City of Norwich 12.11 4   662 aw
2 Daniel Moore U20 Chelmsford 10.54 3   496
3 Rob Smith SM Colchester Harriers 10.25 2   464
Men's A Shot Putt
1 Duane Jibunoh U20 Havering AC 12.57 4 739 aw
2 Rob Earle  M50 Colchester Harriers 12.34 3 725 aw
3 Michael Painter U20 City of Norwich 12.28 2 721 aw
4 Kevin Wilson SM Chelmsford 11.55 1 673 aw
Men's B Shot Putt
1 James Hamblin  U20 Colchester Harriers 10.74 4 617 aw
2 Callum Brown U23 City of Norwich 10.72 3 616 aw
3 Geoff Tyler M60 Chelmsford 9.98 2 562 aw
4 Sam Harrison SM Havering AC 8.92 1 481
Men's A Discus
1 Duane Jibunoh U20 Havering AC 46.51 4 814 aw
2 Rob Earle  M50 Colchester Harriers 40.05 3 723 aw
3 Michael Painter U20 City of Norwich 39.77 2 719 aw
4 James Mead U20 Chelmsford 32.95 1 612 aw
Men's B Discus
1 Kevin Wilson SM Chelmsford 32.19 4 599 aw
2 Declan Manning U23 City of Norwich 28.90 3 542 aw
3 Duane Jibunoh U20 Havering AC 27.47 2 516 aw
4 James Hamblin  U20 Colchester Harriers 23.46 1 437
Men's A Hammer
1 Callum Brown U23 City of Norwich 60.81 4 864 aw
2 James Hamblin  U20 Colchester Harriers 52.95 3 790 aw
3 Sam Harrison SM Havering AC 28.8 2 518 aw
4 Joe Wells U23 Chelmsford 28.21 1 510 aw
Men's B Hammer
1 Michael Painter U20 City of Norwich 58.9 4 846 aw
2 Rob Earle  M50 Colchester Harriers 51.25 3 773 aw
3 Geoff Tyler M60 Chelmsford 24.54 2 457
4 Jeremy Watson SM Havering AC 18.02 1 350
Men's A Javelin
1 Harry Newenham U23 City of Norwich 52.93 4 769 aw
2 Duane Jibunoh U20 Havering AC 50.15 3 733 aw
3 Kevin Wilson SM Chelmsford 46.44 2 684 aw
4 Tom Mitchell U17 Colchester Harriers 37.65 1 563 aw
Men's B Javelin
1 Sam Harrison SM Havering AC 45.47 4 671 aw
2 Tim Newenham M50 City of Norwich 45.16 3 667 aw
3 Alex O'Brien U20 Chelmsford 39.73 2 593 aw
4 Michael Coulter U20 Colchester Harriers 36.83 1 551 aw
Men's 4x100m
1 Chelmsford SM   44.5 4 534
2 City of Norwich SM   45.3 3 467
3 Colchester Harriers SM   45.4 2 459
4 Havering AC SM   48.5 1 247
Men's 4x400m
1 Chelmsford SM   3:26.2 4 606
2 City of Norwich SM   3:29.3 3 555
3 Havering AC SM   3:44.4 2 339
4 Colchester Harriers SM   3:46.6 1 312
Women's A 100m Wind=  
1 Modupe Shokunbi U17 Havering AC 12.4 4 775 aw
2 Kelly Sutton U20 Colchester Harriers 12.7 3 708 aw
3 Laura Johnson U20 City of Norwich 12.9 2 665 aw
4 Bethany Schofield U17 Chelmsford 13.0 1 644 aw
Women's B 100m Wind=  
1 Victoria Mitchell U23 City of Norwich 12.8 4 686 aw
2 Erin Minton Branfoot U17 Chelmsford 13.2 3 604 aw
3 Michelle Hughes U17 Havering AC 13.2 2 604 aw
4 Courtney Bland U17 Colchester Harriers 14.5 1 378
Women's A 200m Wind=  
1 Kelly Sutton U20 Colchester Harriers 25.5 4 757 aw
2 Victoria Mitchell U23 City of Norwich 25.9 3 715 aw
3 Michelle Hughes U17 Havering AC 26.1 2 695 aw
4 Erin Minton Branfoot U17 Chelmsford 26.6 1 645 aw
Women's B 200m Wind=  
1 Laura Johnson U20 City of Norwich 26.1 4 695 aw
2 Erin Minton Branfoot U17 Chelmsford 26.7 3 636 aw
