Southern Athletics League: Division 2 West - Round 2 - Portsmouth - 19 May 2012
Team Score
0 0   #N/A #N/A
1 City of Portsmouth   249 P
2 Basingstoke & Mid Hants   248 B
3 North Devon   151 N
Men's A 100m Wind=  
1 Jamie Gabbidon SM City of Portsmouth 11.4 4 771 aw
2 Sam Sleap SM Basingstoke & Mid Hants 11.9 3 640
3 Sam Martin U20 North Devon 12.0 2 615
Men's B 100m Wind=  
1 Oliver Tresise U20 Basingstoke & Mid Hants 11.9 4 640
2 Jason Slade U23 City of Portsmouth 12.2 3 567
3 Connor Devine U20 North Devon 12.7 2 455
Men's A 200m Wind=  
1 Chris Tandi U23 City of Portsmouth 22.3 4 886 aw
2 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 23.3 3 756 aw
3 Sam Martin U20 North Devon 24.4 2 626
Men's B 200m Wind=  
1 Jamie Gabbidon SM City of Portsmouth 22.7 4 833 aw
2 Tom McKeller SM Basingstoke & Mid Hants 24.5 3 615
3 Connor Devine U20 North Devon 25.5 2 508
Men's A 400m
1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 49.8 4 885 aw
2 Chris Tandi U23 City of Portsmouth 50.3 3 857 aw
3 Luke Hasted U20 North Devon 53.1 2 708 aw
Men's B 400m
1 Tom Sicklemore SM Basingstoke & Mid Hants 52.2 4 754 aw
2 Ben Mills SM City of Portsmouth 54.2 3 653
3 Connor Devine U20 North Devon 57.0 2 524
Men's A 800m
1 Nick Thorn U20 City of Portsmouth 2:01.6 4 731 aw
2 Luca Chiossone SM Basingstoke & Mid Hants 2:04.0 3 676 aw
3 Michael Gaunt U20 North Devon 2:06.0 2 632 aw
Men's B 800m
1 James Teuten SM City of Portsmouth 2:04.8 4 658
2 Pete Watkeys SM Basingstoke & Mid Hants 2:05.9 3 634
3 Olly Friend U20 North Devon 2:17.7 2 403
Men's A 1500m
1 Chris Ladhams U20 Basingstoke & Mid Hants 4:08.5 4 758 aw
2 Nick Thorn U20 City of Portsmouth 4:12.8 3 711 aw
3 Ellis Johnson U17 North Devon 4:40.6 2 443
Men's B 1500m
1 Toby Brimecome U20 City of Portsmouth 4:16.9 4 667 aw
2 Jonty Davison U17 Basingstoke & Mid Hants 4:34.4 3 497 aw
3 Olly Friend U20 North Devon 5:04.6 2 263
Men's A 3000m
1 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 8:46.0 4 804 aw
2 Michael Gaunt U20 North Devon 9:28.1 3 603 aw
3 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 12:06.1 2 106
Men's B 3000m
1 Rob Ward SM City of Portsmouth 9:45.0 4 530
2 Geoff Butler M40 Basingstoke & Mid Hants 12:12.6 3 94
Men's A 110mH Wind=  
1 Dean Showler-Davis SM Basingstoke & Mid Hants 15.4 4 833 aw
2 Mark Linskill SM North Devon 18.4 3 428
3 Dan Cleal U23 City of Portsmouth 20.2 2 249
Men's B 110mH Wind=  
1 Ben Hazel SM Basingstoke & Mid Hants 15.4 4 833 aw
2 Steve Cotton SM North Devon 21.3 3 164
3 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 22.7 2 81
Men's A 400mH
1 Mark Linskill SM North Devon 58.3 4 762 aw
2 Richard Fox SM Basingstoke & Mid Hants 63.9 3 558
3 Tony Hooker SM City of Portsmouth 71.1 2 341
Men's B 400mH
1 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 71.7 4 326
2 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 77.8 3 188
Men's A 3000m Steeplechase
1 Alex Teuten U23 City of Portsmouth 9:47.6 4 807 aw
2 Michael Gaunt U20 North Devon 10:57.9 3 566 aw
3 Chris Ladhams U20 Basingstoke & Mid Hants 12:21.7 2 334
Men's B 3000m Steeplechase
1 Paul Cardy SM City of Portsmouth 10:33.4 4 645 aw
2 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 14:13.8 3 119
Men's A High Jump
1 Sam Sleap U20 Basingstoke & Mid Hants 1.90 4 801 aw
2 Mark Bushell SM City of Portsmouth 1.90 3 801 aw
3 Mark Linskill SM North Devon 1.75 2 666 aw
Men's B High Jump
1 Dan Cleal U23 City of Portsmouth 1.85 4 756 aw
2 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 1.75 3 666 aw
