Southern Athletics League: Division 2 North East - Round 5 - Ipswich - 1 September 2012
Team Score
1 Ipswich   238 I
2 Cambridge & Coleridge   187 M
3 Loughton   157 L
4 Biggleswade   17 G
Men's A 100m Wind=  
1 Sam Rivers SM Cambridge & Coleridge 10.9 4 915 aw
2 Ewan Dickson Earle U17 Biggleswade 11.5 3 744 aw
3 Errol Thompson U17 Ipswich 11.5 2 744 aw
4 John McCabe SM Loughton 11.9 1 640
Men's B 100m Wind=  
1 Jake Mair U17 Cambridge & Coleridge 11.7 4 691 aw
2 Robert Graham SM Ipswich 11.9 3 640
3 Comie Cambell M40 Biggleswade 13.5 2 301
4 Gavin Harper SM Loughton 13.8 1 252
Men's A 200m Wind=  
1 Sam Rivers SM Cambridge & Coleridge 21.8 4 954 aw
2 Tom Powell U20 Ipswich 22.8 3 820 aw
3 John McCabe SM Loughton 24.2 2 649
Men's B 200m Wind=  
1 Chris Morter SM Cambridge & Coleridge 23.0 4 794 aw
2 Mark Robinson SM Ipswich 23.3 3 756 aw
3 Gavin Harper SM Loughton 29.2 2 201
Men's A 400m
1 Mark Robinson SM Ipswich 52.0 4 764 aw
2 Dylan Doggett U17 Cambridge & Coleridge 53.1 3 708 aw
3 Sam Clark SM Loughton 65.5 2 218
Men's B 400m
1 Falai Baldeh SM Cambridge & Coleridge 51.7 4 780 aw
2 Tom Powell U20 Ipswich 51.7 3 780 aw
3 Gavin Harper SM Loughton 71.2 2 87
Men's A 800m
1 John Bird SM Ipswich 2:02.2 4 717 aw
2 Louis Rawlings U17 Cambridge & Coleridge 2:06.6 3 619 aw
3 Gavin Harper SM Loughton 2:45.3 2 66
Men's B 800m
1 Jason Black SM Ipswich 2:07.1 4 608
2 John Morley SM Cambridge & Coleridge 2:08.2 3 585
3 Andy Clark SM Loughton 2:52.7 2 24
Men's A 1500m
1 Kieron Wood U17 Cambridge & Coleridge 400.9 4 0
2 John Bird SM Ipswich 4:06.3 3 782 aw
3 Paul Regan SM Loughton 5:00.0 2 294
Men's B 1500m
1 John Morley SM Cambridge & Coleridge 4:33.2 4 508
2 Daniel Jones SM Ipswich 4:58.6 3 304
3 Gavin Harper SM Loughton 6:20.1 2 1
Men's A 5000m
1 James Chettle SM Cambridge & Coleridge 15:56.1 4 650 aw
2 Ross Fawcett SM Ipswich 16:19.1 3 590 aw
3 Dave Tyson SM Loughton 21:29.0 2 63
Men's B 5000m
1 Simon Gardiner SM Ipswich 16:53.5 4 505
2 J Escalante-Phillips U23 Cambridge & Coleridge 17:07.6 3 472
3 Gavin Harper SM Loughton 21:29.0 2 63
Men's A 110mH Wind=  
1 Jonathan Moore SM Ipswich 15.7 4 786 aw
2 Jack Huddlestone SM Cambridge & Coleridge 19.0 3 363
3 Jim Harrison M50 Loughton 33.2 2 0
Men's B 110mH Wind=  
1 Nigel Hayman SM Ipswich 16.5 4 669 aw
2 Tom Brennand SM Cambridge & Coleridge 20.6 3 216
Men's A 400mH
1 Nigel Hayman SM Ipswich 62.3 4 613 aw
2 Jack Huddlestone SM Cambridge & Coleridge 63.5 3 571
3 Jim Harrison M50 Loughton 73.3 2 286
Men's B 400mH
1 Chris Bradshaw SM Ipswich 67.6 4 440
2 Tom Brennand SM Cambridge & Coleridge 70.8 3 349
3 Gavin Harper SM Loughton 82.5 2 107
Men's A 2000m Steeplechase
1 Will Mycroft U23 Cambridge & Coleridge 6:32.2 4 734
2 Conor Whiting U17 Ipswich 7:05.1 3 564
3 Scott Hurley SM Loughton 9:46.5 2 55
Men's B 2000m Steeplechase
1 J Escalante-Phillips SM Cambridge & Coleridge 7:04.3 4 568
2 Jason Black SM Ipswich 7:42.8 3 398
3 Gavin Harper SM Loughton 10:17.1 2 19
Men's A High Jump
1 Luke Mascall-Wright U17 Ipswich 1.75 4 666 aw