3 Catherine Holdsworth SW Colchester Harriers 28.0 2 519
4 Chenice Constable U20 Havering AC 29.0 1 439
Women's A 400m
1 Caroline Hill SW Chelmsford 60.0 4 681 aw
2 Kelly Grant SW City of Norwich 60.7 3 654 aw
3 Georgie Taylor U20 Havering AC 66.3 2 463
4 Samantha Hart U20 Colchester Harriers 66.3 1 463
Women's B 400m
1 Rebecca Wade U20 Chelmsford 60.4 4 666 aw
2 Melanie Brown W40 City of Norwich 63.8 3 544 aw
3 Nina Brennan SW Havering AC 68.4 2 400
Women's A 800m
1 Iona Lake U23 City of Norwich 2:14.5 4 814 aw
2 Rebecca Wade U20 Chelmsford 2:22.8 3 674 aw
3 Rebecca Cooke SW Colchester Harriers 2:28.2 2 590
4 Amy Baggs U17 Havering AC 2:33.9 1 508
Women's B 800m
1 Holly Cooper U23 City of Norwich 2:24.6 4 645 aw
2 Hayley Pegg SW Chelmsford 2:42.2 3 399
3 Antoinette Rees U17 Colchester Harriers 3:11.8 2 121
4 Rachael Kerr SW Havering AC 3:28.3 1 37
Women's A 1500m
1 Kelly Grant SW City of Norwich 4:43.5 4 755 aw
2 Megan Evans SW Chelmsford 4:49.2 3 710 aw
3 Katherine-Jayne Watts U17 Colchester Harriers 4:58.8 2 637 aw
4 Ella Jolly U17 Havering AC 6:03.0 1 251
Women's B 1500m
1 Wendy King W40 Chelmsford 5:07.6 4 573 aw
2 Rebecca Cooke SW Colchester Harriers 5:13.4 3 533
3 Lauren Howe U17 City of Norwich 5:14.6 2 525 aw
4 Ellie Watson U23 Havering AC 7:27.0 1 13
Women's A 3000m
1 Ellie Matthews SW City of Norwich 9:54.6 4 832 aw
2 Wendy King W40 Chelmsford 10:44.9 3 645 aw
3 Lucy Mapp SW Colchester Harriers 11:46.3 2 447
Women's B 3000m
1 Nastassja Potgieter U20 City of Norwich 10:55.6 4 608 aw
2 Hayley Pegg SW Chelmsford 12:35.2 3 315
3 Toni Wilson W55 Colchester Harriers 13:41.5 2 171
Women's A 100mH Wind=  
1 Catherine Holdsworth SW Colchester Harriers 15.4 4 768 aw
2 Miriam Arbach SW City of Norwich 15.7 3 738 aw
3 Claire Brennan SW Havering AC 16.5 2 660 aw
4 Jade Harding U20 Chelmsford 17.3 1 586 aw
Women's B 100mH Wind=  
1 Nicola Martell-Smith SW Colchester Harriers 16.5 4 660 aw
2 Marleen Avontuur U20 Chelmsford 21.2 3 283
3 Tanya Daniels SW City of Norwich 21.5 2 264
Women's A 400mH
1 Miriam Arbach SW City of Norwich 64.6 4 788 aw
2 Nicola Martell-Smith SW Colchester Harriers 67.1 3 718 aw
3 Claire Brennan SW Havering AC 69.6 2 650 aw
4 Jade Harding U20 Chelmsford 70.4 1 629 aw
Women's B 400mH
1 Grace Ashworth U17 City of Norwich 74 4 538 aw
2 Bronwen Smith U17 Chelmsford 81.6 3 364
Women's A 1500m Steeplechase
1 Iona Lake U23 City of Norwich 5:04.6 4 898 aw
2 Nicola Rogers SW Colchester Harriers 5:11.4 3 861 aw
Women's B 1500m Steeplechase
1 Lucy Mapp SW Colchester Harriers 6:06.9 4 586 aw
Women's A High Jump
1 Bethan Siddons SW Havering AC 1.55 4 692 aw
2 Catherine Holdsworth SW Colchester Harriers 1.50 3 638 aw
3 Sienna Sexton  U17 City of Norwich 1.50 2 638 aw
4 Jade Harding U20 Chelmsford 1.45 1 585
Women's B High Jump
1 Chenice Constable U20 Havering AC 1.50 4 638 aw
2 Nicola Martell-Smith SW Colchester Harriers 1.50 3 638 aw
3 Grace Ashworth U17 City of Norwich 1.40 2 531
