Southern Athletics League: Division 2 West - Round 3 - Swindon - 9 June 2012
Team Score
1 Swindon   207 S
2 North Devon   175 N
3 Team Dorset   172 D
4 Team Kennet   129 K
100 Men's A 100m Wind=  
d 1 Alex Hately U20 Team Dorset 11.7 4
k 2 Peter Saunders U20 Team Kennet 12.1 3
n 3 Steve   Page SM North Devon 12.3 2
s 4 Sam Fry U17 Swindon 12.6 1
100 Men's B 100m Wind=  
dd 1 Matt Curtis U20 Team Dorset 12.3 4
kk 2 Alex Roue U20 Team Kennet 12.7 3
ss 3 Michael Woolford U17 Swindon 14.1 2
nn 4 Steve   Cotton SM North Devon 14.1 1
200 Men's A 200m Wind=  
d 1 Alex Hately U20 Team Dorset 23.5 4
k 2 Peter Saunders U20 Team Kennet 24.7 3
s 3 Dan Large U23 Swindon 25.2 2
n 4 Mark   Linskill SM North Devon 26.3 1
200 Men's B 200m Wind=  
dd 1 Charlie Patrick SM Team Dorset 23.7 4
kk 2 Alex Roue U20 Team Kennet 24.6 3
nn 3 Steve   Cotton SM North Devon 27.8 2
ss 4 Michael Woolford U17 Swindon 28.0 1
400 Men's A 400m
k 1 Samuel Randall U17 Team Kennet 51.3 4
s 2 Dan Pidgeon U23 Swindon 52.1 3
n 3 Luke    Hasted U20 North Devon 53.2 2
d 4 Ronald de-Bique SM Team Dorset 53.5 1
400 Men's B 400m
ss 1 Ciaran Cooper U17 Swindon 54.5 4
kk 2 George Hunter U17 Team Kennet 55.6 3
dd 3 Charlie Patrick SM Team Dorset 56.8 2
nn 4 Xan  Wesolowski U17 North Devon 59.5 1
800 Men's A 800m
n 1 Nick  Bennett U20 North Devon 1:58.9 4
s 2 Nyle Clinton U20 Swindon 2:00.9 3
k 3 Nathan Gillis U17 Team Kennet 2:02.2 2
d 4 Adam Lee U20 Team Dorset 2:18.3 1
800 Men's B 800m
ss 1 Simon Dill SM Swindon 2:03.2 4
nn 2 Xan  Wesolowski U17 North Devon 2:12.3 3
dd 3 James Wright U20 Team Dorset 2:21.0 2
  4         1
1500 Men's A 1500m
s 1 Chris Reade SM Swindon 4:17.2 4
k 2 Nathan Gillis U17 Team Kennet 4:21.3 3
n 3 Michael  Gaunt    U20 North Devon 4:27.0 2
d 4 Richard Reeks SM Team Dorset 4:57.2 1
1500 Men's B 1500m
ss 1 Andy Fulford SM Swindon 4:21.2 4
nn 2 Nick  Bennett U20 North Devon 4:40.8 3
dd 3 Sean Heppell SM Team Dorset 5:08.2 2
  4         1
5000 Men's A 5000m
n 1 Michael  Gaunt    U20 North Devon 16:35.0 4
dd 2 Tom Austin U20 Team Dorset 16:51.2 3
s 3 Paul Key SM Swindon 17:37.3 2
k 4 Simon Briggs M40 Team Kennet 21:43.6 1
5000 Men's B 5000m
d 1 Callum Kennedy  U20 Team Dorset 18:03.6 4
ss 2 Alan Robertson SM Swindon 18:44.4 3
  3         2
  4         1
110H Men's A 110mH Wind=  
d 1 Richard Reeks SM Team Dorset 19.5 4
n 2 Mark   Linskill SM North Devon 23.0 3
s 3 Paul Key SM Swindon 24.8 2
  4         1
110H Men's B 110mH Wind=  
nn 1 Steve   Cotton SM North Devon 21.1 4
dd 2 Paul Flavell M45 Team Dorset 21.4 3
ss 3 Simon Byrne SM Swindon 21.7 2
  4         1
400H Men's A 400mH
d 1 Ronald de-Bique SM Team Dorset 59.1 4
n 2 Mark   Linskill SM North Devon 59.6 3
k 3 Peter Saunders U20 Team Kennet 64.1 2
s 4 Paul Key SM Swindon 64.5 1
400H Men's B 400mH
dd 1 Tom Austin U20 Team Dorset 64.1 4
