Southern Athletics League: Division 2 West - Round 4 - Redruth - 14 July 2012
Team Score
1 North Devon   192 N
2 City of Plymouth/Erme Valley   191 E
3 Cornwall   183 C
Men's A 100m Wind=  
1 Alex Beeching SM City of Plymouth 11.0 4 886 aw
2 David Willis SM Cornwall 11.7 3 691
3 Steve Page SM North Devon 11.9 2 640
Men's B 100m Wind=  
1 Krystan Lane U17 City of Plymouth 11.2 4 828 aw
2 Sam Martin U20 North Devon 11.9 3 640
Men's A 200m Wind=  
1 Alex Beeching SM City of Plymouth 22.3 4 886 aw
2 Liam Littlejohns SM Cornwall 23.7 3 708
3 Sam Martin U20 North Devon 24.4 2 626
Men's B 200m Wind=  
1 Krystan Lane U17 City of Plymouth 23.0 4 794 aw
2 David Willis U17 Cornwall 24.1 3 660 aw
3 Jack Flanagan U23 North Devon 25.4 2 518
Men's A 400m
1 Liam Littlejohns U17 Cornwall 53.3 4 697 aw
2 Luke Hasted U20 North Devon 54.0 3 663 aw
3 Jack Tonkin U20 City of Plymouth 54.9 2 619
Men's B 400m
1 Todd Mitchell U17 Cornwall 54.0 4 663 aw
2 Jack Flanagan U23 North Devon 57.2 3 515
3 Simon Anderson M45 City of Plymouth 71.9 2 75
Men's A 800m
1 Callum Jones U20 Cornwall 2:04.9 4 656 aw
2 Michael Gaunt U20 North Devon 2:06.0 3 632 aw
3 Simon Anderson M45 City of Plymouth 2:06.2 2 627 aw
Men's B 800m
1 Steve Burns M45 City of Plymouth 2:21.8 4 334
2 Ian Snow M60 North Devon 2:24.1 3 299 aw
3 Ian Wright M55 Cornwall 2:41.9 2 92
Men's A 1500m
1 Callum Jones U20 Cornwall 4:21.6 4 619 aw
2 Simon Anderson M45 City of Plymouth 4:25.6 3 580 aw
3 Matt Hart SM North Devon 4:52.1 2 351
Men's B 1500m
1 James Smith U20 City of Plymouth 4:39.6 4 452
2 Ian Wright M55 Cornwall 5:14.2 3 204
Men's A 3000m
1 Ashley Smith U20 City of Plymouth 9:55.7 4 486
2 Matt Hart SM North Devon 10:07.0 3 442
3 Adrian Ball M45 Cornwall 10:13.5 2 418
Men's B 3000m
1 Steve Burns M45 City of Plymouth 10:37.3 4 335
2 Andrew Eddison M45 Cornwall 10:46.5 3 305
3 Chris Norman M55 North Devon 12:20.9 2 80
Men's A 110mH Wind=  
1 Mark Linskill SM North Devon 18.3 4 439
2 James Hill SM Cornwall 20.7 3 208
Men's B 110mH Wind=  
1 Steve Cotton SM North Devon 21.2 4 171
2 Nathan Kitchen M40 Cornwall 23.3 3 54
Men's A 400mH
1 Mark Linskill SM North Devon 61.7 4 634 aw
2 Callum Jones SM Cornwall 64.7 3 531
3 Jack Tonkin U20 City of Plymouth 67.2 2 452
Men's B 400mH
1 James Hill U20 Cornwall 68.0 4 428
2 Matt Bradley SM City of Plymouth 68.5 3 413
3 Sam Martin U20 North Devon 68.6 2 411
Men's A 3000m Steeplechase
1 Matt Bradley SM City of Plymouth 10:10.5 4 724 aw
2 Samuel Harry M40 Cornwall 11:34.4 3 457
Men's B 3000m Steeplechase
1 John Cooper SM City of Plymouth 10:26.1 4 670 aw
2 Nathan Kitchen M40 Cornwall 14:20.5 3 110
Men's A High Jump