2 Ben Davies U23 Cambridge & Coleridge 1.75 3 666 aw
3 Gavin Harper SM Loughton .90 2 0
Men's B High Jump
1 Errol Thompson U17 Ipswich 1.75 4 666 aw
2 Curtis Wood U17 Cambridge & Coleridge 1.60 3 533
3 David Hobbs M60 Loughton .90 2 0
Men's A Pole Vault
1 Chris Bradshaw SM Ipswich 3.40 4 544 aw
2 Jim Harrison M50 Loughton 2.80 3 384 aw
3 Jack Huddlestone U23 Cambridge & Coleridge 2.60 2 332
Men's B Pole Vault
1 Kasey Hagan U17 Ipswich 3.20 4 490 aw
2 Alec Taylor M40 Cambridge & Coleridge 2.40 3 279
Men's A Long Jump Wind
1 Robert Graham SM Ipswich 6.27 4   767 aw
2 Ewan Dickson Earle U17 Biggleswade 6.01 3   714 aw
3 Keiron Lock U17 Cambridge & Coleridge 6.00 2   712 aw
4 Paul Regan SM Loughton 4.67 1   442
Men's B Long Jump Wind
1 Ben Davies U23 Cambridge & Coleridge 6.00 4   712 aw
2 Jermaine Bernard SM Ipswich 5.81 3   673 aw
3 Comie Cambell SM Biggleswade 4.32 2   372
4 Scott Hurley SM Loughton 3.68 1   245
Men's A Triple Jump Wind
1 Robert Graham SM Ipswich 13.54 4   787 aw
2 Chris Ennis U20 Cambridge & Coleridge 11.83 3   608 aw
3 Paul Regan SM Loughton 9.91 2   408
4 Alex Ingham U17 Biggleswade 8.80 1   295
Men's B Triple Jump Wind
1 Chris Bradshaw SM Ipswich 12.40 4   667 aw
2 Keiron Lock U17 Cambridge & Coleridge 11.44 3   567 aw
3 Scott Hurley SM Loughton 7.79 2   192
Men's A Shot Putt
1 Joe Bloomfield SM Ipswich 11.78 4 634 aw
2 Oli Holway U20 Cambridge & Coleridge 11.02 3 589 aw
3 Jim Harrison M50 Loughton 7.47 2 379
Men's B Shot Putt
1 Gary Parsons M40 Cambridge & Coleridge 11.01 4 588 aw
2 Jermaine Bernard SM Ipswich 10.33 3 548 aw
3 Scott Hurley SM Loughton 7.41 2 376
Men's A Discus
1 Joe Bloomfield SM Ipswich 43.48 4 756 aw
2 Adam Lines U20 Cambridge & Coleridge 37.20 3 642 aw
3 Chris Watson M40 Biggleswade 23.53 2 394
4 Jim Harrison M50 Loughton 20.12 1 333
Men's B Discus
1 Gary Parsons M40 Cambridge & Coleridge 35.42 4 609 aw
2 Jermaine Bernard SM Ipswich 22.85 3 382
3 Scott Hurley SM Loughton 16.26 2 263
Men's A Hammer
1 Joe Bloomfield SM Ipswich 54.53 4 797 aw
2 Oli Holway U20 Cambridge & Coleridge 37.20 3 535 aw
3 Scott Hurley SM Loughton 22.41 2 313
Men's B Hammer
1 Malcolm Fenton SM Ipswich 44.02 4 638 aw
2 Gary Parsons M40 Cambridge & Coleridge 35.05 3 503 aw
Men's A Javelin
1 Paul Dowding SM Ipswich 57.25 4 770 aw
2 Albert Pavelin U17 Cambridge & Coleridge 45.07 3 601 aw
3 Jim Harrison M50 Loughton 28.05 2 365
Men's B Javelin
1 Adam Lines U20 Cambridge & Coleridge 42.64 4 567 aw
2 Paul Roberts U20 Ipswich 42.09 3 559 aw
3 Scott Hurley SM Loughton 23.23 2 298
Men's 4x100m
1 Ipswich SM   45.9 4 698
2 Loughton SM   51.9 3 394
Men's 4x400m
1 Loughton SM   4:35.1 4 151
Women's A 100m Wind=  
1 Georgina Molster SW Ipswich 12.6 4 910 aw
2 Catriona Marriot U17 Cambridge & Coleridge 13.1 3 829 aw
3 Michaela Davis W45 Loughton 15.7 2 466
Women's B 100m Wind=  
1 Enya Moore U17 Ipswich 12.90 4 861 aw
2 Lucy Gillies U17 Cambridge & Coleridge 13.3 3 797 aw
3 Mary Knapman SW Loughton 15.3 2 515
Women's A 200m Wind=  
1 Joanne Ryan SW Loughton 25.4 4 944 aw