4 Bronwen Smith U20 Chelmsford 1.35 1 478
Women's A Pole Vault
1 Mercy Gutteridge U20 Havering AC 3.20 4 721 aw
2 Sasha Birrell  U20 City of Norwich 3.10 3 695 aw
3 Lucy Mapp SW Colchester Harriers 2.20 2 450
Women's B Pole Vault
1 Nicola Martell-Smith SW Colchester Harriers 1.20 4 150
Women's A Long Jump Wind
1 Miriam Arbach SW City of Norwich 5.42 4   794 aw
2 Jade Harding U20 Chelmsford 5.07 3   710 aw
3 Zoe Young SW Havering AC 4.68 2   617
4 Courtney Bland U17 Colchester Harriers 4.3 1   527
Women's B Long Jump Wind
1 Chenice Constable U20 Havering AC 4.73 4   629 aw
2 Sienna Sexton  U17 City of Norwich 4.48 3   570
3 Bethany Schofield U17 Chelmsford 3.86 2   425
4 Kathryn Hart U20 Colchester Harriers 3.35 1   308
Women's A Triple Jump Wind
1 Miriam Arbach SW City of Norwich 10.74 4   724 aw
2 Bethan Siddons SW Havering AC 10.46 3   693 aw
3 Courtney Bland U17 Colchester Harriers 9.18 2   548 aw
4 Bronwen Smith U17 Chelmsford 8.40 1   457
Women's B Triple Jump Wind
1 Louise Lear U17 Havering AC 9.57 4   593 aw
2 Charlie Hudson-Madge U17 City of Norwich 9.53 3   588 aw
3 Samantha Hart U20 Colchester Harriers 7.84 2   390
Women's A Shot Putt
1 Catherine Holdsworth SW Colchester Harriers 11.57 4 795 aw
2 Rachael Forder U20 Havering AC 9.69 3 673 aw
3 Elspeth Jamieson  U20 City of Norwich 9.67 2 672 aw
4 Marleen Avontuur U20 Chelmsford 9.0 1 625 aw
Women's B Shot Putt
1 Philippa Davenall U17 Colchester Harriers 8.26 4 570 aw
2 Zoe Young SW Havering AC 8.24 3 568
3 Hannah Maher U20 City of Norwich 7.51 2 511
4 Shirley Quinn W55 Chelmsford 6.96 1 465 aw
Women's A Discus
1 Rachel Forder U20 Havering AC 44.5 4 867 aw
2 Shirley Quinn W55 Chelmsford 32.22 3 711 aw
3 Kathryn Hart U20 Colchester Harriers 30.23 2 682 aw
4 Gemma Vickery U20 City of Norwich 22.89 1 561
Women's B Discus
1 Georgie Taylor U20 Havering AC 44.25 4 865 aw
2 Marleen Avontuur U20 Chelmsford 27.63 3 642 aw
3 Philippa Davenall U17 Colchester Harriers 26.98 2 631 aw
4 Holly Durbidge U23 City of Norwich 19.48 1 495
Women's A Hammer
1 Gemma Vickery U20 City of Norwich 38.82 4 726 aw
2 Philippa Davenall U17 Colchester Harriers 36.79 3 700 aw
3 Shirley Quinn W55 Chelmsford 29.29 2 599 aw
4 Nina Brennan SW Havering AC 19.36 1 441
Women's B Hammer
1 Lorraine Brown W45 City of Norwich 17.96 4 415
2 Erin Minton Branfoot U17 Chelmsford 16.32 3 383
3 Rachel Kerr SW Havering AC 9.28 2 212
4 Philippa Davenall U17 Colchester Harriers 3.70 1 0
Women's A Javelin
1 Louise Lockwood SW Havering AC 42.55 4 844 aw
2 Elspeth Jamieson  U20 City of Norwich 39.82 3 811 aw
3 Catherine Holdsworth SW Colchester Harriers 34.13 2 737 aw
4 Marleen Avontuur U20 Chelmsford 24.59 1 594
Women's B Javelin
1 Maria Cann W40 City of Norwich 26.04 4 618 aw
2 Michelle Hughes U17 Havering AC 22.05 3 550
3 Kathryn Hart U20 Colchester Harriers 17.28 2 456
4 Rebecca Wade U20 Chelmsford 7.06 1 109
Women's 4x100m
1 Havering AC SW   52.0 4 547 aw