1 Stuart Caudery M45 Cornwall 1.75 4 666 aw
2 Mark Linskill SM North Devon 1.70 3 622
3 Ashley Smith U20 City of Plymouth 1.60 2 533
Men's B High Jump
1 Steve Page SM North Devon 1.55 4 489
2 Matt Neyle-Opie SM City of Plymouth 1.55 3 489
3 Simon Vage M40 Cornwall 1.55 2 489
Men's A Pole Vault
1 Stuart Caudery M45 Cornwall 3.40 4 544 aw
2 Mark Linskill SM North Devon 3.00 3 437 aw
Men's B Pole Vault
1 Steve Page SM North Devon 2.20 4 227
2 Nathan Kitchen M40 Cornwall 1.12 3 0
Men's A Long Jump Wind
1 Oliver Clarke U17 Cornwall 6.03 4   718 aw
2 Steve Page SM North Devon 5.65 3   640
3 Emmanuel Alao U20 City of Plymouth 5.29 2   567
Men's B Long Jump Wind
1 Mark Linskill SM North Devon 5.54 4   618
2 Jay Hussaini U20 Cornwall 5.22 3   553
Men's A Triple Jump Wind
1 Mark Linskill SM North Devon 12.19 4   645 aw
2 Emmanuel Alao U23 City of Plymouth 11.98 3   623 aw
3 Kieran Harvey U17 Cornwall 11.30 2   552 aw
Men's B Triple Jump Wind
1 Steve Page SM North Devon 11.74 4   598
2 Krystan Lane U20 City of Plymouth 11.09 3   531
3 Jay Hussaini U20 Cornwall 11.01 2   522
Men's A Shot Putt
1 Steve Cotton SM North Devon 10.77 4 574 aw
2 Luke Sings SM City of Plymouth 10.15 3 537 aw
3 James Hill SM Cornwall 10.02 2 530 aw
Men's B Shot Putt
1 Billy Morley Williams SM North Devon 10.47 4 556 aw
2 Fraser Clarke U20 Cornwall 9.20 3 481
3 Alex Beeching U20 City of Plymouth 7.82 2 400
Men's A Discus
1 Luke Sings SM City of Plymouth 37.57 4 648 aw
2 Sam Roach U20 North Devon 36.45 3 628 aw
3 James Hill SM Cornwall 35.61 2 613 aw
Men's B Discus
1 Jake Benevicous U17 Cornwall 31.20 4 533 aw
2 Steve Cotton SM North Devon 28.07 3 476 aw
Men's A Hammer
1 Billy Morley Williams SM North Devon 42.81 4 620 aw
2 Luke Sings SM City of Plymouth 32.40 3 463 aw
3 Nathan Kitchen M40 Cornwall 24.83 2 349
Men's B Hammer
1 Steve Cotton SM North Devon 25.64 4 361
2 James Hill SM Cornwall 21.37 3 297
3 Matt Bradley SM City of Plymouth 14.38 2 192
Men's A Javelin
1 Luke Sings SM City of Plymouth 47.93 4 640 aw
2 Connor Swan U20 Cornwall 46.54 3 621 aw
3 Sam Roach U20 North Devon 39.96 2 530 aw
Men's B Javelin
1 Fraser Clarke U17 Cornwall 40.48 4 537 aw
2 Steve Page SM North Devon 35.09 3 462
3 Simon Anderson M45 City of Plymouth 20.15 2 256
Men's 4x100m
1 City of Plymouth/Erme Valley SM City of Plymouth 47.00 4 635
2 Cornwall SM Cornwall 47.70 3 597
3 North Devon SM North Devon 49.10 2 525
Men's 4x400m
1 City of Plymouth/Erme Valley SM City of Plymouth 3:45.7 4 566
2 Cornwall SM Cornwall 3:49.3 3 527
3 North Devon SM North Devon 3:59.3 2 425
Women's A 100m Wind=  
1 Katherine Endacott SW City of Plymouth 11.9 4 1031 aw
2 Alisha Webb U17 Cornwall 13.9 3 706
