Southern Athletics League: Division 2 West - Round 1 - Portsmouth - 21 April 2012
Team Score
1 Basingstoke & Mid Hants   233 B
2 Team Kennet   180 K
3 Havant   176 H
Men's A 100m Wind=  
1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 11.2 4 828 aw
2 Josh Willock U17 Team Kennet 11.5 3 744 aw
3 Leslie Parks U17 Havant 11.8 2 665 aw
  Men's B 100m Wind=      
1 Alex Roue U20 Team Kennet 11.9 4 640
2 Stuart Parker U20 Basingstoke & Mid Hants 12.0 3 615
3 Colin Kirby SM Havant 12.6 2 476
  Men's A 200m Wind=      
1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 23.1 4 781 aw
2 Josh Willock U17 Team Kennet 23.3 3 756 aw
3 Leslie Parks U17 Havant 24.4 2 626 aw
  Men's B 200m Wind=      
1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 23.3 4 756 aw
2 Alex Roue U20 Team Kennet 24.1 3 660
3 Colin Kirby SM Havant 26.3 2 430
  Men's A 400m        
1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 51.1 4 813 aw
2 Samuel Randall U17 Team Kennet 52.5 3 738 aw
3 Chris Spinks U20 Havant 54.3 2 648
Men's B 400m
1 Chris Ladhams U20 Basingstoke & Mid Hants 52.7 4 728 aw
2 Peter Saunders U20 Team Kennet 53.4 3 692 aw
3 Matt McNamara SM Havant 61.9 2 332
  Men's A 800m        
1 Chris Ladhams U20 Basingstoke & Mid Hants 2:03.4 4 690 aw
2 Craig Berryman SM Havant 2:11.5 3 518
3 Alex Hanson U17 Team Kennet 2:21.0 2 347
  Men's B 800m        
1 Liam McGarrigie SM Basingstoke & Mid Hants 2:06.1 4 630
2 Daniel Collis U17 Team Kennet 2:23.0 3 316
3 James Faull U17 Havant 2:32.8 2 183
  Men's A 1500m        
1 Tom McKeller SM Basingstoke & Mid Hants 4:16.3 4 674 aw
2 Chris Spinks U20 Havant 4:21.3 3 622 aw
3 Alex Hanson U17 Team Kennet 4:49.1 2 374
  Men's B 1500m        
1 Liam McGarrigie SM Basingstoke & Mid Hants 4:40.6 4 443
2 Craig Berryman SM Havant 4:51.4 3 356
3 Daniel Collis U17 Team Kennet 4:55.9 2 323
Men's A 5000m
1 Matt Gordon U20 Havant 16:45.7 4 524 aw
2 James Moorcroft SM Team Kennet 17:59.5 3 361
3 Don Powell M60 Basingstoke & Mid Hants 19:36.3 2 193
  Men's B 5000m        
1 Craig Berryman SM Havant 18:56.2 4 256
2 Andy Cullen M40 Basingstoke & Mid Hants 20:18.6 3 136
3 Simon Briggs M45 Team Kennet 21:20.3 2 71
  Men's A 110mH Wind=      
1 Richard Knape SM Team Kennet 16.3 4 697 aw
2 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 22.0 3 119
3 Rhys Hawkes SM Havant 22.4 2 96
  Men's B 110mH Wind=      
1 Craig Berryman SM Havant 22.7 4 81
  Men's A 400mH        
1 Richard Knape SM Team Kennet 68.9 4 402
2 Craig Berryman SM Havant 70.0 3 371
3 Ben Jones SM Basingstoke & Mid Hants 90.7 2 20
  Men's B 400mH        
1 Craig Berryman SM Havant 72.7 4 301
2 Nick Bull M40 Team Kennet 76.5 3 214
  Men's A 2000m Steeplechase        
1 D Short SM Basingstoke & Mid Hants 7:08.0 4 551
2 Nick Bull M40 Team Kennet 8:03.8 3 318
3 Colin Kirby SM Havant 9:09.0 2 126
Men's B 2000m Steeplechase
1 Matt McNamara SM Havant 9:16.9 4 109
2 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 9:25.0 3 92
3 Simon Briggs M45 Team Kennet 9:41.6 2 63
  Men's A High Jump        
1 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 1.80 4 711 aw
2 Simon Scholes SM Team Kennet 1.45 3 401
  Men's B High Jump        
1 Nick Bull SM Team Kennet 1.40 4 357
2 Liam McGarrigie SM Basingstoke & Mid Hants 1.00 3 17
Men's A Pole Vault
1 Simon Scholes SM Team Kennet 2.60 4 332
2 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 1.10 3 0
  Men's B Pole Vault        
1 Richard Knape SM Team Kennet 1.10 4 0
2 Chris Ladhams U20 Basingstoke & Mid Hants 1.10 3 0
  Men's A Long Jump         Wind
1 Stuart Parker U20 Basingstoke & Mid Hants 5.81 4   673 aw
2 Peter Saunders U20 Team Kennet 5.67 3   645
3 Leslie Parks U17 Havant 5.35 2   580
Men's B Long Jump Wind
1 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 5.63 4   636
2 Josh Willock U17 Team Kennet 5.56 3   622 aw
3 James Faull U17 Havant 3.94 2   297
  Men's A Triple Jump         Wind
1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 12.15 4   641 aw
2 Ollie Cooper U17 Team Kennet 11.95 3   620 aw
  Men's B Triple Jump         Wind
1 Stuart Parker U20 Basingstoke & Mid Hants 11.99 4   624 aw
2 George Hunter U17 Team Kennet 11.54 3   577 aw