3 Steve Page  SM North Devon 1.65 2 577
Men's A Pole Vault
1 John Dickinson SM Basingstoke & Mid Hants 3.80 4 651 aw
2 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 3.40 3 544 aw
3 Mark Linskill SM North Devon 2.40 2 279
Men's B Pole Vault
1 Sam Sleap SM Basingstoke & Mid Hants 3.40 4 544 aw
2 John Price U23 City of Portsmouth 3.20 3 490 aw
3 Steve Page  SM North Devon 1.10 2 0
Men's A Long Jump Wind
1 Ben Hazel SM Basingstoke & Mid Hants 6.39 4   791 aw
2 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 6.29 3   771 aw
3 Steve Page  SM North Devon 5.73 2   657
Men's B Long Jump Wind
1 Mark Bushell U20 City of Portsmouth 6.00 4   712 aw
2 John Dickinson SM Basingstoke & Mid Hants 5.97 3   706 aw
3 Sam Martin U20 North Devon 5.00 2   509
Men's A Triple Jump Wind
1 Steve Page  SM North Devon 12.46 4   674 aw
2 Stuart Parker U20 Basingstoke & Mid Hants 12.46 3   674 aw
3 Dan Cleal U23 City of Portsmouth 12.14 2   640 aw
Men's B Triple Jump Wind
1 Jon Elderfield SM Basingstoke & Mid Hants 11.92 4   617 aw
2 Mike Muckelt U20 City of Portsmouth 11.24 3   546
3 Steve Cotton SM North Devon 10.60 2   480
Men's A Shot Putt
1 Adam Akehurst SM City of Portsmouth 12.72 4 689 aw
2 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 12.35 3 667 aw
3 Steve Cotton SM North Devon 10.75 2 573 aw
Men's B Shot Putt
1 Steve Davey SM City of Portsmouth 12.69 4 687 aw
2 John Dickinson SM Basingstoke & Mid Hants 11.75 3 632 aw
3 Sam Roach U20 North Devon 9.44 2 495
Men's A Discus
1 Sam Roach U20 North Devon 38.05 4 657 aw
2 John Dickinson SM Basingstoke & Mid Hants 36.49 3 629 aw
3 Steve Davey SM City of Portsmouth 34.72 2 597 aw
Men's B Discus
1 Chris Horne SM North Devon 35.28 4 607 aw
2 Grant Davis SM Basingstoke & Mid Hants 33.21 3 569 aw
3 Richard Healey SM City of Portsmouth 33.12 2 568 aw
Men's A Hammer
1 Dawid Marchlewicz SM City of Portsmouth 48.82 4 711 aw
2 Ben Jones SM Basingstoke & Mid Hants 48.54 3 706 aw
3 Steve Cotton SM North Devon 23.64 2 331
Men's B Hammer
1 Joe Flitcroft SM Basingstoke & Mid Hants 41.38 4 598 aw
2 Chris Horne SM North Devon 23.35 3 327
3 Steve Davey M55 City of Portsmouth 15.11 2 203
Men's A Javelin
1 Ben Hazel SM Basingstoke & Mid Hants 56.88 4 765 aw
2 Mike Muckelt U20 City of Portsmouth 52.80 3 708 aw
3 Sam Roach U20 North Devon 36.24 2 478 aw
Men's B Javelin
1 Steve Davey SM City of Portsmouth 44.69 4 595 aw
2 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 41.91 3 557 aw
3 Steve Page  SM North Devon 30.95 2 405
Men's 4x100m
1 Basingstoke & Mid Hants SM   46.0 4 692
2 North Devon SM   47.1 3 630
Men's 4x400m
1 Basingstoke & Mid Hants SM   3:23.7 4 835 aw
2 City of Portsmouth SM   3:35.1 3 689
3 North Devon SM   3:51.2 2 506
Women's A 100m Wind=  
1 Sam Vaile SW City of Portsmouth 12.8 4 877 aw
2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 13.4 3 781
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 15.1 2 540
Women's B 100m Wind=  
1 Hollie Fudge U20 City of Portsmouth 13.5 4 766
2 Jenny Helyar U17 Basingstoke & Mid Hants 14.0 3 691
3 Nataile Daniel SW North Devon 18.2 2 215
Women's A 200m Wind=  
1 Sam Vaile SW City of Portsmouth 26.0 4 898 aw
2 Ruth McKellar SW Basingstoke & Mid Hants 27.3 3 801
3 Sophie Berry U20 North Devon 29.4 2 657
Women's B 200m Wind=  
1 Hollie Fudge U20 City of Portsmouth 27.9 4 759
2 Laura Wright SW Basingstoke & Mid Hants 29.0 3 683
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 31.7 2 515
Women's A 400m
1 Jess Shuttleworth U23 City of Portsmouth 61.4 4 828 aw