2 Georgina Molster SW Ipswich 26.0 3 898 aw
3 Catriona Marriot U17 Cambridge & Coleridge 27.1 2 816 aw
Women's B 200m Wind=  
1 Enya Moore U17 Ipswich 26.2 4 883 aw
2 Anna Clark U17 Loughton 27.6 3 780
3 Alice Galloway U17 Cambridge & Coleridge 27.9 2 759
Women's A 400m
1 Joanne Ryan SW Loughton 58.0 4 933 aw
2 Hollie Parker U17 Cambridge & Coleridge 60.4 3 859 aw
3 Keeley Whitlock U17 Ipswich 61.7 2 820 aw
Women's B 400m
1 Amie Harrison SW Loughton 66.3 4 689
2 Leanne Thorndyke SW Ipswich 67.2 3 665
3 Helen Grant W45 Cambridge & Coleridge 78.8 2 391
Women's A 800m
1 Hollie Parker U17 Cambridge & Coleridge 2:18.9 4 842 aw
2 Anna Clark U17 Loughton 2:21.1 3 809 aw
3 Rachel Ryan U17 Ipswich 2:30.3 2 678
4 Zoe Luscombe W35 Biggleswade 2:42.7 1 520
Women's B 800m
1 Mary Knapman SW Loughton 2:30.0 4 683
2 Emma Burroughs SW Ipswich 2:35.0 3 616
3 Pauline Golec SW Cambridge & Coleridge 2:41.1 2 539
Women's A 1500m
1 Mary Knapman SW Loughton 5:14.5 4 681
2 Pauline Golec SW Cambridge & Coleridge 5:28.1 3 602
3 Lauren Ramsey U17 Ipswich 5:44.0 2 515
4 Zoe Luscombe W35 Biggleswade 5:57.9 1 444
Women's B 1500m
1 Helen Grant W45 Cambridge & Coleridge 5:50.0 4 484
2 Kirsty Thorndyke SW Ipswich 5:56.4 3 452
3 Jean Hobbs W60 Loughton 7:27.3 2 115
Women's A 3000m
1 Jo Coates W35 Cambridge & Coleridge 10:36.6 4 806 aw
2 Kirsty Thorndyke SW Ipswich 13:04.2 3 439
3 Jean Hobbs W60 Loughton 15:04.0 2 223
Women's B 3000m
1 Helen Grant W45 Cambridge & Coleridge 12:14.8 4 550 aw
Women's A 100mH Wind=  
1 Katy Sealey SW Ipswich 16.4 4 766 aw
2 Jo Richardson SW Loughton 18.9 3 532
Women's B 100mH Wind=  
1 Kerry Fuller SW Ipswich 18.4 4 575
2 Amie Harrison SW Loughton 27.2 3 60
Women's A 400mH
1 Jo Richardson SW Loughton 70.2 4 746 aw
2 Emily Robinson U17 Ipswich 74.6 3 640 aw
Women's B 400mH
1 Alex Leigh-Pearson U20 Ipswich 78.8 4 547
2 Amie Harrison SW Loughton 84.0 3 441
Women's A 1500m Steeplechase
1 Emma Burroughs SW Ipswich 5:54.2 4 719 aw
2 Mary Knapman SW Loughton 6:51.9 3 462 aw
Women's B 1500m Steeplechase
Women's A High Jump
1 Katy Sealey SW Ipswich 1.64 4 844 aw
2 Anne Moindrot SW Cambridge & Coleridge 1.20 3 417
3 Sandra Ingham W50 Biggleswade 1.00 2 227
Women's B High Jump
1 Keeley Whitlock U17 Ipswich 1.40 4 610
2 Amie Harrison SW Loughton 1.00 3 227
Women's A Pole Vault
1 Sophie Godbold U17 Ipswich 1.80 4 283
2 Barbara Higgins W55 Loughton 1.20 3 110
Women's B Pole Vault
1 Michaela Davis W45 Loughton 1.20 4 110
Women's A Long Jump Wind
1 Katy Sealey SW Ipswich 4.96 4   768 aw
2 Anne Moindrot SW Cambridge & Coleridge 4.24 3   617
3 Mary Knapman SW Loughton 4.10 2   588
Women's B Long Jump Wind
1 Jess CrIssell U20 Ipswich 4.59 4   690
2 Amie Harrison SW Loughton 3.44 3   451
Women's A Triple Jump Wind
1 Jess CrIssell U20 Ipswich 10.32 4   718 aw
2 Anne Moindrot SW Cambridge & Coleridge 9.46 3   631
3 Michaela Davis SW Loughton 6.09 2   294
Women's B Triple Jump Wind
1 Rachel Ryan U17 Ipswich 9.15 4   600 aw
Women's A Shot Putt
1 Katy Sealey SW Ipswich 9.97 4 569 aw
