Southern Athletics League: Division 2 West - Round 4 - Salisbury - 14 July 2012
Team Score
1 Basingstoke & Mid Hants   266.5 B
2 Swindon   202 S
3 City of Salisbury   146.5 X
Men's A 100m Wind=  
1 Kieran Showler-Davis sm Basingstoke & Mid Hants 11.3 4 799 aw
2 Andrew Pryde U17 City of Salisbury 11.9 3 640 aw
3 Dan Large U23 Swindon 13.2 2 355
Men's B 100m Wind=  
1 Jon Elderfield sm Basingstoke & Mid Hants 11.7 4 691
2 Abbey Babatunde U17 City of Salisbury 12.3 3 543
3 Michael Sas SM Swindon 14.4 2 166
Men's A 200m Wind=  
1 Kieran Showler-Davis U17 Basingstoke & Mid Hants 22.0 4 926 aw
2 Jordan King U17 City of Salisbury 24.1 3 660 aw
3 Dan Large U23 Swindon 25.0 2 560
Men's B 200m Wind=  
1 Ray Watkins M55 Basingstoke & Mid Hants 25.9 4 468 aw
2 Tom Toroca U17 City of Salisbury 30.7 3 117
3 Michael Sas SM Swindon 31.1 2 98
Men's A 400m
1 JonElderfield sm Basingstoke & Mid Hants 50.5 4 846 aw
2 Rob Churchill SM Swindon 53.7 3 677
3 Charles Britten SM City of Salisbury 54.5 2 638
Men's B 400m
1 Chris Ladhams u20 Basingstoke & Mid Hants 52.9 4 718 aw
2 Dan Large U23 Swindon 55.3 3 600
3 Stuart Holloway SM City of Salisbury 59.1 2 436
Men's A 800m
1 Dan Pidgeon SM Swindon 1:56.6 4 853 aw
2 Chris Ladhams u20 Basingstoke & Mid Hants 1:56.7 3 851 aw
3 Stuart Holloway SM City of Salisbury 2:04.7 2 660
Men's B 800m
1 Darren Carr U20 Basingstoke & Mid Hants 2:04.8 4 658 aw
2 Jordan King U17 City of Salisbury 2:18.1 3 396
3 Michael Sas SM Swindon 2:25.7 2 275
Men's A 1500m
1 Tom McKellar sm Basingstoke & Mid Hants 4:09.3 4 749 aw
2 Chris Reade SM Swindon 4:12.7 3 712 aw
3 Eliot Hames SM City of Salisbury 4:32.6 2 514
Men's B 1500m
1 Pete Watkeys sm Basingstoke & Mid Hants 4:15.7 4 680 aw
2 Alex Bampton U20 Swindon 4:23.2 3 603 aw
3 Sam Rogers U17 City of Salisbury 4:43.1 2 422
Men's A 3000m
1 Stuart Holloway SM City of Salisbury 9:24.0 4 621 aw
2 Heath Bampton M40 Swindon 9:54.1 3 493
3 Darren Carr U20 Basingstoke & Mid Hants 10:27.1 2 369
Men's B 3000m
1 Eliot Hames SM City of Salisbury 9:32.2 4 584
2 Brian Gardner M55 Swindon 10:04.6 3 452 aw
3 Geoff Butler M40 Basingstoke & Mid Hants 13:05.6 2 24
Men's A 110mH Wind=  
1 Adrian Hemery SM Swindon 15.7 4 786 aw
2 Ben Hazell sm Basingstoke & Mid Hants 15.7 3 786 aw
Men's B 110mH Wind=  
1 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 24.4 4 19
Men's A 400mH
1 Ben Hazell sm Basingstoke & Mid Hants 57.5 4 794 aw
2 Sam Rogers U17 City of Salisbury 66.1 3 486
Men's B 400mH
1 Rob Kite sm Basingstoke & Mid Hants 62.8 4 595 aw
2 Hamish Mundell U17 City of Salisbury 73.9 3 272
Men's A 3000m Steeplechase
1 Dan Short sm Basingstoke & Mid Hants 12:17.1 4 345
2 Nikki Hazzard U23 City of Salisbury 12:30.3 3 314
3 Michael Sas SM Swindon 15:33.2 2 33
Men's B 3000m Steeplechase
1 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 14:36.0 4 89
Men's A High Jump
1 Adrian Hemery SM Swindon 1.70 4 622
2 Jonty Davison U17 Basingstoke & Mid Hants 1.60 3 533
3 Sam Rogers U17 City of Salisbury 1.50 2 445