ss 2 Luke Byrne SM Swindon 66.9 3
nn 3 Steve   Cotton SM North Devon 78.6 2
  4         1
2000SC Men's A 2000m Steeplechase
k 1 James Moorcroft U23 Team Kennet 6:32.8 4
n 2 Nick  Bennett U20 North Devon 6:38.4 3
ss 3 Simon Byrne SM Swindon 6:49.0 2
dd 4 Callum Kennedy  U20 Team Dorset 7:44.9 1
2000SC Men's B 2000m Steeplechase
nn 1 Michael  Gaunt    U20 North Devon 7:10.3 4
s 2 Andy Fulford SM Swindon 7:54.4 3
d 3 Paul Flavell M45 Team Dorset 8:23.7 2
  4         1
HJ Men's A High Jump
d 1 Richard Reeks SM Team Dorset 1.80 4
n 2 Mark   Linskill SM North Devon 1.60 3
s 3 Chris Reade SM Swindon 1.55 2
  4         1
HJ Men's B High Jump
dd 1 Jack Snook U20 Team Dorset 1.60 4
nn 2 Steve   Page SM North Devon 1.55 3
ss 3 Paul Key SM Swindon 1.40 2
  4         1
PV Men's A Pole Vault
d 1 Jack Snook U20 Team Dorset 3.60 4
s 2 Nick Walker M45 Swindon 3.20 3
nn 3 Steve   Page SM North Devon 2.60 2
  4         1
PV Men's B Pole Vault
dd 1 Adam Lee U20 Team Dorset 3.40 4
n 2 Mark   Linskill SM North Devon 2.40 3
ss 3 Alan Webb M60 Swindon 1.12 2
  4         1
LJ Men's A Long Jump Wind
s 1 Chris Claydon U23 Swindon 6.45 4  
k 2 Peter Saunders U20 Team Kennet 6.39 3  
n 3 Steve   Page SM North Devon 5.88 2  
d 4 Adam Lee U20 Team Dorset 5.83 1  
LJ Men's B Long Jump Wind
ss 1 Paul Key SM Swindon 5.45 4  
dd 2 Matthew Fry U17 Team Dorset 4.79 3  
nn 3 Sam    Roach U20 North Devon 4.69 2  
kk 4 Samuel Randall U17 Team Kennet   1  
TJ Men's A Triple Jump Wind
n 1 Steve   Page SM North Devon 12.36 4  
k 2 Peter Saunders U20 Team Kennet 12.14 3  
d 3 James Wright U20 Team Dorset 11.45 2  
s 4 Alex Bampton U20 Swindon 10.78 1  
TJ Men's B Triple Jump Wind
kk 1 George Hunter U17 Team Kennet 11.34 4  
nn 2 Steve   Cotton SM North Devon 9.87 3  
ss 3 Darren Akers SM Swindon 9.58 2  
dd 4 Paul Flavell M45 Team Dorset 8.39 1  
SP Men's A Shot Putt
n 1 Steve   Cotton SM North Devon 11.21 4
ss 2 Simon Billingham SM Swindon 10.99 3
kk 3 Simon Briggs M40 Team Kennet 9.33 2
d 4 Paul Flavell M45 Team Dorset 8.77 1
SP Men's B Shot Putt
nn 1 Sam    Roach U20 North Devon 9.99 4
s 2 Nick Walker M45 Swindon 9.79 3
k 3 Gordon Grierson SM Team Kennet 8.71 2
dd 4 Dave Pearson M40 Team Dorset 7.82 1
DT Men's A Discus
d 1 Richard Reeks SM Team Dorset 38.25 4
n 2 Sam    Roach U20 North Devon 35.57 3
s 3 Nick Walker M45 Swindon 30.04 2
k 4 Simon Briggs M40 Team Kennet 25.24 1
DT Men's B Discus
nn 1 Steve   Cotton SM North Devon 24.78 4
ss 2 Darren Akers M60 Swindon 24.11 3
dd 3 James Wright U20 Team Dorset 23.98 2
kk 4 Graham Chambers M55 Team Kennet 21.49 1
HT Men's A Hammer
k 1 Gordon Grierson SM Team Kennet 44.06 4
s 2 Nick Walker M45 Swindon 29.09 3
nn 3 Steve   Cotton SM North Devon 25.47 2
dd 4 Tony Faulkner M60 Team Dorset 22.04 1
HT Men's B Hammer
kk 1 Simon Briggs M40 Team Kennet 34.55 4