2 Alice Galloway U17 Cambridge & Coleridge 9.65 3 550 aw
3 Kate Merritt W35 Loughton 6.40 2 354
Women's B Shot Putt
1 Helena Coe U17 Ipswich 9.29 4 528 aw
2 Hayley Sayer U23 Cambridge & Coleridge 8.18 3 461
3 Barbara Higgins W55 Loughton 5.00 2 270
Women's A Discus
1 Ellie Bloomfield U17 Ipswich 29.97 4 523 aw
2 Anne Moindrot SW Cambridge & Coleridge 26.4 3 458 aw
3 Kate Merritt W35 Loughton 20.9 2 358
Women's B Discus
1 Kerry Fuller SW Ipswich 27.84 4 484 aw
2 Hayley Sayer U23 Cambridge & Coleridge 18.77 3 319
3 Hannah Davis U17 Loughton 12.29 2 202
Women's A Hammer
1 Hayley Sayer U23 Cambridge & Coleridge 41.4 4 634 aw
2 Kerry Fuller SW Ipswich 28.4 3 427 aw
3 Michaela Davis W45 Loughton 17.73 2 257
Women's B Hammer
1 Imogen Hyde U17 Cambridge & Coleridge 31.98 4 484 aw
2 Barbara Higgins W55 Loughton 16.8 3 242
3 Helena Coe U17 Ipswich 11.9 2 164
Women's A Javelin
1 Alice Robinson U17 Ipswich 28.68 4 492 aw
2 Imogen Hyde U17 Cambridge & Coleridge 22.94 3 389
3 Hannah Davis U17 Loughton 19.44 2 327
Women's B Javelin
1 Emily Robinson U17 Ipswich 24.54 4 418 aw
2 Kate Merritt W35 Loughton 14.81 3 244
Women's 4x100m
1 Ipswich SW   52.4 4 817
2 Loughton SW   53.5 3 778
3 Cambridge & Coleridge SW   55.2 2 720
Women's 4x400m
1 Loughton SW   4:16.4 4 781
2 Cambridge & Coleridge SW   4:31.2 3 681
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 Lee Bowker SM Ipswich 12.7
400 Jeremy Smith SM Ipswich 64.2
1500 Jeremy Smith SM Ipswich 5:41.7
JT Oliver Minns SM Ipswich 34.22
PV Toby Upson U17 Ipswich 2.40
LJ Errol Thompson U17 Ipswich 6.08 aw
100 Chris Morter SM Cambridge & Coleridge 11.2 aw
200 Neil Carrington U23 Cambridge & Coleridge 26.1
400 Mark Crook SM Cambridge & Coleridge 59.8
800 Falai Baldah SM Cambridge & Coleridge 2:24.2
LJ Jack Huddlestone SM Cambridge & Coleridge 5.37
DT Oli Holway U20 Cambridge & Coleridge 34.68 aw
100 Alex Holdsworth U17 Cambridge & Coleridge 12.0 aw
200 Alex Holdsworth U17 Cambridge & Coleridge 24.8
100 Louis Rawlings U17 Cambridge & Coleridge 11.6 aw
100 John Baxter SM Cambridge & Coleridge 11.5 aw
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 Amber Rudland U17 Ipswich 13.8
200 Amber Rudland U17 Ipswich 28.2
100 Georgia Partridge U17 Ipswich 14.4
LJ Georgia Partridge U17 Ipswich 4.39
100 Elizabeth Welbourn W50 Ipswich 14.8 aw
200 Elizabeth Welbourn W50 Ipswich 31.1 aw
200 Leanne Thorndyke SW Ipswich 30.2
200 Alex Leigh-Pearson U20 Ipswich 27.0 aw
TJ Sophie Godbold U17 Ipswich 7.38
Man of the Match Awards
Men
200m 1 Sam Rivers SM Cambridge & Coleridge 21.8 954
100m 1 Sam Rivers SM Cambridge & Coleridge 10.9 915
200m 2 Tom Powell U20 Ipswich 22.8 820
Hammer 1 Joe Bloomfield SM Ipswich 54.53 797
200m 1 Chris Morter SM Cambridge & Coleridge 23.0 794
Triple Jump 1 Robert Graham SM Ipswich 13.54 787
Women
200m 1 Joanne Ryan SW Loughton 25.4 944
400m 1 Joanne Ryan SW Loughton 58.0 933
100m 1 Georgina Molster SW Ipswich 12.6 910
200m 2 Georgina Molster SW Ipswich 26.0 898
200m 1 Enya Moore U17 Ipswich 26.2 883
100m 1 Enya Moore U17 Ipswich 12.90 861