Men's B High Jump
1 Geoff Butler M40 Basingstoke & Mid Hants 1.55 3.5 489
2 Chris Reade SM Swindon 1.55 3.5 489
3 Hamish Mundell U17 City of Salisbury 1.45 2 401
Men's A Pole Vault
1 Adrian Hemery SM Swindon 4.00 4 705 aw
2 Gavin Berry sm Basingstoke & Mid Hants 3.00 3 437 aw
3 Darren Clissold M40 City of Salisbury 2.80 2 384
Men's B Pole Vault
1 Dean Showler-Davis sm Basingstoke & Mid Hants 2.40 4 279
2 Steve Mundell M50 City of Salisbury 2.00 3 175
3 Michael Sas SM Swindon 0.95 2 0
Men's A Long Jump Wind
1 Richard Holt U23 City of Salisbury 6.64 4   843 aw
2 Adrian Hemery  SM Swindon 6.47 3   808 aw
3 Rob Kite sm Basingstoke & Mid Hants 6.19 2   751 aw
Men's B Long Jump Wind
1 Lewis Cooper u20 Basingstoke & Mid Hants 5.38 4   586
2 Abbey Babatunde U17 City of Salisbury 5.09 3   527
3 Allan Webb M60 Swindon 3.42 2   194
Men's A Triple Jump Wind
1 Richard Holt U23 City of Salisbury 13.19 4   750 aw
2 Jon Elderfield sm Basingstoke & Mid Hants 12.25 3   652 aw
3 Tony Jackson M50 Swindon 11.29 2   551 aw
Men's B Triple Jump Wind
1 Abbey Babatunde U17 City of Salisbury 11.05 4   526 aw
2 Lewis Cooper u20 Basingstoke & Mid Hants 9.61 3   377
3 Allan Webb M60 Swindon 7.46 2   159
Men's A Shot Putt
1 Grant Showler-Davis sm Basingstoke & Mid Hants 12.72 4 689 aw
2 Adrian Hemery SM Swindon 12.37 3 668 aw
3 David Woolcott M55 City of Salisbury 9.91 2 523 aw
Men's B Shot Putt
1 Rob Kite sm Basingstoke & Mid Hants 12.29 4 664 aw
2 Simon Billingham SM Swindon 10.83 3 577 aw
3 Darren Clissold M40 City of Salisbury 8.30 2 428
Men's A Discus
1 Ben Hazell sm Basingstoke & Mid Hants 40.77 4 707 aw
2 Adrian Hemery SM Swindon 35.77 3 616 aw
3 Charlie Britten SM City of Salisbury 21.58 2 359
Men's B Discus
1 Rob Kite sm Basingstoke & Mid Hants 34.90 4 600 aw
2 Joe Lee U20 Swindon 26.34 3 445 aw
Men's A Hammer
1 B.Jones sm Basingstoke & Mid Hants 50.29 4 733 aw
2 Adrian Hemery SM Swindon 37.19 3 535 aw
3 Darren Clissold M40 City of Salisbury 29.30 2 416 aw
Men's B Hammer
1 J.Flitcroft sm Basingstoke & Mid Hants 34.36 4 492 aw
2 Simon Billingham SM Swindon 25.84 3 364
3 David Woolcott M55 City of Salisbury 24.49 2 344
Men's A Javelin
1 Grant Showler-Davis sm Basingstoke & Mid Hants 38.48 4 509 aw
2 Richard Holt U23 City of Salisbury 35.47 3 467
3 Joe Lee U20 Swindon 30.44 2 398
Men's B Javelin
1 Lewis Cooper u20 Basingstoke & Mid Hants 34.05 4 448
2 Allan Webb M60 Swindon 26.31 3 341
3 Andrew Pryde U17 City of Salisbury 22.08 2 282 aw
Men's 4x100m
1 Basingstoke & Mid Hants SM   45.4 4 727
2 City of Salisbury SM   46.1 3 686
3 Swindon SM   60.6 2 106
Men's 4x400m
1 Basingstoke & Mid Hants SM   3:22.5 4 851 aw
2 Swindon SM   3:38.3 3 650
3 City of Salisbury SM   3:38.8 2 645
Women's A 100m Wind=  
1 Ruth Mckellar SW Basingstoke & Mid Hants 13.5 4 766
2 Stephanie Ospina U20 Swindon 15.0 3 553
3 Marie Clarke U17 City of Salisbury 15.7 2 466
Women's B 100m Wind=  
1 Amy Harris SW Basingstoke & Mid Hants 14.5 4 620
2 Sally Ludlow SW Swindon 16.0 3 431
Women's A 200m Wind=  