3 Sophie Berry U20 North Devon 14.2 2 663
Women's B 100m Wind=  
1 Katy Corbett U17 City of Plymouth 12.8 4 877 aw
2 Becky Trevena U20 Cornwall 14.0 3 691
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 14.9 2 567
Women's A 200m Wind=  
1 Katy Corbett U17 City of Plymouth 27.2 4 809 aw
2 Sophie Berry U20 North Devon 29.3 3 663
3 Alisha Webb U17 Cornwall 29.4 2 657
Women's B 200m Wind=  
1 Tamzin Gribble W40 City of Plymouth 29.0 4 342
2 Caroline Parmenter U23 North Devon 32.3 3 481
Women's A 400m
1 Jodie Allen SW City of Plymouth 61.5 4 826 aw
2 Alice Vage U20 Cornwall 66.1 3 694
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 75.2 2 468
Women's B 400m
1 Tamzin Gribble W40 City of Plymouth 68.5 4 630
2 Emily Harriaman SW North Devon 80.9 3 349
Women's A 800m
1 Emma Stepto W40 Cornwall 2:18.6 4 847 aw
2 Hannah Gaunt U17 North Devon 2:26.2 3 735 aw
3 Katie Burns U20 City of Plymouth 2:32.3 2 651
Women's B 800m
1 Jenny Almey SW Cornwall 2:41.5 4 535
2 Jess Flanagan U17 North Devon 2:46.1 3 480
Women's A 1500m
1 Emma Stepto W40 Cornwall 4:29.6 4 980 aw
2 Katie Burns U20 City of Plymouth 5:16.6 3 669
Women's B 1500m
Women's A 3000m
1 Jenny Almey SW Cornwall 12:49.3 4 471
2 Jodie Allen SW City of Plymouth 13:30.0 3 386
3 Emily Harriaman SW North Devon 16:09.5 2 135
Women's B 3000m
1 Jasdeep Brar SW North Devon 16:20.2 4 123
Women's A 100mH Wind=  
1 Lamorna Newman U20 Cornwall 17.0 4 706 aw
2 Tamzin Gribble W40 City of Plymouth 18.6 3 558 aw
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 19.4 2 490
Women's B 100mH Wind=  
Women's A 400mH
1 Tamzin Gribble W40 City of Plymouth 75.7 4 E 615 aw
2 Caroline Parmenter U23 North Devon 80.6 3 N 509
Women's B 400mH
1 Sophie Berry U20 North Devon 85.5 4 NN 413
Women's A 2000m Steeplechase
1 Caroline Parmenter U23 North Devon 12:18.6 4 90
Women's B 2000m Steeplechase
Women's A High Jump
1 Caroline Parmenter U23 North Devon 1.40 4 610
2 Tamzin Gribble U17 City of Plymouth 1.35 3 561
3 Becky Trevena U17 Cornwall 1.25 2 465
Women's B High Jump
1 Issie Wirgman-Neal W40 City of Plymouth 1.30 4 513
2 Alisha Webb U20 Cornwall 1.20 3 417
3 Sophie Berry U20 North Devon 1.00 2 227
Women's A Pole Vault
1 Sophie Berry U20 North Devon 1.70 4 254
Women's B Pole Vault
Women's A Long Jump Wind
1 Lamorna Newman U20 Cornwall 5.22 4   823 aw
2 Jodie Allen SW City of Plymouth 4.63 3   699
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 4.11 2   590
Women's B Long Jump Wind
1 Becky Trevena U20 Cornwall 4.48 4   667
2 Issie Wirgman-Neal SW City of Plymouth 4.27 3   623
3 Emily Harriaman SW North Devon 1.73 2   103
Women's A Triple Jump Wind