2 Jo May U20 Basingstoke & Mid Hants 65.7 3 705
3 Sophie Berry U20 North Devon 67.1 2 667
Women's B 400m
1 Chloe Campbell U23 City of Portsmouth 65.3 4 716
2 Gemma Wildash U17 Basingstoke & Mid Hants 67.7 3 651
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 74.6 2 482
Women's A 800m
1 Hannah Gaunt U17 North Devon 2:26.1 4 737 aw
2 Tracy Burrows W45 City of Portsmouth 2:27.0 3 724 aw
3 Ami Nash U20 Basingstoke & Mid Hants 2:36.7 2 594
Women's B 800m
1 Rebecca Sleep SW Basingstoke & Mid Hants 2:41.3 4 537
2 Alex Davoile W45 City of Portsmouth 2:51.9 3 416
Women's A 1500m
1 Lauren McCarthy U17 City of Portsmouth 5:06.1 4 733 aw
2 Gemma Wildash U17 Basingstoke & Mid Hants 5:21.9 3 637
Women's B 1500m
1 Chloe Campbell U20 City of Portsmouth 5:48.3 4 492
2 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 5:51.3 3 477
Women's A 3000m
1 Sian Hawkes W40 City of Portsmouth 11:49.1 4 612
2 Linda Van Derwel W35 Basingstoke & Mid Hants 12:04.3 3 575
3 Emily Harriman SW North Devon 15:01.1 2 227
Women's B 3000m
1 Sarah Bolton SW Basingstoke & Mid Hants 12:16.1 4 547
2 Charon Baggaley W45 City of Portsmouth 13:11.9 3 423
3 Jasdeep Brar SW North Devon 15:13.5 2 208
Women's A 100mH Wind=  
1 Jess Shuttleworth U23 City of Portsmouth 15.8 4 828 aw
2 Caroline Parmenter U23 North Devon 19.6 3 474
3 Linda Van Derwel W35 Basingstoke & Mid Hants 21.0 2 368
Women's B 100mH Wind=  
1 Claire Netley U23 City of Portsmouth 17.4 4 667 aw
2 Laura Wright SW Basingstoke & Mid Hants 21.5 3 334
Women's A 400mH
1 Mandy Gault SW City of Portsmouth 65.5 4 867 aw
2 Linda Van Derwel W35 Basingstoke & Mid Hants 78.5 3 553
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 78.5 2 553
Women's B 400mH
1 Claire Netley U23 City of Portsmouth 69.0 4 776 aw
2 Tracey Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 87.3 3 380
Women's A 2000m Steeplechase
1 Hannah Gaunt U17 North Devon 8:10.6 4 682
2 Tracey Cornell SW Basingstoke & Mid Hants 8:25.3 3 632 aw
3 Sian Hawkes W40 City of Portsmouth 9:09.8 2 491
Women's B 2000m Steeplechase
1 Rebecca Sleep SW Basingstoke & Mid Hants 9:35.9 4 416
2 Charon Baggaley W45 City of Portsmouth 9:59.3 3 355
3 Nataile Daniel SW North Devon 12:19.4 2 89
Women's A High Jump
1 Emma Buckett U20 Basingstoke & Mid Hants 1.70 4 903 aw
2 Jess Shuttleworth U23 City of Portsmouth 1.50 3 707 aw
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 1.40 2 610
Women's B High Jump
1 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 1.40 4 610
2 Nataile Daniel SW North Devon 1.30 3 513
3 Carol Iggleden W45 City of Portsmouth 1.25 2 465 aw
Women's A Pole Vault
1 Laura Wright SW Basingstoke & Mid Hants 1.90 4 313
2 Carol Iggleden W45 City of Portsmouth 1.80 3 283 aw
3 Sophie Berry U20 North Devon 1.60 2 225
Women's B Pole Vault
1 Maria Henry W35 Basingstoke & Mid Hants 1.80 4 283
2 Lynn Carey SW City of Portsmouth 1.10 3 81
3 Nataile Daniel SW North Devon 1.10 2 81
Women's A Long Jump Wind
1 Mandy Gault U23 City of Portsmouth 4.98 4   772 aw
2 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 4.63 3   699
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 4.44 2   659
Women's B Long Jump Wind
1 Laura Wright SW Basingstoke & Mid Hants 4.56 4   684
2 Adele Bedebe SW City of Portsmouth 4.06 3   579
3 Nataile Daniel SW North Devon 3.23 2   407
Women's A Triple Jump Wind
1 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 9.96 4   682 aw
2 Adele Bedebe U23 City of Portsmouth 8.82 3   566
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 8.53 2   537
Women's B Triple Jump Wind