1 Keeleigh Chapman U17 Swindon 26.3 4 875 aw
2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 27.3 3 801
3 Lizzie Clifford U17 City of Salisbury 27.9 2 759
Women's B 200m Wind=  
1 Amy Harris SW Basingstoke & Mid Hants 29.8 4 631
2 Vickey Bass SW Swindon 36.2 3 288
Women's A 400m
1 Amy Harris SW Basingstoke & Mid Hants 64.8 4 730
2 Emma Clarke U17 City of Salisbury 70.5 3 579
3 Zoe Large U20 Swindon 77.7 2 414
Women's B 400m
1 Jo Hay U20 Basingstoke & Mid Hants 65.2 4 719
2 Stephanie Ospina SW Swindon 81.0 3 347
Women's A 800m
1 Hannah Drewett U23 City of Salisbury 2:27.3 4 720
2 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 2:32.9 3 643
3 Pauline Morgan W45 Swindon 3:28.6 2 117
Women's B 800m
1 Ami Nash U20 Basingstoke & Mid Hants 2:38.5 4 571
2 Val Gibbons W60 Swindon 4:34.6 3 0
Women's A 1500m
1 Hannah Drewett U23 City of Salisbury 5:07.6 4 724
2 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 5:41.5 3 528
3 Pauline Morgan W45 Swindon 6:13.2 2 373
Women's B 1500m
1 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 6:52.6 4 217
2 Val Gibbons W60 Swindon 8:59.3 3 0
Women's A 3000m
1 Linda Van Der Wel W35 Basingstoke & Mid Hants 11:51.2 4 607
2 Emma Clarke U17 City of Salisbury 12:19.8 3 538
3 Pauline Morgan W45 Swindon 13:43.0 2 361
Women's B 3000m
1 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 12:33.3 4 507
2 Val Gibbons W60 Swindon 18:44.6 3 14
Women's A 100mH Wind=  
1 Catrin Garland U23 Swindon 19.6 4 474
2 Ruth Mckellar SW Basingstoke & Mid Hants 20.4 3 412
Women's B 100mH Wind=  
1 Beth Bermingham U20 Swindon 19.7 4 466
2 Linda Van Der Wel W35 Basingstoke & Mid Hants 21.2 3 354
Women's A 400mH
1 Keeleigh Chapman U17 Swindon 64.2 4 903 aw
2 Jenny Heylar U17 Basingstoke & Mid Hants 68.7 3 783 aw
Women's B 400mH
1 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 72.2 4 697 aw
2 Catrin Garland U23 Swindon 109.7 3 86
Women's A 2000m Steeplechase
1 Linda Van Der Wel W35 Basingstoke & Mid Hants 9:07.5 4 498
2 Vickey Bass SW Swindon 13:25.3 3 25
Women's B 2000m Steeplechase
1 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 9:36.0 4 416
2 Sally Ludlow W35 Swindon 14:03.7 3 6
Women's A High Jump
1 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 1.40 4 610
2 Alex Mundell U17 City of Salisbury 1.30 3 513
3 Catrin Garland U23 Swindon 1.25 2 465
Women's B High Jump
1 Jo Hay SW Basingstoke & Mid Hants 1.35 4 561
2 Beth Bermingham U20 Swindon 1.20 2.5 417
3 Hannah Drewett U23 City of Salisbury 1.20 2.5 417
Women's A Pole Vault
1 Beth Bermingham U20 Swindon 1.10 4 81
2 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 1.10 3 81
Women's B Pole Vault
1 Catrin Garland U23 Swindon 1.10 4 81
2 Ruth Mckellar SW Basingstoke & Mid Hants 1.10 3 81
Women's A Long Jump Wind
1 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 4.41 4   653
2 Marie Clarke U17 City of Salisbury 3.83 3   532
3 Sally Ludlow SW Swindon 3.60 2   484
Women's B Long Jump Wind
1 Jenny Heylar SW Basingstoke & Mid Hants 3.61 4   486