2 City of Norwich SW   52.5 3 522
3 Chelmsford SW   53.7 2 464
4 Colchester Harriers SW   56.4 1 343
Women's 4x400m
1 Colchester Harriers SW   4:23.0 4 478
2 City of Norwich SW   4:24.4 3 467
3 Havering AC SW   4:44.9 2 310
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
400H 3B Alex O'Brien U20 Chelmsford 63.7 aw
SP Declan Manning U23 City of Norwich 9.96
1500 Gavin Maley M40 Havering AC 4:42.8
400 Jack Strachan U20 City of Norwich 52.4 aw
400 Tom Lake U17 City of Norwich 52.7 aw
400 Jordan Tye U20 City of Norwich 56.6
400 Adam Szucs U23 City of Norwich 60.8
HT Declan Manning SM City of Norwich 30.52 aw
100 Joe Wells U23 Chelmsford 11.7
100 James Walden U20 City of Norwich 11.9
100 Luke Keteleers SM Chelmsford 12.0
100 Joe Wilkin U17 Colchester Harriers 12.1
100 Cameron Steadman U17 City of Norwich 12.2
100 Jack Dearden U17 City of Norwich 11.6 aw
100 Shane Atherton U20 City of Norwich 11.8
100 Ashley Cooper U17 City of Norwich 12.0 aw
100 Fred Williams U20 City of Norwich 12.2
100 Jo Ellis U17 Chelmsford 13.8
5000 Lee Cook SM City of Norwich 16:31.5 aw
5000 Spencer Goodall U20 City of Norwich 16:32.4 aw
5000 Darren McGill SM Colchester Harriers 18:12.0
JT Peter Graves M45 City of Norwich 35.36
JT Craig Lacy SM Havering AC 55.95 aw
JT Callum Brown U20 City of Norwich 39.78 aw
JT Joe Ellis U17 Chelmsford 32.20 aw
200 Shane Atherton U20 City of Norwich 23.3 aw
200 Ashley Cooper U17 City of Norwich 23.4 aw
200 James Walden U20 City of Norwich 23.9
200 Joe Wilkin U17 Colchester Harriers 24.1 aw
200 Cameron Steadman U17 City of Norwich 25.0
200 Adam Szucs U23 City of Norwich 26.3
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
1500 Holly Cooper U23 City of Norwich 5:16.0
1500 Grace Bird U23 City of Norwich 5:37.4
200 Modupe Shokunbi U17 Havering AC 25.6 aw
200 Charlie Hudson-Madge U17 City of Norwich 29.0
200 Rachael Kerr SW Havering AC 29.5
TJ Izzy Chrysafi U17 City of Norwich 8.64
100 4B Holly Durbridge U23 City of Norwich 14.2
800 Megan Soanes U20 City of Norwich 2:32.5
800 Grace Bird U23 City of Norwich 2:34.3
800 Katie Fairman U17 City of Norwich 2:42.2
800 Hannah Maher U20 City of Norwich 2:44.4
400 Holly Cooper U23 City of Norwich 62.7 aw
400 Belinda Clark U17 City of Norwich 63.9 aw
400 Izzy Chrysafi U17 City of Norwich 66.2
Man of the Match Awards
Men
Hammer 1 Callum Brown U23 City of Norwich 60.81 864
400m 1 Markus Hunt SM Chelmsford 48.5 856
2/3000mSc 1 James Senior U23 City of Norwich 6:10.6 854
Hammer 1 Michael Painter U20 City of Norwich 58.9 846
Pole Vault 1 Ed Thompson U20 Havering AC 4.40 821
400m 2 Elliot Holland SM City of Norwich 49.1 818
Women
15/2000mSc 1 Iona Lake U23 City of Norwich 5:04.6 898
Discus 1 Rachel Forder U20 Havering AC 44.5 867
Discus 1 Georgie Taylor U20 Havering AC 44.25 865
15/2000mSc 2 Nicola Rogers SW Colchester Harriers 5:11.4 861
Javelin 1 Louise Lockwood SW Havering AC 42.55 844
3000m 1 Ellie Matthews SW City of Norwich 9:54.6 832