ss 2 Simon Billingham SM Swindon 23.41 3
n 3 Sam    Roach U20 North Devon 23.08 2
d 4 Dave Pearson M40 Team Dorset 17.23 1
JT Men's A Javelin
k 1 Luke Angell U17 Team Kennet 47.13 4
s 2 Darren Akers SM Swindon 41.76 3
n 3 Sam    Roach U20 North Devon 40.34 2
d 4 James Wright U20 Team Dorset 35.28 1
JT Men's B Javelin
nn 1 Steve   Page SM North Devon 34.24 4
dd 2 Sean Heppell SM Team Dorset 32.54 3
kk 3 Graham Chambers M55 Team Kennet 22.64 2
ss 4 Allan Webb M60 Swindon 20.10 1
4x100 Men's 4x100m
d 1 Team Dorset SM   45.6 4
k 2 Team Kennet SM   47.3 3
s 3 Swindon SM   48.6 2
n 4 North Devon SM   50.1 1
4x400 Men's 4x400m
s 1 Swindon SM   3:33.7 4
d 2 Team Dorset SM   3:44.2 3
n 3 North Devon SM   4:17.1 2
  4         1
100 Women's A 100m Wind=  
d 1 Holly Butt U17 Team Dorset 13.3 4
s 2 Keeleigh Chapman U17 Swindon 13.3 3
k 3 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 13.5 2
n 4 Abbie  Brailey U20 North Devon 14.6 1
100 Women's B 100m Wind=  
ss 1 Julia Cook U17 Swindon 13.4 4
dd 2 Anna James U17 Team Dorset 13.7 3
nn 3 Leanne Glover U23 North Devon 15.3 2
kk 4 Rebecca Allan U17 Team Kennet 15.9 1
200 Women's A 200m Wind=  
d 1 Holly Butt U17 Team Dorset 26.4 4
s 2 Emma Piatek U17 Swindon 27.4 3
k 3 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 27.5 2
n 4 Sophie  Berry U20 North Devon 29.4 1
200 Women's B 200m Wind=  
kk 1 Monique Krefting W35 Team Kennet 28.0 4
dd 2 Anna James U17 Team Dorset 28.0 3
nn 3 Abbie  Brailey U20 North Devon 29.5 2
ss 4 Vickey Bass SW Swindon 36.5 1
400 Women's A 400m
s 1 Lillie Bellamy U17 Swindon 60.7 4
n 2 Jess  Bennett U17 North Devon 62.4 3
k 3 Rhea Walter U17 Team Kennet 71.3 2
d 4 Hannah Winton U20 Team Dorset 76.7 1
400 Women's B 400m
kk 1 Monique Krefting W35 Team Kennet 59.6 4
nn 2 Sophie  Berry U20 North Devon 67.4 3
ss 3 Zoe Large U20 Swindon 77.7 2
dd 4 Trudi Carter SW Team Dorset 91.2 1
800 Women's A 800m
s 1 Lillie Bellamy U17 Swindon 2:16.6 4
k 2 Monique Krefting W35 Team Kennet 2:21.4 3
d 3 Sharon Hutchings U17 Team Dorset 2:28.7 2
n 4 Hannah Gaunt U17 North Devon 2:33.2 1
800 Women's B 800m
ss 1 Maddie Perrin U17 Swindon 2:32.9 4
nn 2 Olivia   Flanagan U20 North Devon 2:49.3 3
dd 3 Kelly Allan U17 Team Dorset 3:06.8 2
kk 4 Rebecca Allan U17 Team Kennet 3:32.2 1
1500 Women's A 1500m
s 1 Kate Jacobs W35 Swindon 4:48.2 4
k 2 Rhea Walter U17 Team Kennet 5:26.9 3
d 3 Honnor Slade U17 Team Dorset 5:47.2 2
n 4 Jess  Flanagan U17 North Devon 5:52.3 1
1500 Women's B 1500m
ss 1 Lucy Doughty W35 Swindon 5:01.2 4
dd 2 Lynn Hutchings SW Team Dorset 5:54.3 3
kk 3 Mary Allan W35 Team Kennet 6:46.5 2
nn 4 Sophie  Berry U20 North Devon 7:32.4 1
3000 Women's A 3000m
s 1 Carla Huynh U20 Swindon 12:05.9 4
d 2 Lynn Hutchings SW Team Dorset 12:14.8 3
k 3 Mary Allan W35 Team Kennet 14:13.3 2