1 Laura Wright SW Basingstoke & Mid Hants 8.67 4   551
2 Claire Netley U23 City of Portsmouth 7.92 3   476
3 Sophie Berry U20 North Devon 7.55 2   439
Women's A Shot Putt
1 Emma Buckett U20 Basingstoke & Mid Hants 10.88 4 624 aw
2 Charlotte Walden-Day SW City of Portsmouth 10.56 3 604 aw
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 6.50 2 360
Women's B Shot Putt
1 Irish Simmons SW City of Portsmouth 10.17 4 581 aw
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 6.97 3 389
3 Nataile Daniel SW North Devon 5.57 2 305
Women's A Discus
1 Irish Simmons SW City of Portsmouth 34.22 4 600 aw
2 Maria Henry SW Basingstoke & Mid Hants 17.59 3 298
3 Nataile Daniel SW North Devon 17.29 2 292
Women's B Discus
1 Lynn Carey SW City of Portsmouth 24.09 4 416
2 Sophie Berry U20 North Devon 12.95 3 214
3 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 11.88 2 195
Women's A Hammer
1 Irish Simmons SW City of Portsmouth 35.92 4 547 aw
15.66 Lisa Mulholland SW Basingstoke & Mid Hants 19.50 3 285
3 Caroline Parmenter SW North Devon 15.66 2 224
Women's B Hammer
1 Lynn Carey SW City of Portsmouth 32.00 4 484 aw
2 Maria Henry W35 Basingstoke & Mid Hants 14.89 3 212
Women's A Javelin
1 Katy Watts SW City of Portsmouth 51.28 4 900 aw
2 Emma Buckett U20 Basingstoke & Mid Hants 29.82 3 513 aw
3 Caroline Parmenter U23 North Devon 12.61 2 204
Women's B Javelin
1 Jenny Helyar U17 Basingstoke & Mid Hants 29.05 4 499 aw
2 Charlotte Walden-Day SW City of Portsmouth 28.25 3 485 aw
3 Nataile Daniel SW North Devon 9.14 2 143
Women's 4x100m
1 Basingstoke & Mid Hants SW   54.0 4 761
2 City of Portsmouth SW   54.0 3 761
Women's 4x400m
1 City of Portsmouth SW   4:13.6 4 801 aw
2 Basingstoke & Mid Hants SW   4:19.2 3 762
3 North Devon SW   5:15.9 2 421
Men Non-scoring events
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
200 1 Jason Slade U23 City of Portsmouth 24.6
200 3 Chris Tollet U20 City of Portsmouth 27.8
1500 13 Chris Tollet U20 City of Portsmouth 5:10.1
400 6 Tony Hooker SM City of Portsmouth 59.7
800 6 Rory Bevis U17 City of Portsmouth 2:08.2 aw
HT 4 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 30.75 aw
LJ 8 Olly Tresise U20 Basingstoke & Mid Hants 5.42
LJ 6 Michael Muckelt U20 City of Portsmouth 5.72 aw
LJ 10 Jonty Davidson U17 Basingstoke & Mid Hants 4.47
LJ 7 Stuart Parker U20 Basingstoke & Mid Hants 5.64
PV 1 Chris Mills SM City of Portsmouth 4.40 aw
PV 7 Olly Tresise U20 Basingstoke & Mid Hants 2.20
PV 5 Steve Davey SM City of Portsmouth 3.40 aw
PV 8 Tom Farres U17 City of Portsmouth 3.20 aw
HJ 7 Jonty Davidson U17 Basingstoke & Mid Hants 1.60
JT 7 Olly Tresise U20 Basingstoke & Mid Hants 30.62
JT 8 Steve Cotton SM North Devon 30.15
SP 5 Chris Wade SM Basingstoke & Mid Hants 10.79 aw
SP 8 Chris Horne SM North Devon 8.97
400 4 Tom Sicklemore SM Basingstoke & Mid Hants 52.9 aw
3000 6 Nialls Davies SM City of Portsmouth 10:41.5
3000 7 Mark Hargreaves M55 City of Portsmouth 10:51.0
3000 9 Kevin Wheeler SM City of Portsmouth 11:02.4
200 2 Ray Watkins SM Basingstoke & Mid Hants 25.2
100 1 Isaac Cox U20 Basingstoke & Mid Hants 12.3
100 2 Ray Watkins SM Basingstoke & Mid Hants 12.6
110H 1 Ben Hazel SM Basingstoke & Mid Hants 15.4 aw
Women Non-scoring events 0
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw
100 2 Deanna Giddings U20 City of Portsmouth 14.3
TJ 1 Claire Linskill SW North Devon 12.27 aw
TJ 6 Ami Nash U20 Basingstoke & Mid Hants 8.08
100 1 Mandy Gault SW City of Portsmouth 12.7 aw
100 3 Alex Davoile W40 City of Portsmouth 15.4