1 Lamorna Newman U20 Cornwall 10.79 4   766 aw
2 Tamzin Gribble W40 City of Plymouth 9.19 3   604 aw
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 9.00 2   585
Women's B Triple Jump Wind
1 Hannah Gaunt U17 North Devon 8.73 4   557
Women's A Shot Putt
1 Katherine Endacott SW City of Plymouth 10.42 4 596 aw
2 Rebecca Spear U17 North Devon 8.84 3 501 aw
3 Alice Vage U20 Cornwall 7.97 2 449 aw
Women's B Shot Putt
1 Kerry Smith Wightman W40 City of Plymouth 8.52 4 482 aw
2 Lamorna Newman U20 Cornwall 6.93 3 386
3 Emily Harriaman SW North Devon 4.75 2 255
Women's A Discus
1 Rebecca Spear U17 North Devon 32.52 4 569 aw
2 Lottie Jose U17 Cornwall 27.88 3 485 aw
3 Liz Edwards SW City of Plymouth 23.79 2 410
Women's B Discus
1 Kerry Smith Wightman W40 City of Plymouth 18.90 4 321
2 Lamorna Newman U20 Cornwall 16.32 3 275
3 Jess Flanagan U17 North Devon 11.64 2 190
Women's A Hammer
1 Liz Edwards SW City of Plymouth 39.61 4 606 aw
2 Rebecca Spear U17 North Devon 25.13 3 374 aw
3 Jenny Almey U17 Cornwall 11.35 2 156
Women's B Hammer
1 Kerry Smith Wightman W40 City of Plymouth 33.67 4 511 aw
2 Michaela Williams SW Cornwall 11.12 3 152
3 Emily Harriaman SW North Devon 10.54 2 143
Women's A Javelin
1 Michaela Williams SW Cornwall 21.96 4 372
2 Kerry Smith Wightman W40 City of Plymouth 20.31 3 342
3 Hannah Gaunt U17 North Devon 14.55 2 239
Women's B Javelin
1 Liz Edwards SW City of Plymouth 12.54 4 203
2 Jess Flanagan U17 North Devon 8.60 3 133
Women's 4x100m
1 City of Plymouth/Erme Valley SW City of Plymouth 53.60 4 775
2 North Devon SW North Devon 66.20 3 397
Women's 4x400m
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
3000SC Ian Snow M60 North Devon 8:02.3 aw
100 Emmanuel Alao SM North Devon 12.1
100 Matt Neyle-Opie SM North Devon 12.1
200 Matt Neyle-Opie SM North Devon 24.7
200 Emmanuel Alao SM North Devon 25.1
SP Mo Pearson M60 Cornwall 8.85
DT Mo Pearson M60 Cornwall 23.25
JT Karl Swan M40 Cornwall 43.07 aw
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
JTW Kat Barbery-Redd SW Cornwall 30.31 aw
Man of the Match Awards
Men
100m 1 Alex Beeching SM City of Plymouth 11.0 886
200m 1 Alex Beeching SM City of Plymouth 22.3 886
100m 1 Krystan Lane U17 City of Plymouth 11.2 828
200m 1 Krystan Lane U17 City of Plymouth 23.0 794
2/3000mSc 1 Matt Bradley SM City of Plymouth 10:10.5 724
Long Jump 1 Oliver Clarke U17 Cornwall 6.03 718
Women
100m 1 Katherine Endacott SW City of Plymouth 11.9 1031
1500m 1 Emma Stepto W40 Cornwall 4:29.6 980
100m 1 Katy Corbett U17 City of Plymouth 12.8 877
800m 1 Emma Stepto W40 Cornwall 2:18.6 847
400m 1 Jodie Allen SW City of Plymouth 61.5 826
Long Jump 1 Lamorna Newman U20 Cornwall 5.22 823