2 Catlin Garland U23 Swindon 3.27 3   416
Women's A Triple Jump Wind
1 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 9.52 4   637 aw
2 Alex Mundell U17 City of Salisbury 9.09 3   594 aw
3 Beth Bermingham U20 Swindon 8.92 2   576
Women's B Triple Jump Wind
1 Ami Nash  U20 Basingstoke & Mid Hants 8.19 4   503
2 Stephanie Ospina SW Swindon 7.95 3   479
Women's A Shot Putt
1 Nikee Hirst W40 City of Salisbury 8.13 4 458
2 Zoe Large U20 Swindon 7.34 3 411
3 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 6.44 2 357
Women's B Shot Putt
1 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 5.50 4 300
2 Catrin Garland U23 Swindon 5.32 3 290
3 Marie Clarke U17 City of Salisbury 4.93 2 266
Women's A Discus
1 Zoe Large U20 Swindon 21.85 4 375
2 Nikee Hirst W40 City of Salisbury 21.68 3 372
3 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 16.10 2 271
Women's B Discus
1 Lucy Walton SW Swindon 13.55 4 225
2 Donna Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 12.87 3 212
3 Emma Clarke U17 City of Salisbury 10.77 2 175
Women's A Hammer
1 Vickey Bass SW Swindon 26.99 4 404 aw
2 Nikee Hirst W40 City of Salisbury 20.34 3 298
3 Sue Pett W60 Basingstoke & Mid Hants 16.18 2 232
Women's B Hammer
1 Zoe Large U20 Swindon 21.11 4 310
2 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 13.33 3 187
Women's A Javelin
1 Jenny Heylar U17 Basingstoke & Mid Hants 31.83 4 549 aw
2 Nikee Hirst W40 City of Salisbury 22.74 3 386
3 Zoe Large U20 Swindon 17.32 2 289
Women's B Javelin
1 Alexandra Mundell U17 City of Salisbury 16.78 4 279
2 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 13.30 3 217
3 Vicky Bass SW Swindon 13.09 2 213
Women's 4x100m
1 Basingstoke & Mid Hants SW   56.2 4 687
2 Swindon SW   58.0 3 629
3 City of Salisbury SW   60.6 2 550
Women's 4x400m
1 Basingstoke & Mid Hants SW   4:37.4 4 641
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
1500 Derek Gardner M45 Swindon 4:52.7
1500 Ian Stott M40 City of Salisbury 4:38.5
100 R.Watkins M55 Basingstoke 12.9 aw
400 L.Cooper u20 Basingstoke 55.3
SP Joe Lee U20 Swindon 8.26
800 Tom Toroca U17 City of Salisbury 2:30.3
400 Joe Flitcroft SM Basingstoke 54.2
1500 Dan Short SM Basingstoke 4:36.5
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
400 Lisa Mulholland SW Basingstoke 70.5
Man of the Match Awards
Men
200m 1 Kieran Showler-Davis U17 Basingstoke & Mid Hants 22.0 926
800m 1 Dan Pidgeon SM Swindon 1:56.6 853
800m 2 Chris Ladhams u20 Basingstoke & Mid Hants 1:56.7 851
4x400m 1 Basingstoke & Mid Hants SM 3:22.5 851
400m 1 JonElderfield sm Basingstoke & Mid Hants 50.5 846
Long Jump 1 Richard Holt U23 City of Salisbury 6.64 843
Women
400mH 1 Keeleigh Chapman U17 Swindon 64.2 903
200m 1 Keeleigh Chapman U17 Swindon 26.3 875
200m 2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 27.3 801
400mH 2 Jenny Heylar U17 Basingstoke & Mid Hants 68.7 783
100m 1 Ruth Mckellar SW Basingstoke & Mid Hants 13.5 766
200m 3 Lizzie Clifford U17 City of Salisbury 27.9 759