Men's A Shot Putt
1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 11.33 4 607 aw
2 Josh Kelly U20 Havant 10.56 3 562 aw
3 Simon Briggs M40 Team Kennet 8.95 2 467
  Men's B Shot Putt        
1 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 11.26 4 603 aw
2 Mark Scarborough M50 Havant 8.59 3 445
3 Graham Chambers M55 Team Kennet 7.09 2 357
  Men's A Discus        
1 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 30.77 4 525 aw
2 Josh Kelly U20 Havant 24.92 3 419
3 Simon Scholes SM Team Kennet 20.01 2 331
  Men's B Discus        
1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 29.66 4 505 aw
2 Graham Chambers M55 Team Kennet 19.66 3 324
Men's A Hammer
1 Ben Jones SM Basingstoke & Mid Hants 45.70 4 663 aw
2 Simon Briggs M40 Team Kennet 32.09 3 458 aw
3 Mark Scarborough M50 Havant 19.57 2 270
  Men's B Hammer        
1 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 38.34 4 552 aw
2 Craig Berryman SM Havant 17.34 3 237
3 Graham Chambers M55 Team Kennet 17.24 2 235
  Men's A Javelin        
1 Luke Angell U17 Team Kennet 44.27 4 589 aw
2 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 36.68 3 484
3 Josh Kelly U20 Havant 35.68 2 470 aw
  Men's B Javelin        
1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 36.53 4 482
2 Colin Kirby SM Havant 30.72 3 402
3 Peter Saunders U20 Team Kennet 30.31 2 396
  Men's 4x100m        
1 Basingstoke & Mid Hants SM   45.0 4 751
2 Team Kennet SM   48.0 3 581
3 Havant SM   50.2 2 471
Men's 4x400m
1 Basingstoke & Mid Hants SM   3:33.2 4 712
2 Team Kennet SM   3:47.7 3 544
  Women's A 100m Wind=      
1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 13.1 4 829 aw
2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 13.2 3 813 aw
3 Hayley Lovett SW Havant 14.8 2 580
  Women's B 100m Wind=      
1 Lily Chapman U17 Team Kennet 14.0 4 691
2 Holly Thorton U17 Basingstoke & Mid Hants 14.5 3 620
3 Ashley Loveman U17 Havant 15.8 2 454
  Women's A 200m Wind=      
1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 26.9 4 830 aw
2 Corin Reynolds SW Havant 27.3 3 801
3 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 28.3 2 731
Women's B 200m Wind=  
1 Codie Burnett U17 Team Kennet 28.0 4 752
2 Holly Thorton U17 Basingstoke & Mid Hants 30.2 3 606
3 Ashley Loveman U17 Havant 33.4 2 421
  Women's A 400m        
1 Corin Reynolds SW Havant 60.4 4 859 aw
2 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 63.0 3 781 aw
3 Codie Burnett U17 Team Kennet 66.2 2 692
  Women's B 400m        
1 Jo Hay U20 Basingstoke & Mid Hants 66.6 4 681
2 Rhea Walter U17 Team Kennet 72.1 3 540
3 Grace Crumplin U20 Havant 75.0 2 473
  Women's A 800m        
1 Corin Reynolds SW Havant 2:15.1 4 901 aw
2 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 2:32.7 3 646
3 Mary Allan W35 Team Kennet 3:17.3 2 190
  Women's B 800m        
1 Amy Nash U20 Basingstoke & Mid Hants 2:39.3 4 561
2 Sarah Burbury U17 Havant 2:39.4 3 560
3 Rebecca Allan U17 Team Kennet 3:40.5 2 59
Women's A 1500m
1 Rhea Walter U17 Team Kennet 5:23.5 4 628
2 Georgie Parks U17 Havant 5:33.6 3 571
3 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 5:52.9 2 469
  Women's B 1500m        
1 Georgie Lavery U17 Havant 5:47.7 4 496
2 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 5:55.3 3 457
3 Mary Allan W35 Team Kennet 6:40.7 2 260
  Women's A 3000m        
1 Gemma Wildash U17 Basingstoke & Mid Hants 11:16.6 4 696 aw
2 Amy Bream U20 Havant 11:31.1 3 658 aw
  Women's B 3000m        
1 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 12:20.2 4 537
2 Alice Rorke U17 Havant 12:57.0 3 454
  Women's A 100mH Wind=      
1 Hayley Lovett SW Havant 18.2 4 593
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 23.2 3 229
  Women's B 100mH Wind=      
  Women's A 400mH        
1 Hayley Lovett SW Havant 76.6 4 595
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 90.1 3 332
  Women's B 400mH        
1 Kirsten Burley U20 Havant 86.1 4 402
  Women's A 1500m Steeplechase        
1 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 6:23.2 4 583 aw
2 Kirsten Burley U20 Havant 7:19.9 3 358
  Women's B 1500m Steeplechase        
  Women's A High Jump        