n 4 Emily Harriman SW North Devon 16:13.3 1
3000 Women's B 3000m
ss 1 Val Gibbons W60 Swindon 18:58.5 4
  2         3
  3         2
  4         1
100HW Women's A 100mH Wind=  
d 1 Kirsty Wickham U17 Team Dorset 17.0 4
n 2 Caroline  Parmenter U23 North Devon 19.3 3
s 3 Beth Bermingham U20 Swindon 20.4 2
  4         1
100HW Women's B 100mH Wind=  
dd 1 Trudi Carter SW Team Dorset 21.5 4
  2         3
  3         2
  4         1
400HW Women's A 400mH
nn 1 Leanne Glover U23 North Devon 76.7 4
  2         3
  3         2
  4         1
400HW Women's B 400mH
n 1 Caroline  Parmenter U23 North Devon 81.7 4
  2         3
  3         2
  4         1
1500SCW Women's A 1500m Steeplechase
n 1 Hannah Gaunt U17 North Devon 5:37.0 4
k 2 Mary Allan W35 Team Kennet 7:15.6 3
s 3 Sally Ludlow SW Swindon 8:06.5 2
  4         1
1500SCW Women's B 1500m Steeplechase
nn 1 Caroline  Parmenter U23 North Devon 8:04.6 4
ss 2 Vickey Bass SW Swindon 8:29.4 3
  3         2
  4         1
HJ Women's A High Jump
d 1 Kirsty Wickham U17 Team Dorset 1.53 4
k 2 Monique Krefting W35 Team Kennet 1.50 3
nn 3 Kim Mprgan U20 North Devon 1.50 2
s 4 Beth Bermingham U20 Swindon 1.35 1
HJ Women's B High Jump
n 1 Caroline  Parmenter U23 North Devon 1.45 4
ss 2 Megan Fidler U20 Swindon 1.35 3
dd 3 Kelly Allan U17 Team Dorset 1.25 2
  4         1
PV Women's A Pole Vault
d 1 Trudi Carter SW Team Dorset 3.00 4
s 2 Beth Bermingham U20 Swindon 2.10 3
n 3 Sophie  Berry U20 North Devon 1.60 2
  4         1
PV Women's B Pole Vault
ss 1 Sophie Clarke U17 Swindon 2.00 4
  2         3
  3         2
  4         1
LJ Women's A Long Jump Wind
k 1 Yolanda Nicholson U17 Team Kennet 5.18 4  
n 2 Kim Mprgan U20 North Devon 4.77 3  
d 3 Hannah Winton U20 Team Dorset 4.61 2  
s 4 Lizzie Fidler U17 Swindon 4.27 1  
LJ Women's B Long Jump Wind
dd 1 Anna James U17 Team Dorset 3.98 4  
nn 2 Abbie  Brailey U17 North Devon 3.71 3  
ss 3 Megan Fidler U20 Swindon 3.64 2  
kk 4 Rhea Walter U17 Team Kennet 3.59 1  
TJ Women's A Triple Jump Wind
s 1 Morgan Gascoigne U20 Swindon 11.50 4  
n 2 Kim Mprgan U20 North Devon 10.32 3  
dd 3 Kelly Allan U17 Team Dorset 7.98 2  
  4         1  
TJ Women's B Triple Jump Wind
ss 1 Lizzie Fidler U17 Swindon 9.95 4  
nn 2 Caroline  Parmenter U23 North Devon 9.10 3  
  3         2  
  4         1  
SPW Women's A Shot Putt
k 1 Izzy Mchattie U17 Team Kennet 10.49 4
d 2 Kirsty Wickham U17 Team Dorset 9.23 3
ss 3 Beth Large U20 Swindon 8.82 2
n 4 Rebecca  Spear U17 North Devon 8.65 1
SPW Women's B Shot Putt
s 1 Morgan Gascoigne U20 Swindon 8.40 4
kk 2 Cheryl Angell W45 Team Kennet 6.34 3
dd 3 Rosemarie Hutton SW Team Dorset 4.99 2
nn 4 Olivia   Flanagan U20 North Devon 4.85 1
DTW Women's A Discus
k 1 Alsihia Bradford U20 Team Kennet 28.76 4
s 2 Beth Large U20 Swindon 24.76 3
nn 3 Leanne Glover U23 North Devon 18.44 2