1 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 1.45 4 658
2 Alice Rorke U17 Havant 1.45 3 658 aw
3 Lily Chapman U17 Team Kennet 1.35 2 561
  Women's B High Jump        
1 Jenny Helyar U17 Basingstoke & Mid Hants 1.35 4 561
  Women's A Pole Vault        
1 Kelly Anderson SW Havant 2.10 4 372
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 1.10 3 81
  Women's B Pole Vault        
1 Lisa Withers SW Havant 2.00 4 342
  Women's A Long Jump         Wind
1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 5.18 4   814 aw
2 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 4.81 3   737 aw
3 Grace Crumplin U20 Havant 3.34 2   430
  Women's B Long Jump         Wind
1 Codie Burnett U17 Team Kennet 4.76 4   726 aw
2 Holly Thorton U17 Basingstoke & Mid Hants 4.41 3   653
Women's A Triple Jump Wind
1 Amy Nash U20 Basingstoke & Mid Hants 8.36 4   520
2 Grace Crumplin U20 Havant 8.14 3   498
3 Lily Chapman U17 Team Kennet 8.13 2   497
  Women's B Triple Jump         Wind
1 Rebecca Sleap SW Basingstoke & Mid Hants 6.70 4   354
  Women's A Shot Putt        
1 Kitty Brockbank U17 Team Kennet 8.07 4 455 aw
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 7.67 3 431
3 Kelly Anderson SW Havant 5.44 2 297
Women's B Shot Putt
1 Cheryl Angell W45 Team Kennet 6.86 4 382
2 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 5.76 3 316
3 Ashley Loveman U17 Havant 4.66 2 250
  Women's A Discus        
1 Alishia Bradford U20 Team Kennet 27.78 4 483 aw
2 Lisa Withers SW Havant 20.13 3 344
3 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 17.33 2 293
  Women's B Discus        
1 Kelly Anderson SW Havant 17.05 4 288
2 Rebecca Allan U17 Team Kennet 15.63 3 262
3 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 9.82 2 157
  Women's A Hammer        
1 Lisa Withers SW Havant 32.48 4 492 aw
2 Cheryl Angell W45 Team Kennet 18.48 3 269
3 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 14.03 2 198
  Women's B Hammer        
1 Kelly Anderson SW Havant 29.01 4 436 aw
2 Kitty Brockbank U17 Team Kennet 18.23 3 265
3 Tracy Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 9.12 2 120
Women's A Javelin
1 Jenny Helyar SW Basingstoke & Mid Hants 27.62 4 473 aw
2 Kitty Brockbank U17 Team Kennet 25.75 3 440 aw
3 Georgie Parks U17 Havant 21.29 2 360
  Women's B Javelin        
1 Nicola Ferris SW Basingstoke & Mid Hants 26.81 4 459 aw
2 Grace Crumplin U20 Havant 17.15 3 286
3 Cheryl Angell W45 Team Kennet 15.08 2 249
  Women's 4x100m        
1 Basingstoke & Mid Hants SW   55.6 4 707
2 Team Kennet SW 56.4 3 680
3 Havant SW   57.6 2 641
  Women's 4x400m        
1 Basingstoke & Mid Hants SW   4:29.9 4 689
2 Havant SW   4:43.9 3 601
Men Non-scoring events
100 6 David Elderfield M55 Basingstoke & Mid Hants 12.3
100 8 Ray Watkins M60 Basingstoke & Mid Hants 12.6
SP Doug Kelson M60 Basingstoke & Mid Hants 8.49
SP Ben Jones SM Basingstoke & Mid Hants 8.07
200 8 David Elderfield M55 Basingstoke & Mid Hants 25.1
200 5 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 24.3
200 7 Ray Watkins M60 Basingstoke & Mid Hants 25.5
HT Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 27.27
HT Doug Kelson M60 Basingstoke & Mid Hants 29.81
DT Doug Kelson M60 Basingstoke & Mid Hants 27.32
DT Ben Jones SM Basingstoke & Mid Hants 27.59
DT Simon Briggs M45 Team Kennet 22.49
Women Non-scoring events
800 5 Kaya Simpson Havant 2:47.7
Man of the Match Awards
Men
100m 1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 11.2 828
400m 1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 51.1 813
200m 1 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 23.1 781
200m 2 Josh Willock U17 Team Kennet 23.3 756
200m 1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 23.3 756
4x100m 1 Basingstoke & Mid Hants SM 45.0 751
100m 2 Josh Willock U17 Team Kennet 11.5 744
Women
800m 1 Corin Reynolds SW Havant 2:15.1 901
400m 1 Corin Reynolds SW Havant 60.4 859
200m 1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 26.9 830
Long Jump 1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 5.18 814
100m 2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 13.2 813
200m 2 Corin Reynolds SW Havant 27.3 801