d 4 Honnor Slade U17 Team Dorset 17.23 1
DTW Women's B Discus
ss 1 Zoe Large U20 Swindon 20.84 4
kk 2 Rebecca Allan U17 Team Kennet 18.94 3
dd 3 Rosemarie Hutton SW Team Dorset 13.60 2
n 4 Caroline  Parmenter U23 North Devon 13.01 1
HTW Women's A Hammer
s 1 Vickey Bass SW Swindon 28.79 4
n 2 Rebecca  Spear U17 North Devon 26.77 3
d 3 Rosemarie Hutton SW Team Dorset 25.15 2
k 4 Cheryl Angell W45 Team Kennet 18.92 1
HTW Women's B Hammer
ss 1 Zoe Large U20 Swindon 22.64 4
dd 2 Honnor Slade U17 Team Dorset 17.39 3
nn 3 Caroline  Parmenter U23 North Devon 13.75 2
  4         1
JTW Women's A Javelin
k 1 Izzy Mchattie U17 Team Kennet 37.99 4
s 2 Beth Large U20 Swindon 24.66 3
n 3 Jess  Bennett U17 North Devon 20.44 2
d 4 Hannah Winton SW Team Dorset 11.15 1
JTW Women's B Javelin
ss 1 Zoe Large U20 Swindon 18.00 4
nn 2 Hannah Gaunt U17 North Devon 16.60 3
kk 3 Cheryl Angell W45 Team Kennet 14.63 2
dd 4 Holly Butt U17 Team Dorset 11.07 1
4x100 Women's 4x100m
s 1 Swindon U17   51.9 4
d 2 Team Dorset SW   53.1 3
k 3 Team Kennet SW   55.7 2
n 4 North Devon SW   56.4 1
4x400 Women's 4x400m
s 1 Swindon SW   4:28.2 4
n 2 North Devon SW   4:45.2 3
d 3 Team Dorset SW   5:14.2 2
  4         1
Man of the Match Awards Officials
Men Total
100m 1 Alex Hately U20 Team Dorset 11.7 691
Long Jump 1 Chris Claydon U23 Swindon 6.45 804
400m 1 Samuel Randall u17 Team Kennet 51.3 802
800m 1 NICK  BENNETT U20 North Devon 1:58.9 796
Long Jump 2 Peter Saunders u20 Team Kennet 6.39 791
400m 2 Dan Pidgeon U23 Swindon 52.1 759
Women
400m 1 Monique Krefting W35 Team Kennet 59.6 883
800m 1 Lillie Bellamy U17 Swindon 2:16.6 878
200m 1 Holly Butt U17 Team Dorset 26.4 868
1500m 1 Kate Jacobs W35 Swindon 4:48.2 850
400m 1 Lillie Bellamy U17 Swindon 60.7 849
Triple Jump 1 Morgan Gascoigne U20 Swindon 11.50 838
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
400 4th Alex Bampton U20 Swindon 56.9
800 2nd Alex Bampton U20 Swindon 2:06.2
1500 7th Jack Fawcett U20 Swindon 4:53.0
SP 10th Allan Webb M60 Swindon 6.41
HT 9th Allan Webb M60 Swindon 19.59
1500 6th Heath Bampton M40 Swindon 4:41.8
800 5th Mike Sas SM Swindon 5:11.3
1500 10th Mike Sas U20 Swindon 2:21.7 aw
SP 6th Darren Ackers SM Swindon 8.94
HT 8th Darren Ackers SM Swindon 20.87
1500 11th John Dill M45 Swindon 5:45.2
100 3rd Matthew Fry U17 Team Dorset 12.6
200 4th Matthew Fry U17 Team Dorset 25.0
200 2nd Ronald de-Bique SM Team Dorset 24.7
100 1st Charlie Patrick SM Team Dorset 12.0
PV 5th Paul Flavell SM Team Dorset 3.00 aw
LJ 6th Dave Pearson M40 Team Dorset 5.27
1500 12th Pete Clarke M60 Team Dorset 6:54.4
PV 4th Matt Curtis U17 Team Dorset 3.20 aw
Women Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 6th Sally Ludlow W35 Swindon 16.6
LJ 8th Sally Ludlow W35 Swindon 3.64
100 3rd Emma Piatek U17 Swindon 14.0